Kertokaa miksi tuo on niin halpa, nopeus 3,6M asti?
Esim. DNA:lla 2M liittymä maksaa 29,90 kk (24kk sopimus)
KIIRE. Tarjous umpeutuu sunnuntaina!
(itse järkeilin että Huawein tikku ei ole oma 24kk jälkeen, mutta mitä sillä tekisikään ilman liittymää)
Esim. DNA:lla 2M liittymä maksaa 29,90 kk (24kk sopimus)
KIIRE. Tarjous umpeutuu sunnuntaina!
(itse järkeilin että Huawein tikku ei ole oma 24kk jälkeen, mutta mitä sillä tekisikään ilman liittymää)
Vastaukset 10
Vanhimmat
tarjottiin minulle äsken...houkuttaisi ottaa mutta kun on kuullut niin paljon pahaa Soneran mokkuloista, niiin... mutta halpa se kyllä olisi....
Mietin itsekin tuota tarjousta kun oli niin halpa. Tällä hetkellä Windows XP mutta koneen vaihto kohtsilleen ja miten toiminee Windows 7:n kanssa kun ei tuotetiedoissa mainittu että tukee sitä. Minä kun en näistä oikein mitään ymmärrä mutta voisiko olla mahdollista että uudessa koneessani tämä ei toimisikaan?
Nyt sitten saadaan ihmiset naimisiin kahdeksi vuodeksi vaikkei vehje toimisikaan.
Jos se on Soneran tarjous, älä osta. Soneran liikkuva laajakaista ei toimi, pätkii ja on todella hidas.
...Elisan 3G-verkko 1 M:n nopeudella toimii paremmin kuin Soneran 3,6 M:n nopeudella varustetut yhteydet (testattu on naapurien kesken). Varsinkin heti keskustan ulkopuolella tuo ero näkyy. Kaupungin ydinkeskusta on taas eri juttu.
Tuo ei tarkoita sitä että toimis 3,6M. Sain juuri purettua Soneran sopimuksen, yhteys pätki ja oli todella hidas, vaikka piti toimia maksiminopeudella. Kesikimääräinen nopeus jäi mulla kuitenkin alla 10 kbit/s.
ja kyllä se tikku omaksi jää 24 kk jälkeen. Nythän noiden ostaminen on ihan turvallista, kun on tuo 14 vrk tyytyväisyystakuukin.
Tarvii vain muistaa, että mobiileissa "laajakaistoissa" yhteyden satunnainen pätkiminen ja hidastelu ei ole vika, vaan ominaisuus: ne kun toimivat matka_PUHELIN_verkossa, joten puheviestintä on luonnollisesti priorisoitu datan edelle. Jos asut alueella, jossa on paljon Soneran asiakkaita samassa tukiasemassa, paljon mitään ei ole tehtävissä.
Nämä nettitkkuvirityksethän on tarkoitettu tilapäiseen ja liikkuvaan käyttöön, ei kiinteän korvikkeeksi. Itse en esim. verkkopankkeja uskaltaisi/viitsisi moisilla käyttää.
Jos alkaa tyytyväisyystakuun umpeuduttua kauduttaa, että pitikin mennä kirjoittamaan sopimus alle, niin kannattaa kietoa nettitikun päähän samanlaista foliota kuin on naapurin päässä olevassa pipossa, jolla se aiheuttaa tahallaan pahoja heijastuksia naapureidensa WLAN: eihinkin. Meinaan vaan, että sitten näyttää nopeustesti foliohattu nettitikun päässä käytännössä nollaa!
olishan se mukavaa jos olis vähimmäisnopeustakuu
se operaattori joka antaa vähimmäisnopeustakuun saapuu voittajana maaliin
Seuraavaksi voitkin sitten liittyä soneran langattoman nettiyhteyden purnaajien pariin tällä palstalla.
Menin itse samaan "halpaan" ja nyt sitten itkeskelen sielä. Yöaikaan tosin, silloin yhteys ei katkeile.