Ydinfissioenergiaa, suurinta vihollistaan, luonto toisinaan muistuttaa voimastaan. Toivotaan kuitenkin, että luonto ei esittäisi kaikkia voimiaan ydinvoimaloita vastaan. Tähän ketjuun uutisointeja, ja tietenkin keskustelua, aiheesta. Avaan keskustelun muutamalla tuoreella jutulla ja usean vuoden takaa vähän vakavimmilla jutuilla:
* Maanvyöryt uhkaavat sulkea ydinvoimaloita Brasiliassa (2010)
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/81355-maanvyoryt-uhkaavat-sulkea-ydinvoimaloita-brasiliassa
* Jäähdytysvedessä olleet kasvisjäänteet aiheutti ydinvoimalan reaktorin alasajon Ranskassa (2009)
http://www.france24.com/en/20091202-nuclear-reactor-shuts-down-after-cooling-failure-france-edf-nuclear-power
* Jättimeduusat hyökkää ydinvoimaloihin Japanissa (2009)
http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/howaboutthat/5876499/Japan-hit-by-invasion-of-giant-Nomuras-jellyfish.html
* Maanjäristys sulki maailman suurimman ydinvoimalan, 7 reaktoria, Japanissa n. kahdeksi vuodeksi (2007)
http://takku.net/article.php/20070717162743106
* Hellekesä sulki ydinvoimaloita Euroopassa (2003)
http://www.mtv3.fi/uutiset/arkisto.shtml/arkistot/ulkomaat/2003/12/197221
- on olemassa epäsuoraa näyttöä siitä, että erityisesti Ranskan ydinvoimaloiden takkuilu olisi ollut osasyynä kymmenien tuhansien ihmisten menehtymisessä Euroopassa helteen vuoksi.
- sama helle aiheutti Loviisan ydinvoimaloiden tehon alennuksen:
http://www.loviisansanomat.net/lue.php?id=628
Luonnon iskuja ydinvoimaloita vastaan
15
348
Vastaukset
- sisäinen lämpö
' Ydinfissioenergiaa, suurinta vihollistaan, luonto toisinaan muistuttaa voimastaan*
Satutko tietämään että maapallon sisäisen radioaktiivisuuden tuttama ydinfissioenergia pitää maapallon sisuksen sulana. Sulan sisuksen seurauksena mannerlaatat liikkuvat, syntyy tulivuoria ja joskus tsunamejakin. Taitaa olla luonnolle ylivoimainen tehtävä torjua suurin vihollisensa, ydinfissioenergia.
Maapallon sisäinen lämpö syntyy radioaktiivisten aineiden fissiosta aivan samalla tavalla kuin ydinenergiaa syntyy ydinreaktoreissa. En ole ihan varma, mutta uutisen /1/ mukaan jenkeissä olisi 1 ydinvoimala aikeissa sulkea, yksi suljettu ja yksi ajettu puoliteholle kylmyyden vuoksi (joki jäässä?).
Uutiseen näyttää sisältyvän copyright, joka kieltää kaiken kopioimisen, mutta suosittelee linkitystä:
"All rights reserved. This copyrighted material may not be re-published without permission. Links are encouraged."
Kunnioitan copyrightia, vaikka se kyllä vaikuttaakin tässä tilanteessa vähän saivartelulta.
1: http://www.ocala.com/article/20100104/ARTICLES/100109955/1001/NEWS01?Title=Sub-freezing-temperatures-expected-through-Thursday"
* Maanvyöryt uhkaavat sulkea ydinvoimaloita Brasiliassa (2010)
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/81355-maanvyoryt-uhkaavat-sulkea-ydinvoimaloita-brasiliassa
"
Tuosta luin ulkomaisista lehdistä, että maanvyörymä ei uhannut ydinvoimalaa millään tavalla, vaan viranomaiset ja ydinvoimayhtiöt varautuivat ydinonnettomuuteen (sulkemisvalmius) mielestäni esimerkillisellä tavalla:
koska tiet oli jo erittäin huonokuntoisia, ei ihmisillä olisi ollut mahdollisuutta päästä turvaan,, jos ydinvoimalassa olisi tapahtunut vakava onnettomuus!
Tuossa saattaa olla pieni väärin ymmärrys enkusta, antakaa anteeksi jos se joskus paljastuu. Itselläni ei moinen toimintavaihtoehto ole käynyt koskaan mielessä. Mutta onneksi viranomaiset, toivon mukaan meilläkin, ovat tehtäviensä tasallla.- lukenut
Ja STUK:ilta löytyy muutamia raportteja ihmisten välinpitämättömyyden ja huolimattomuuden aiheuttamista kuolemista/vaara tilanteista!
- Siis Suomessako?
Nyt faktaa esille noista Suomessa tapahtuneista kuolemantapauksista voimaloiden käyttötilanteissa.
- Hyvä kysymys
Siis Suomessako? kirjoitti:
Nyt faktaa esille noista Suomessa tapahtuneista kuolemantapauksista voimaloiden käyttötilanteissa.
mutta aivan liian vaikea koska sellaista ei ole.
- Mukana ollut
Siis Suomessako? kirjoitti:
Nyt faktaa esille noista Suomessa tapahtuneista kuolemantapauksista voimaloiden käyttötilanteissa.
Löytyy. Nimiä en vain enää muista. Aktiivisen konepajan pari asentajaa viis veisasivat turvallisuusohjeista. Itku pääsi siinä vaiheessa kun parantumaton syöpä löytyi.
Kolmannen kaverin, laboratorin ja säteilysuojelun päällikön tappaneen mahasyövän syystä ei ole koskaan edes huhuja liikkunut.
Muista puhumattakaan. - Mukana myös 1980
Mukana ollut kirjoitti:
Löytyy. Nimiä en vain enää muista. Aktiivisen konepajan pari asentajaa viis veisasivat turvallisuusohjeista. Itku pääsi siinä vaiheessa kun parantumaton syöpä löytyi.
Kolmannen kaverin, laboratorin ja säteilysuojelun päällikön tappaneen mahasyövän syystä ei ole koskaan edes huhuja liikkunut.
Muista puhumattakaan.Kolmella oli keuhkosyöpä vaikka eivät käyneet voimalan lähelläkään.
Saaristomereltä löytyi ydinvoimaloiden lauhdeputkia tukkiva simpukkalaji
"Valekirjosimpukka on Turun yliopiston mukaan yksi pahimmista ydinvoimaloiden lauhdevesiputkia tukkivista lajeista maailmalla. Loviisan edustalla yksilöitä on raportoitu olevan 28 000 kappaletta neliömetrillä. Nämä simpukkayhdyskunnat voivat kasvaa myös energiatuotantolaitosten jäähdytys- ja vedenottojärjestelmissä."
http://www.tekniikkatalous.fi/innovaatiot/tiede/saaristomerelta loytyi ydinvoimaloiden lauhdeputkia tukkiva simpukkalaji/a759048
Onneksi ehkä kuitenkin
"Löydön varmistanut tutkija Meri Lindqvist evoluutiobiologian sovelluskeskuksesta kertoo, että valekirjosimpukan löytyminen luonnontilaiselta vesialueelta osoittaa lajin selviävän lämpimien lauhdevesialueiden ulkopuolella – ainakin kesällä.
– Talvella kylmä vesi voi osoittautua kohtalokkaaksi. Simpukan lisääntymiskyvystä Saaristomerellä ei ole tietoa, Lindqvist sanoo tiedotteessa. "Avausviestin linkkien tarkistus 20120406: muut toimi, vain yksi ei:
"* Hellekesä sulki ydinvoimaloita Euroopassa (2003)
http://www.mtv3.fi/uutiset/arkisto.shtml/arkistot/ulkomaat/2003/12/197221 "Japani 2011: maanjäristys->tsunami->Fuukushimassa 4 ydinreaktoria romuttui ongelmajätteeksi.
Tapahtumahetkellä Japanissa oli käytössä 53 ydinreaktortria. Tämän hetken tilanne:
- 47 ydinreaktoria seisokissa turvallisuustarkastusten vuoksie
- 2 ydinreaktoria käytössä
- 4 ydinreaktoria romuna- Tapin irrottaja
Vuotaneitten tietojen mukaan 14 tai 15 reaktorisydäntä suli kokonaan tai osittain. Valitettavasti ydinmafian ja NWO:n sensuuri ei läpäise tarkempia tietoja.
Lumimyrsky keskeytti ydinvoimalan toiminnan Yhdysvalloissa
"Yhdysvaltain koillisosassa riehuva poikkeuksellisen raju lumimyrsky on keskeyttänyt ydinvoimalan toiminnan.
Viranomaisten mukaan Plymouthissa Massachusettsissa sijaitseva voimala sulkeutui automaattisesti perjantai-iltana sähkön katkettua. "
http://yle.fi/uutiset/lumimyrsky_keskeytti_ydinvoimalan_toiminnan_yhdysvalloissa/6487996- Verkosta kuultua
Eipä tuo tapahtuma liity mitenkään voimalaitoksen toimintatapaan. Silloin kun yhteys valtakunnanverkkoon katkeaa, niin voimalaitos on pakko ajaa alas, kun ei energiaa saada siirrettyä!
- Nenäverenvuotoja
Verkosta kuultua kirjoitti:
Eipä tuo tapahtuma liity mitenkään voimalaitoksen toimintatapaan. Silloin kun yhteys valtakunnanverkkoon katkeaa, niin voimalaitos on pakko ajaa alas, kun ei energiaa saada siirrettyä!
Ydinturvallisuutta historian valossa niille, joilla on ulkomaan kieli hallinnassa:
http://nukeprofessional.blogspot.fi/p/nuke-accidents-civilian-and-military-99.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 467505
- 334133
- 573655
- 503160
- 172836
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons532409- 542348
- 402299
- 432278
- 162256