Oisko hyvä idea?

Siis haluaisin hevosen, mutta en ole vielä aivan valmis omasta mielestäni (enkä teidänkään mielestä varmaan). Mulla on aikan kova heppakuume ja oon ettiny (myös ylläpitoon) ja käyny kokeilemassa poneja, mutta ne kaikki on myyty. Sitten isäni ja sen työkaveri keksi (työkaveri on harrastanu ratsastusta jo pitkään) että me voitas ottaa kimppa hevonen, kun isänityökaveri on myymässä suokkia ja sillä on ostaja joka haluas vaihtaa suokkinsa isän työkaverin suokkiin. Olen itse ratsastanut vuoden ja olen 11 ja risat ja hevonen tulisi meille.

Onko hyvä idea minun kannaltani?

Ps. Elkää ruvetko niistä kuluista ja muista puhumaan kun tiedän jo että hevosen pito on kallista.
6376
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ei, älä ota hevosta, edes ylläpitoon. Ylläpitohevosessa on yhtä suuri vastuu ja rahanmeno kuin omassakin hevosessa.

Kimppahevonenkaan ei mikään paras idea ole, siitä seuraa vain riitoja. Se kuitenkin saattaisi toimia, jos isäsi tietää jotain hevosista ja tämä työkaveri on omistanut ennenkin hevosia tai ainakin ratsastanut koko ikänsä.

Mutta viekää' nyt ihmeessä hevonen jonnekin täysihoitotallille. Hevosta ei voi majoittaa autotalliin/pihavarastoon ja hevonen tarvitsee kaverin.

Äänestä
  • Meillä on paikat ja mulla on aikaa. Isän kaveri käy melkein joka päivä meijän lähellä.

    Äänestä

Lisään myös vielä että tämä kaveri on omistanut monia hevosia, ja on viime kesänä teettänyt yhdellä hevosellansa varsankin :s

Äänestä

Ei, älä osta vielä, ei edes ylläpitoon. Olet ratsastanut vasta vuoden, ja kehityt paremmin kun käyt ratsastuskoululla opettajan silmän alla. Hanki hoitohevonen ja pyydä isää vaikka että saisit ratsastaa kahdesti viikossa, hanki kokemusta ja odottele vielä. Mitä kävisi, jos olisit yksin kotona ja heppa vaikka riuhtaisisi irti taluttaessasi sitä ja karauttaisi pakoon, tiedätkö mitä tehdä? Muutenkin, työkaveri ei voi aina kuitenkaan tulla neuvomaan sinua, mitä jos hevoselle tulee ähky keskellä yötä? Soitatko tämän ajamaan teille vai osaatko tehdä itse asialle jotain? Osaatko ruokkia hevosen? Tiedätkö mitä tilsat on ja mitä niille pitää tehdä? Jos hevoselta tippuu kenkä? Miten hokit laitetaan? Jos tulee haava, milloin pitää soittaa eläinlääkäri ja milloin vain puhdistaa haava? Mitä jos hevonen ei anna ottaa kiinni tarhasta? Mitä tehdä jos heppa yrittäisi puraista? Ratsastaisitko yksin - oletko ratsastanut koskaan niin, ilman ketään valvomassa? Heppa saattaa hyvinkin (varsinkin iso suokki, sinä tuskin kovinkaan suuri olet) alkaa testaamaan sinua, pysyisitkö selässä?

Tosiaan, omaa hevosta ei kannata varsinkaan omaan pihaan vuoden jälkeen hankkia. Täysihoitotalli olisi hieman eri asia, mutta omassa pihassa joudut tekemään KAIKEN... En halua mitenkään lannistaa, mutta oikeasti sinun on parempi ratsastuskoulussa kavereiden kanssa. Heppakuume on varmasti kova, mutta oma poni ei välttämättä ole paras ratkaisu... Harkitse uudelleen ylläpitohevosta tai vuokraponia parin vuoden päästä :)

Äänestä
  • Kohta kaks vuotta, ja täytin just vähän aikaa sitten 12v. oon alottelemassa tunteja yhellä toisella talllilla harrastetallin lisäksi (millään ratsastuskoululla en käy, talli on vaan semmonen pikkunen, 11 heppaa..). Siellä ratsastetaan valvonnan alla mitä haluaa.. Heppa ei edes olisi iso, vaan jtn 155cm. Ite oon vain 137cm, mutta ois yleensä hyvä kaveri auttelemassa joka on n. 165cm. Ja todellakin sillä on kokemusta ;) Heppa joko tulisi tohon pihaan, n. 2km päässä olevalle pikkupaikalle taikka sitten puol km päässä olevalle tallille, jossa ois seuraa.

    Pittää nyt katella ku ei oo tullu juteltuu sen kaa ;s

    Äänestä

Kokemuksesta riippumatta kenenkään alle 18-vuotiaan ei kuulu hankkia omaa hevosta! Ei edes sen jälkeen, ellei ole työpaikkaa ja omaa asuntoa. Mitäs jos haluat lähteä muualle opiskelemaan? Opintotuella et hevosta pysty hoitamaan. Et voi tietää, oletko viiden vuoden päästä vielä halukas hoitamaan hevosta rankan työpäivän jälkeen kallisarvoisella vapaa-ajallasi. Puhun kokemuksesta, odota niin ei tarvitse myöhemmin katua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


joku tyyppi kirjoitti:

Siis haluaisin hevosen, mutta en ole vielä aivan valmis omasta mielestäni (enkä teidänkään mielestä varmaan). Mulla on aikan kova heppakuume ja oon ettiny (myös ylläpitoon) ja käyny kokeilemassa poneja, mutta ne kaikki on myyty. Sitten isäni ja sen työkaveri keksi (työkaveri on harrastanu ratsastusta jo pitkään) että me voitas ottaa kimppa hevonen, kun isänityökaveri on myymässä suokkia ja sillä on ostaja joka haluas vaihtaa suokkinsa isän työkaverin suokkiin. Olen itse ratsastanut vuoden ja olen 11 ja risat ja hevonen tulisi meille.

Onko hyvä idea minun kannaltani?

Ps. Elkää ruvetko niistä kuluista ja muista puhumaan kun tiedän jo että hevosen pito on kallista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu