Uudella foresterilla ei tee mitään

subaru vs landrover

Jim kanavalla 6.1.2010 kaiken kattava testivertailu foreste 2.0 b automaatti vs landrover joku diesel ja subaru hävisi 1000-0 landroverille koska subaru oli kuin keikkuva laiva ja automaatti vaihtaa 2 80 nopeudessa eli nyt vaihtamaan foresterit kunnon landroveriin jonka mallia en nyt ihan tarkaan tiedä.

9

1103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nähty moneen kertaan

      Brittitoimittajat nyt saa landroverin voittajaksi vaikka mitä autoa vastaan...

    • weekutonen

      Ottamatta kantaa autojen paremmuuteen voi kuitenkin vilkasta tätä.http://www.iltasanomat.fi/autot/1804726
      Itsellä on auton vaihto ajankohtainen ja olen miettinyt freelander 2 ,forrester d,a4tai a6 quattro be tai diesel.Kilometrejä tulee 15000 vuodessa joten en tiedä kannattaako siirtyä dieseliin.nyt ajelen vw torsenilla.

      • jalankulkija -57

        Noilla kilometrimäärillä sinun kannattaa siirtyä taksin käyttäjäksi tulee huomattavasti edullisemmaksi!!Mutta jos 300000km täyttyy niin vasta sitten diisseli alle.Pröystäilläkö haluut vai?


      • Heja Sverige
        jalankulkija -57 kirjoitti:

        Noilla kilometrimäärillä sinun kannattaa siirtyä taksin käyttäjäksi tulee huomattavasti edullisemmaksi!!Mutta jos 300000km täyttyy niin vasta sitten diisseli alle.Pröystäilläkö haluut vai?

        Hienoa Jalankulkija! Pidä tuo asenne, olet loistava. Järkesi valo saa meidät häikäistymään. Harmi kun kaltaisiasi ei ole enempää!!!

        Weekutonen - ei muuta kuin koeajolle! Freelander 2 on yllättävän miellyttävä peli. Mutta otapa listallesi Volvo XC60 ja käy tutustumassa siihen. Kyllä ne Ruotsalaiset vain osaa tehdä tänne meille soveltuvia autoja niin hienosti.

        Tuo Jimillä ollut vertailu on toki huvittava. Mutta kyseiset autot itsekin koeajaneena näkisin ne ihan eri sarjassa. Forester on halvan ja erittäin Japanilaisen oloinen Freelanderin rinnalla. Olkoonkin että Freelander ei varmasti ole yhtä luotettava niin siitä huolimatta se vaikuttaa kaikin puolin laadukkaammalta.


      • weekutonen
        jalankulkija -57 kirjoitti:

        Noilla kilometrimäärillä sinun kannattaa siirtyä taksin käyttäjäksi tulee huomattavasti edullisemmaksi!!Mutta jos 300000km täyttyy niin vasta sitten diisseli alle.Pröystäilläkö haluut vai?

        Autoni on noin 7000 e arvoinen,kuluttaa kaikki ajot lukien 10 l/ 100km.Ei pröystäilyä eikä taksi tule halvemmaksi.Teen noin 200 työpäivää vuodessa,tekee 400 taksimatkaa ,8 km suuntaansa.Niin olisihan se hauska kysellä jonain vapaapäivänä taksikeskuksesta autoa jossa koukku ja tuhat kiloa vetokykyä.Jos meinaan on ajatellut kalaan mennä.


    • Yx vaan

      Kun tuollaisia väitteitä esität, niin olisi kyllä syytä ajaa kyseisellä Foresterilla esimerkiksi 50 cm lumihangessa ja katsoa sitten tekeekö sillä jotain. Leikkinelivedot menee 30 cm lumessa, samoin eräät 2-vetoiset autot.
      Forester on todella luotettava ja lämmin talviauto. Boxer dieselin kulutus on huomattavan alhainen.
      Näitä testejä on monenlaisia. TM:n mielestä Tiguan on hyvä ja sitten moottorilehden mielestä Forester se vasta hyvä on. Jonkun mielestä Freelander on hyvä ja toisen mielestä CR-V.

      • Heräs

        Millä kaksvetoisilla merkeillä ja malleilla edetään vielä 30 senttisessä hangessa? Oisko niistä vaihtoehto cittareille? Nykyiselle kaksvetoiselleni jo 20 senttii liikaa et pääsis pitkiä pätkiä metsäteillä.


      • Yx vaan
        Heräs kirjoitti:

        Millä kaksvetoisilla merkeillä ja malleilla edetään vielä 30 senttisessä hangessa? Oisko niistä vaihtoehto cittareille? Nykyiselle kaksvetoiselleni jo 20 senttii liikaa et pääsis pitkiä pätkiä metsäteillä.

        vaikkapa Oculla tai Avella ja hyvillä renkailla. Ei siihen mitään Scouttia edes tarvita. Kunhan on 15 cm maavaraa (eli korotettu) ja tarpeeksi hyvä teho/painosuhde, niin hyvinhän se menee kun on vauhtia ja kierroksia. Jos paikaltaan pitää puskea 30cm hankeen niin ei tietysti mene...
        Autot joissa on hyvä teho/paino suhde kuten Forester meneevät hyvin hangessa (ehkä paremmin kuin eräät maasturit, jotka painavat). Mutta Foresta taasen ei ole samaan kivikkoon kuin vaikka Pajerosta tai muista oikeista maastureista. Ei ou alennusvaihteita sun muita.


    • No mitäs Foresteristä, mutta BMW X1 ja Audi Q5 ne
      vasta paskoja ovat, kun molemmat hävisivät vertailu-
      tesin Foresterille. Tosin tesi olikin hehty auto, motor
      & sportin toimesta vain, eikä esim. TM:n tai toisen
      kirkkokunnan, Tuulilasin, jotta olisi edes alkuunkaan
      uskottava.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      229
      6720
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      140
      5612
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      319
      3728
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3520
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      126
      2550
    6. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      24
      2365
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2210
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      60
      2064
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1813
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1584
    Aihe