välttäminen. katsoin äsken suomalaisten liikemisten ja irakilaisten haastattelun tv:stä. Kävi ilmi, että irakilaiset ovat katkeria suomalaisten tekemästä työstä. He pitävät suomalaisia entisen vallan rakentajana, vaikka sinne oli rakennettu kongressikeskuksen lisäksi kouluja ja vedetty sähköt vaikeisiinkin paikkoihin. olisi tulevaisuudessa paljon viisaampaa antaa irakilaisten rakentaa, jotta suomalaiset voivat välttyä epätoivotuilta syytöksiltä. Toki kauppaa voidaan tehdä, mutta missään nimessä ei suomalaisia työntekijöitä pidä mennä rahtaamaan Irakiin. Se työ on irakilaisten tehtävä, jotta he voivat tuntea, ettei heitä kuseteta.
ja väärinkäsitykset ja niiden
irakilaisten auttaminen
10483
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
laatua, mutta sekasortoinen lähi-itä tuottaa omituisia väitteitä. Siksi ja koska arabit osaavat tehdä todellista laatua its myös, kuten mekin on turha sotkeutua vyyhtiin. Kaupankäynti on tedella tehtävä irakilaisten avulla ja työllä myös. Voimme vain avustaa kaupoissa. lisäksi parannetaan irakilaisten työllistymismahdollisuutta.
sekasortoisten maiden suhteen. On parasta antaa työ oman eli rakennettavan maan kansalaisille. Sellainen ajatus, jota yritetään iskostaa, että kaikki tuodaan, jopa työntekijät jostain muualta kuin omasta maasta on vahingollinen sekä heille, että meille.
Irakilaiset on maailman hienoin kansa!
jälleenrakentamisesta.
kyllä Sibelius oli nero, mutta mitä se tähän keskusteluun liittyy???
Tulee ties mistä mieleen kirkuva apinalauma, joille on annettu Kalashnikovit ohje "Tappakaa".
Osasivat rakentaa. Mihin ne nyt meitä suomalaisia tarvitsisivat?
Joo, suomalaiset rakensi Saddamille bunkkereita. Niin vaan meni pommi läpi, vaikka sairaalakin oli rakennettu päälle pehmukkeeksi.
Saddamin kaudella Irakiin rakentaneiden suomalaisyritysten pomot ja teollisuusjohto muutenkin olivat Saddamin ja hänen hallintonsa ystäviä . Ei ihme vaikka irakilaiset nyt olisivat vihaisia kun samat naamat ilmestyvät muina miehinä katsomaan mitä uudelta johdolta saisi.
Rakennettinhan Saddamillekin pommisuojia ja vaikka mitä, työ ei ollut pelkkää kongressikeksuksen rakentamista.
Mitkä suomalaiset yritykset rakensivat ja tukivat diktaattoria? Nyt olisi hyvä tilaisuus keventää kansallista kollektiivitsa omaatuntoa tunnustamalla vanhat synnit anteeksi.
Listaa niistä yrityksistä, joille kelpasi Saddamin raha...