Valmistusmaa esiin!!

Me suomalaiset kuluttajat vaadimme EU:lta asetusta, jonka mukaan elintarvikkeisiin tulee merkitä selkeästi valmistusmaa sekä valmistuttajan yhteystiedot.

Kaikenikäisten kuluttajien on voitava vaivatta selvittää tuotteen ja siihen käytettyjen raaka-aineiden alkuperä. Kuluttajat voivat tehdä itsenäisen ostopäätöksen vain riittävän ja oikean tiedon perusteella.

Vielä ehtii allekirjoittaa vetoomus osoitteessa:
www.selry.fi
5230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mutta miten tuo liittyy feminismiin edes epäsuorasti?

Äänestä
  • Maailman ruoan tuottajat ja pakkaajat ovat monesti epäinhimillisissä oloissa työskenteleviä naisia (ja miehiä). Tuotteen alkuperämerkintä helpottaa esim tällaisten tuotteiden välttämistä.

    Äänestä

  • Eero kirjoitti:

    Maailman ruoan tuottajat ja pakkaajat ovat monesti epäinhimillisissä oloissa työskenteleviä naisia (ja miehiä). Tuotteen alkuperämerkintä helpottaa esim tällaisten tuotteiden välttämistä.

    Tähänkin vääristymään tulee oikaisu, kun ystäväni Mirja Pyykkö tekee aiheesta kohua herättävän keskusteluohjelman.

    Äänestä

Eestistä ja Venäjältä tänne rajojen yli valtoimenaan valuvat Aidskuppa-naiset pitäisi saada myös merkittyä. Sairastuttavat aviomiehemme ja levittävät bakteerinsa ja satiaisensa lapsiimmekin. Tukea Annika Lapintien linjalle.

Äänestä
  • Ja ne miehetkä eivät ole ollenkaan syyllisiä jos saavat taudin prostituoidulta. :D

    Eiköhän me miehet ihan itse päätetä kenen kanssa sänkyhommia harrastetaan.

    Oletko sitä mieltä, että oma miehesi on puhdaspulmunen, jos saa kupan huoralta ja ko. ammatinharjoittaja ainoa syyllinen. Viekoitteli varmaan sillä kuuluisalla ylimaallisella Venäläisen naisen viehätysvoimalla. *heh*

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eero kirjoitti:

Me suomalaiset kuluttajat vaadimme EU:lta asetusta, jonka mukaan elintarvikkeisiin tulee merkitä selkeästi valmistusmaa sekä valmistuttajan yhteystiedot.

Kaikenikäisten kuluttajien on voitava vaivatta selvittää tuotteen ja siihen käytettyjen raaka-aineiden alkuperä. Kuluttajat voivat tehdä itsenäisen ostopäätöksen vain riittävän ja oikean tiedon perusteella.

Vielä ehtii allekirjoittaa vetoomus osoitteessa:
www.selry.fi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu