Ollaanko Suomessa

Levin kylpylä täynnä tavaritshia ja maatushkia. Suoen sanaa ei kuulu. Missä maassa ollaan? 70 vuotta sitten venäläiset yrittivät vallata Suomen. Tavoitteena oli katkaista maa Oulun korkeudelta ja edetä 2 viikossa Helsinkiin. Haaveeksi jäi.
4143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Katos rahalla suomi on ostettu rahalla suomi myytiin eu:lle ja nyt maksetaan poliitikkojen viisaita tekoja.

Äänestä

Esim. Tallinnan satamassa? Siellä tuntuu kuin olisi Suomessa.

Taitavat pihit suomalaiset viedä Tallinnaan vähemmän rahaa kuin venäläiset tuovat Suomeen. Pitävät hiihtohissejä toiminnassa ja palveluammatteja pystyssä.

Äänestä

15.1 jälkeen...

Äänestä

Ainoa valopilkku suomalaisessa nykymenossa ovat venäläiset turistit. He ovat elämäniloisia, hyvin pukeutuneita ja ennen kaikkea he pelastavat lukemattomien liikkeenharjoittajien ja yrittäjien talouden.
Kuinkahan paljon enemmän meillä olisi konkursseja, jos ei olisi venäläisiä turisteja.
Minä en voi ymmärtää näitä talvisodan poteroihin jääneitä ihmisiä, jotka eivät ymmärrä mitä hyvää venäläiset meidän taloudelle tänäpäivänä tuovat.
Yksi syy on varmaan tämä kielimuuri. Kun pääsee keskustelemaan tavallisen kansalaisen kanssa, ei ystävällisempää ja mukavampaa ihmistä löydy mistään. Suomalainen ei ole luonteeltaan kovin vieraanvarainen, silloin kun pitäisi olla.
Tätä taustaa vastaan pitää kummastella tuota viranomaisten kiihkeää halua puolustella eräistä eteläisistä maista tulleitten rikollispakolaisten pakollista maassaoloa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


vai Venäjällä kirjoitti:

Levin kylpylä täynnä tavaritshia ja maatushkia. Suoen sanaa ei kuulu. Missä maassa ollaan? 70 vuotta sitten venäläiset yrittivät vallata Suomen. Tavoitteena oli katkaista maa Oulun korkeudelta ja edetä 2 viikossa Helsinkiin. Haaveeksi jäi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu