Ottakaa opiksi

"Jos on vain yksi Jumala, miksi on niin monta erilaista uskontoa?

Ei ole mahdollista, että kaikki uskonnot olisivat oikeassa, mutta on mahdollista, että ne kaikki ovat väärässä!"

gnostilainen opettaja Merus
2223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Uskonnoilla on ollut oikea alkuperä, ajan myötä ne on ajautuneet, niin kauas aluperästään, etteivät tiedä, kaiken alkuperästä enään mittään vaan onluoneet omat persoonalliset jumalat, ja sen mukaiset uskonnot.
Ajan myötä ne ovat etääntyneet tuosta ajattomasta kaiken alkuperästä, ajallisksi ja materiaalisiksi, jote niistä on tullut antiuskontoja, jotka palvelevat vain ihmisen itsekkyyttä

Äänestä
  • Tästä juuri uskonnoissa on kyse, kuten kaikella muullakin maailmassa, myös uskonnoilla on oma looginen alkuperänsä. Uskonnot ovat pohjimmiltaan sellaisten asioiden tulkintaa mitä ihminen ei muuten ymmärrä. Tässä tulkinnassa ollaan vain ajauduttu lopulta naurettaviin mittapuihin.

    Toki uskonto on paljon muuta kuin asioiden selittämistä. Esim. kristinuskoon kuuluu selitysten antamisen lisäksi myös ihmiseen vahvasti vaikuttavia piirteitä. Raamattu luo kuvaa huolehtivasta ja rakastavasta korkeammasta voimasta. Tämän pohjalle ihminen voi rakentaa toivoa ja yleisesti helpottaa olemassaoloaan. Mutta toisaalta siinä on myös ihmisien kontroillointiin tarkoitettu puolensa ja se toimiikin tehokkaasti samalla pelottelun ja manipuloinnin välineenä.

    Se että onko Jumalaa (tai jumalia) olemassa monitasoinen kysymys johon ei todellisuudessa ole oikeaa vastausta. Eikä ihmisen kyseistä asiaa tarvitsekaan oikeastaan miettiä koska ihmisen suhde jumalan kaltaiseen osapuoleen tulee olemaan aina merkityksetön verrattuna ihmisen suhdetta toiseen ihmiseen.

    Aina kun uskonto otetaan puheenaiheeksi ja siitä nimenomaan keskustelevat vahvasti kahden erilaisen näkemyksen omaavaa henkilöä, poikeuksetta molemmat osapuolet keskittyvät vahvasti nimenomaan siihen miten vastapuolen uskomus on erilainen ja sen takia huonompi. Itsekkäästi pidämme kiinni siitä versiosta joka meillä sattuu olemaan. Mutta todellisuudessa jokaisesta tarinasta löytyy jonkin verran totuutta eikä niistä yhtäkään pysty totaalisesti kumoamaan. Meidän kannattaisikin keskittyä enemmän nimenomaan näiden lukuisien eri uskomusten ja tarinoiden yhtäläisyyksiin koska vain siten pääsemme vuosien aikana kertyneestä tulkinnasta eroon ja voimme käsitellä aihetta paljon puhtaammalla tasolla. Erojen takia riitely vain repii ihmisiä erilleen toisistaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uskonnot likiarvoja kirjoitti:

"Jos on vain yksi Jumala, miksi on niin monta erilaista uskontoa?

Ei ole mahdollista, että kaikki uskonnot olisivat oikeassa, mutta on mahdollista, että ne kaikki ovat väärässä!"

gnostilainen opettaja Merus

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu