ONKO TÄMÄ ADVENTTIKIRKON VIRALLINEN KANTA

11139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

No ainakin tuo on Raamatun virallinen kanta.

Äänestä
  • ole Adventtikirkon sivu lainkaan.

    Timo

    Äänestä

  • jatkuvaa touhuahan se on tuoda sinäänsä ihan hyvää ja raammatun mukaistakin linkkiä palstalle.

    Uskon että moni on löytänyt niistä sen totuuden, mitä on hakenutkin. Noistahan selviää pääsääntöisesti adventismi ja minusta se on hyvä, sillä monien haukkumisien ja soimausten jälkeenkin jokainen voi nähdä, että adventismi ON kristinuskoa parhaimmillaan. Ei siis pelkkää sanoje helinää vaan täysivaltaista heittäytymistä Jeesuksen parannettavaksi. Siis oman syntisyytensä ja mahdottomuutensa näkemistä ilman Jeesusta mahdottomaksi pelastukseen, ja sen tosiasian hyväksymistä, että ainoastaan Jeesus Kristus on tie iankaikkiseen elämään.

    Äänestä

Mutta näin on ja tämän kerran tulemme huomaamaan, niinkuin köyhää Lasarusta armottomasti kohdellut
tuli toteamaan .... liian myöhään.

Hepr. 9:27
Ja samoinkuin ihmisille on määrätty, että heidän kerran on kuoleminen,
mutta senjälkeen tulee tuomio,

Ap. t. 24:15
ja pidän sen toivon Jumalaan, että on oleva ylösnousemus, jota nämä itsekin odottavat,
sekä vanhurskasten että vääräin.

Dan. 12:2
Ja monet maan tomussa makaavista heräjävät, toiset iankaikkiseen elämään, toiset häpeään ja iankaikkiseen kauhistukseen.
3 Ja taidolliset loistavat, niinkuin taivaanvahvuus loistaa, ja ne, jotka monta vanhurskauteen saattavat, niinkuin tähdet, aina ja iankaikkisesti.

Jos nuo joittenka kynän kautta saatana koettaa uskotella että Jumalan tuomio väärille on armomurha,
jos heillä olisi jumalanpelkoa eili uskoisivat Jumalan olemassaoloon edes jollain lailla - - eivät uskaltaisi
uskotella ettei rangaistusta tulekaan pahalle. Täällähän välttää tuomion vaikkaa omankädenoikeuden
kautta. Mutta sanonpa vaan että .... senjälkeen tulee tuomio.

Äänestä
  • tietää, että mistä puhuu, sillä hän puhuu täyttä asiaa, eikä kieroile, niinkuin eräät tekevät kokoajan.

    Äänestä

  • yksikään adventisti, tai edes alex-kasi usko, eikä ole vättänyt. Eikö sinua hävetä yhtään panna toisten suuhun saastaisia valheitasi?

    ###Jos nuo joittenka kynän kautta saatana koettaa uskotella että Jumalan tuomio väärille on armomurha,
    jos heillä olisi jumalanpelkoa eili uskoisivat Jumalan olemassaoloon edes jollain lailla - - eivät uskaltaisi
    uskotella ettei rangaistusta tulekaan pahalle. Täällähän välttää tuomion vaikkaa omankädenoikeuden
    kautta. Mutta sanonpa vaan että .... senjälkeen tulee tuomio. ###

    Onko sinusta "armomurha" ja liian vähäinen ranggaistus saada kuoleman tuomio joka toteutetaan niin,että tulet elävänä heitetyksi helvetin tuleen ja joudut siellä palamaan niinkauan, kun sinun syntisi edellyttävät, siis tekojesi mukaan?

    Sinäkin olisit ansainnut tuon helvetin tulen, sillä jokainen on. Millä oikeudella vaadit kovempaa ranggaistusta toisille? Varo vaan, sillä: "Joka toiselle kuoppaa kaivaa, niin se itse siihen lankeaa!"

    Ajatteleppa, jos sinä itse, tai oma lapsesi joutuisi syytetyn penkille, olisitko silloinkin vaatimassa IKUISTA TUSKAA?

    Äänestä

lausunto, mutta vastaa raamatullista käsitystämme asiasta.

Timo

Äänestä
  • ilman adventistien, tai muidenkaan uskonsuuntien opetusta. Kun sain uudestisyntyä alkoi Raamatun sana avautua ja Pyhä Henki on neuvonut ja opettanut ymmärtämään oikein näitä uskon asioita, antanut sille varmuuden, että mikä on oikein ja mikä väärin. Uskon noin niinkuin tuossa aloituksessa Raamatun sana opettaa.

    Äänestä

  • Täsmennys; Eihän teillä ole Raamatullista käsitystä mistään asiasta.

    Äänestä

  • AVK kirjoitti:

    Täsmennys; Eihän teillä ole Raamatullista käsitystä mistään asiasta.

    ja väitteesi on 100% katteetonta potaskaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tähän asiaan? kirjoitti:

http://oulu.adventtikirkko.fi/opetus/death.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu