Rekrytointi ja johtajakoulutus

Meidän firmassa...

Joku kyseli tätä.

Meidän firmassa henkilöstöpäällikkö suodattaa mieshakijoista 60% pois siten, että kaikki ilman reservinjohtajakoulutusta olevat CV:t lentävät hakemuksineen roskiin. Joskus sihteeri laitetaan soittelemaan läpi, jos joku ei ole osannut sotilasarvoaan laittaa CV:hen. Näistä 99,9% paljastuu ei-johtajiksi. Mikä hassuinta, kielteisistä valintapäätöksistä tiedotetaan vain niille jotka ovat pääseet ensimmäisestä seulasta läpi, mutta jotka eivät tuleet valituksi. Ei-johtajille ei siis mene mitään tietoa.

Mun mielestä tämä ei ole mikään älytön seula, koska kuitenkin n. 30% mieshakijoista jää jäljelle. Kyllähän sitä oletetaan, että nokkela nuori mies valitaan johtajakoulutukseen. Esim 200 hakijasta 30% on 60 henkilöä! Näistä pitää sitten kahlata läpi ne parhaat kutsuttaviksi haastatteluun. Ja mun mielestä todella pätevää porukkaa on firmaan saatu.

Eli johtajakoulutus on aina plussaa haettaessa työtä - ei koskaan taakka. Joihinkin virkoihin se on käytännön vaatimus.

9

991

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • res.pion. siv.inssi

      kuka sitä tarkistaa mitä siihen laittaa? en ole kertaakaan joutunut näyttämään passia töitä etsiessä? tosin hyvä sillein et ei kun passissa varmaan tais lukee kenttäkelpoisuudessa MOV ja yleisarvostelussa Gona... voihan siihen laittaa vaikka luutnantti vaikka todellisuudessa olenkin 270 aamun pioneeri joka ei koskaan pioneerin koulutusta saannutkaan. Aukissa olin 5kk tosin, irtoisko sillä sit paremmin töitä????

      • ja 500

        inssi. ok. tämä kertoo jo jotain. miten voi aukissa olla 5 kk ku se hädin tuskin kestää edes niin pitkään. ja vielä päätyä joksikin lämäriksi, kuskiksi tai konemieheksi tms 9 kk pioneeriksi?


      • gsag
        ja 500 kirjoitti:

        inssi. ok. tämä kertoo jo jotain. miten voi aukissa olla 5 kk ku se hädin tuskin kestää edes niin pitkään. ja vielä päätyä joksikin lämäriksi, kuskiksi tai konemieheksi tms 9 kk pioneeriksi?

        mutta lentäny Au-kurssilta ulos?


      • gsg
        gsag kirjoitti:

        mutta lentäny Au-kurssilta ulos?

        korjaus: En aukista tiedä, mutta eikö se ole sen noin 5kk? Joku tutun tuttu kävi aukin, HUONOSTI ja ei Alikersantiksi sitten päässyt, teki jotain muuta..


      • qegqw

        mukaan haastatteluun.


    • teekooäm

      kumma tapa joillakin pomoilla

    • natsat hittoon

      Huh huh mikä meininki. Tähän mennessä en ole laittanut mitään armeijasta käynnistä hakemukseeni ja ei sitä ole kukaan ole kysellyt. Yleensä yritykset ovat tai haluavat kansainväliseen toimintaan mukaan ja siinä ei inttin käynti paina mitään.

      Armeijan olen käynyt ja reserviläistoiminnassa olen jonkin verran mukana, mutta mitä sitten työnhaun kannalta. Intti jutut on omaa vapaaehtoista toimintaa armeijakäynnin jälkeen ja armeijan käynti on minun ja puolustusvoimien välinen asia. Toki jos puolustusvoimiin hakisin töihin niin silloin kaikki reserviläistoiminnan mitä olen tehnyt laittaisin hakemukseen mukaan, mutta muuten en.

      Itse en edes hakisi tuollaiseen firmaan työhön joten kerrotko yrityksen nimen vielä?
      Ilmeisesti jokin putki a ja o Oy jostain peräkylästä kenties. Ehkä jokin sotafantisioiden kehto on kyseessä missä sitten aamulla seisotte rivissä nimen huudossa. Muuten ette ryyppä, mutta lauantaisin saunaoluen vain ja sekin rivissä seisten lipunlaskun aikaan.

      Mielestäni siiviyritys joka niin kovasti intti juttuja hehkuttaa vaikka vain työnhaussa on kusipäistä toimintaa. Nykyaikana on hyviä ja osaavia tekijöitä on sitten intti tai intin johtamiskoulutus jäänyt väliin. Joskus jopa tuntuu, että muutaman kuukauden johtamiskoulutus mitä nykyään on tarjolla saa vain aikaiseksi pikkuhitlereitä jotka ovat täysiä munapäivä, anteeksi vain.

      Totean vain, että natsat hittoon siviilissä mitä työelämäkin on.

    • cv

      Suomessa on tälläinen kumma tapa, että armeijan tai lähinnä RUKin käyminen on oleellinen asia työnhaussa. Itse olen myöskin intissä ollut, oikein jopa kersanttina, mutta koskaan en ole työhakemuksissa armeijaa mainostanut. Hyvin on silti töitä löytynyt. Ulkomaille jos hakee, niin silloin kannattaa vaieta koko armeijasta. Monessa maassa ajatellaan, että vain sellainen, joka ei muualle pääse, menee armeijaan. Eivät ne muualla tunne meidän omituista systeemiä ja joutuu pian työhaastattelussa selittelemään, miksi on armeijassa ollut. Tai pian raakataan pois jo CV:n perusteella.

    • 6+16

      Olen huomannut että pystyvimmät kaverit ovat "säkäkorpit", siis ilman aliupseerikoulutusta korpraaleina kotiutetut. Ovat tarpeeksi viisaita huolehtiaakseen itsestään. Aikoinaan kun olin rauhanturvaajana niin parhaimmat johtajat olivat juuri suomessa säkäkorpin natsat saaneet. Ylenivät yleensä vartioaseman päälliköksi (ylikersantti --vääpeliksi).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      127
      1289
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      88
      1212
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      78
      656
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      598
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      21
      576
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      533
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      495
    8. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      19
      485
    9. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      115
      479
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      462
    Aihe