Kirkkoon liittyneitä ennätysmäärä viime vuonna
Eronneiden määrä kääntyi laskuun.
HELSINKI
STT
Kirkkoon liittyi viime vuonna enemmän uusia jäseniä kuin koskaan aiemmin. Kirkosta eronneiden määrä puolestaan kääntyi laskuun.
Kirkkoon liittyneitä oli viime vuonna vajaat 12 600, mikä on 1 800 enemmän kuin vuotta aiemmin.
Eronneiden määrä kääntyi laskuun.
HELSINKI
STT
Kirkkoon liittyi viime vuonna enemmän uusia jäseniä kuin koskaan aiemmin. Kirkosta eronneiden määrä puolestaan kääntyi laskuun.
Kirkkoon liittyneitä oli viime vuonna vajaat 12 600, mikä on 1 800 enemmän kuin vuotta aiemmin.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Unohdit mainita sen, että kirkon jäsenmäärä laski viime vuonna 0,9 prosenttiyksikköä.
Oikeasti, tuoko on ennätysmäärä? Ohhoh, olisin luullut, että parhaimmillaan edes olisi liittynyt enemmän. Kastettujenkin määrä kun vielä väheni reippaasti.
Eronneita oli silti yli 40 000.
Yhä pienempi osa ala-ikäisistä pakkoliitettiin kirkkoon. Tämä treni tulee jatkumaan, sillä
valtaosa eronneista on 18-25 vuotiaita ja heidän jälkikasvua voidaan odotella noin 10 vuoden kuluttua
eli vauvojen kasteosuus pienenee kumuloituvaan tahtiin. Samaan aikaan suuret ikäluokat, jotka kuuluvat
pahimpiin tapakristittyihin saavuttavat iän jolloin "noutaja" tulee ja näin kirkosta kuolemalla eronneiden
määrä räjähtää käsiin.
Nyt oli kirkon kannalta paras vuosi liittymisen kannalta. Ja silti kirkon jäsenmäärä pieneni 1%-vuositahtia.
Tämä tarkoittaa sitä että 10 vuoden aikana tulee jäsenmäärä pienenemään 10%-yksikköä (vähintään) ja
siitä eteenpäin eroamisnopeus on jo 2%-yksikköä per vuosi. Eli 20 vuoden säteellä kirkon jäsenmäärä
on laskenut 30-prosenttiyksikköä (ja tämä on kirkon näkökulmasta vielä optimistinen luku) eli tuonne 50% tienoille. Tämän jälkeen jäsenkato vähenee ja saavuttanee tasapainopisteen 30-40% kannatuksen seuraavan 30 vuoden aikana. Tuo 30-40% voidaan arvioida esim. siitä kuinka paljon ihmiset osallituvat kirkkovaaleihin ja edelleen luvut ovat kirkon näkökulmasta ylioptimistisia.
Ateistin kannalta suuntaus on erinomainen sillä ei ole olemassa mitään sellaista kuin uskonnollinen tyhjiö ja
tilalle tulee 80% tapauksista tieteellinen maailmankuva tai ainakin maailmankuva joka perustuu passiivisesti tietoon ei taikauskoihin.
Annan teille suuren profetian: kirkosta eroavien määrä tulee taas nousemaan huimasti ensi vuoden puolivälin tienoilla, kun julkistetaan uutinen 200 000 eroakirkosta.fi-palvelun kautta eronneesta. Ja katso: kirkon jäsenmäärä on vastakin vähenevä, ja putoava alle 75% väestöstä ennen kuin vuosikymmen on puolessa. Vaviskaa!
"Eronneiden määrä kääntyi laskuun."
Ottaen huomioon että edellinen vuosi oli eroamisen ennätysvuosi...