Demareta edellisessä hallituksessa (Aaamulehti tänään 6.1) tehdystä virheistä mutta miksi kookoomus hallituksessa ei korjaa niitä? Tyhjää paskanjauhamista Sasilta, toisin sanoen tyypillistä "fantastista kokkelsonien politikkaa". Sata-komitean - 0 piiperrys on sekin varmaan fantastista Sasin mielestä.
Me hallituksessa ollemme korottaneet vaikka mitä, joo. Minunkin eläkkeeni nousi 20 €:a ja sitten tuli Kelalta kirje jossa ilmoitus " Asumistukeanne lasketaan 20 €:lla. F-A-N-T-A-S-T-I-S-T-A .
Mihin ihmeeseen minä tuon minä tuon "Sasin mielestä mittavan" korotuksen oikein kuluttaisin.
Ostanko wiinaa vai kengät? Tuolla korotuksella ei taida saada kumpaakaan
Me hallituksessa ollemme korottaneet vaikka mitä, joo. Minunkin eläkkeeni nousi 20 €:a ja sitten tuli Kelalta kirje jossa ilmoitus " Asumistukeanne lasketaan 20 €:lla. F-A-N-T-A-S-T-I-S-T-A .
Mihin ihmeeseen minä tuon minä tuon "Sasin mielestä mittavan" korotuksen oikein kuluttaisin.
Ostanko wiinaa vai kengät? Tuolla korotuksella ei taida saada kumpaakaan
Vastaukset 1
Vanhimmat
Sasi taitaa unohtaa eräitä faktoja.
Kun nykyinen hallitus tuli valtaan, ensi töikseen se päätti
* keventää perintö- ja lahjaveroa 165 miljoonalla eurolla
Rikkaiden yritysten omistajien ja maatalousyrittäjien perintöveron nykyinen hallitus yritti nollata, mutta ei
voinut tehdä sitä perustuslain vastaisena.
- rikkaiden varallisuusvero poistettiin Vanhanen II hallituksen aikana
* korottaa alkoholi- ja energiaveroja 330 miljoonalla eurolla
* vähentää kuntien työllistämistukea 20 miljoonalla eurolla
* korottaa terveydenhuolloin asiakasmaksuja ja
* korottaa lasten päivähoitomaksuja
Näin hallitus aloitti "taantumaan valmistautumisen" vähentämällä suomalaisten pieni- ja keskituloisten ostovoimaa entisestään. Suomalaisten ostovoima on vanhojen EU-maiden heikoimpia johtuen pienistä palkoista ja korkeista veroista.
Verot eivät kuitenkaan rikkaiden verta juo. Suomalaiset miljardöörit ottavat tulonsa pääomatuloina, josta menee 28 %:n tasavero. Suomessa 300.000 euroa vuodessa tienaava maksaa vähemmän veroa kuin 50.000 hankkiva pääomatulojen matalan verotuksen vuoksi.
Listaamattomien yritysten osinkotuloista ei mene lainkaan veroa ja listattujenkin vain vähän (30 %:n ja 70 %:n säännöt).
Lisäksi hallitus poisti työnantajien kela-maksun, mistä työnantajat saivat miljardin euron "lottopotin", mikä taas aiheuttaa miljardin euron loven sosiaaliturvaan.
Lisäksi hallitus on päättänyt, että maatalous tarvitsee voi-, vilja- ja maitomeret, joten tukiaiset ovat ensi vuonnakin maataloustuottajille 2,8 miljardia euroa 200 erilaisen tukimuodon perusteella.
Peltojen myyntivoiton verotus on nollattu. Metsien myyntivoiton verotus on nollattu. Osuuskuntiin, kuten Metsäliitto, Valio ja osuuskunnalliset lihanjalostuslaitokset, sijoitettujen pääomien tuotot on vapautettu veroista.
Näin rikkaiden nollaverot ja verohuojennukset ovat hallituksen erityissuojeluksessa. Hallitus vähentää rikkaiden veroja ja ottaa velkaa ulkomailta, jonka velan se sitten maksattaa pieni- ja keskituloisilla.
Sosiaalietuudet ovat verotettuja. Puutteellista noin 500 euron kuukausittaista perusturvaa paikataan hyväntekeväisyysjärjestöjen leipäjonoilla, jotka kasvavat, kasvavat, kasvavat...
Pieniä ovat ne hallituksen muruset, jotka se on jakanut verokertymästä pieni- ja keskituloisille .... verrattuna rikkaiden saamiin verohelpotuksiin ja nollaveroihin.
Hallitus pienentää eläkkeitä - vaikka ilmoittaakin tehneensä "veret seisauttavan" takuueläkkeen korjauksen eli 100 euroa lisää noin 500 euron kansaneläkkeeseen. Eläkkeiden pienennys tehdään elinaikakertoimen avulla. Vuonna 1950 syntyneiden eläke pienenee -3 %, mikäli he eivät jatka työrupeamaansa 4 kuukaudella.
Vuonna 1965 syntyneiden eläke pienenee -11 %, mikäli he eivät jatka työrupeamaansa 15 kuukaudella.
Vuonna 1980 syntyneiden eläke pienenee -17 %, mikäli he eivät jatka työrupeamaansa 25 kuukaudella.
Hallitus haluaa pitää suuret ikäluokat työelämässä, kun taas työnantajat kilvan irtisanovat ja lomauttavat työntekijöitä vanhemmasta päästä. Näin eläkkeet pienenevät ilman muuta elinaikakertoimen perusteella.
Elinaikakerroin ei koske yritysjohtajia (kokoomuslaisten kansanedustajien vaalirahoittajia), jotka päättävät itse omista eläkkeistään, eläkkeelle lähdöstä tai eläkkeen suuruudesta. Suomessa ei ole suurimmille eläkkeille eläkekattoa ja/tai eläkepalkkakattoa.
Suomessa Eduskunta käyttää budjettivaltaa ja päättää siis verojen käytöstä ja sosiaaliturvasta hallituksen esityksestä. Lipponen I -hallituksen aikana 1995-1999 Eduskunnassa oli porvaripuolueilla 115 kansanedustajaa ja vasemmistolla 85 kansanedustajaa. Lipponen II hallituksen aikana (1999-2003) Eduskunnassa oli porvaripuolueilla 129 kansanedustajaa ja vasemmistolla 71 kansanedustajaa.
Hallituksen voimasuhteet (vasemmisto - oikeisto) olivat tasan, kun ammattiministerinä toimi suurimman osan aikaa Kalevi Hemilä). Lipposen hallituksissa toimi valtiovarainministerinä "leikkaajakunkku" Sauli Niinistö. Että kyllä Sasin pitäisi hiukan miettiä mitä sanoo.
Sasin muistaa, että Sauli Niinistö oli valtiovarainministerinä oikeistoenemmistöisen Eduskunnan aikana, jolloin Lipponen toimi pääministerinä - mutta veisaa silti kokoomuksen virttä... demarit... demarit... vaan emme me kokoomuksessa... Totuus on toisenlainen - kuten tiedämme.