Lääkäri määräri tytölleni (pian 10 kk) Losec mupsin kokeiluksi, koska epäillään refluksitautia. Annostuksena on 10 mg iltaisin, mutta lääkäri sanoi, että tarvittaessa annoksen voi nostaa 20 mg:aan vuorokaudessa. Jäi kuitenkin epäselväksi, annanko 10 mg:n tabletin aamulla ja illalla vai 2 tablettia illalla. Miten muilla annostus, joilla käytössä Losec mups? Lääkärille mennään kyllä ensi perjantaina 8.1, mutta haluaisin jo ennen sitä kokeilla tuota 20 mg/vuorokaudessa.
Refluksitauti ja Losec mups
Piituska -79
44011
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://www.laakelaitos.fi/index.html ,sivulta poimittu :
Tarvittaessa annosta voidaan nostaa 10 mg:sta 20 mg:aan kerran päivässä ja vastaavasti 20 mg:sta 40 mg:aan kerran päivässä.
itse pirauttaisin apteekin farmaseutille ja kysyisin varmistuksen sieltä - jos ei jopa terveyskeskuksen sairaanhoitajalta.
Toivottavasti tyttösi refluksi on sitä ohimenevää tai allergian aiheuttamaa!
Varsinaista kroonista refluksitautia ei soisi kyllä noin pienille.
Jos muuten nuo refluksin peruskuviot kiinnostaa, tuolta refluksikkojen sivustolla (Suomen Refluksi)
löytyy n 80 sivun tietopaketti. Lasten refluksista oma osio. Keskustelupalstakin löytyy.
Ja ajankohtaisia uutisia refluksirintamalta.
www.refluksi.fi.
Tsemppiä ja voimia taudin kanssa taisteluun!
Hei!
oletko mistä päin? miten sait lapsesi hoitoon? tiedustelisin siksi koska itse olen keskisuomesta eikä täällä kukaan tahdo ottaa tosissaan,olen jo miettinyt että pitääkö sitä lähteä eteläsuomeen hakemaan vauvalle oikeaa hoitoa