Jos maahanmuuttajista toivotaan tulevaisuuden työvoimaa suomeen, niin miksi suomeen otetaan niin paljon mm. somaleita?
"Työministeriö estimoi somalien vuoden 2006 työttömyystilanteeksi huimat 62%. Ja tätäkin lukua vielä pienentää se seikka, että 4704 somalista vain 1176 on mukana työvoimassa. Mainitusta 1176 somalista 62% on työttömänä. Vain 447 somalia käy töissä. Eli 9%. Joka kymmenes. Yhdeksän kymmenestä ei tee töitä."
9/10 somaleista on työttömiä ja suurin osa vapaaehtoisesti.
miksi suomen päättäjät luulevat, että somalit tulevat milloinkaan tekemään oikeita töitä suomessa, kun sossu/kela maksaa niin hyvin?
"Työministeriö estimoi somalien vuoden 2006 työttömyystilanteeksi huimat 62%. Ja tätäkin lukua vielä pienentää se seikka, että 4704 somalista vain 1176 on mukana työvoimassa. Mainitusta 1176 somalista 62% on työttömänä. Vain 447 somalia käy töissä. Eli 9%. Joka kymmenes. Yhdeksän kymmenestä ei tee töitä."
9/10 somaleista on työttömiä ja suurin osa vapaaehtoisesti.
miksi suomen päättäjät luulevat, että somalit tulevat milloinkaan tekemään oikeita töitä suomessa, kun sossu/kela maksaa niin hyvin?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Niistäkin suurin on erilaisissa kovalla rahalla perustetuissa suojatyöpaikoissa monilulttuurikoordinaattorina, tulkkeina ym tyhjäntoimittajina. Hyvä jos 1 kymmenestä on oikeissa töissä.
MUTTA onko alunperin oikeasti ajateltu, että somali on työvoimaa suomessa?
Ja nämä jotka ovat työvoiman ulkopuolella synnyttävät 5-10 penskaa suomalaisten iloksi.
Myös Hgin keskustassa näkee arki-iltoina paljon somalimiehiä joilla ei ole työhuolia ollenkaan.
Työvoimana niitä ajattelee VAIN hyysäri vaaleanpunaisessa haavemaailmassa. Ensin 2 metrinen somalilapsi tulee yksin Suomeen, kotoutetaan, yllättäen kadoksissa ollut sukukin löytyy, he tulevat perässä ,vanhemmat eroavat, jolloin tuet kaksinkertaistuvat, heidät sijoitetaan johonkin kuntaan, käyvät ahkerasti koulua ja menevät töihin. Vain umpihyysärin "järki" kulkee näin.
lisää Suomeen,kun meillä on täällä jo valmiina mannet jotka tunnetusti eivät niin hanakasti töitä tee,ei olisi toista vastaavaa porukkaa tarvinnut tänne haalia.
Johanna Suurpäätä saamme kiittää paljosta.
alkaa töitä tekemään jos tarpeeksi raaasti näyttää mitä on tehtävä
Joku päivä teitä vielä hoitaa, ellei ole jo hoitanut, somalialainen lähihoitaja, sairaanhoitaja tai lääkäri. Olette kai silloinkin vielä tyytymättömiä siihen, miksi hän on saanut töitä mutta joku suomalainen dokaa ojan pohjassa lauleskellen Eppu Normaalin- murheellisten laulujen maata.
somppu"lääkäri" minua, se ainakin on varmaa.... minen poppamiehiin luota!
Suurin osa tänne tulevista somaleista ei ole maahanmuuttajia vaan pakolaisia. Kaksi aivan eri asiaa. Venäläiset, virolaiset, kiinalaiset sekä länsimaisista sivistysvaltioista tulevat, ne on maahanmuuttajia. Onpas somalien työttömyys noussut paljon kahdessa vuodessa, kun se vuonna 2004 virallisten mukaan on ollut 53%. Joku linkki mikä todistaisi nuo luvut oikeiksi, olisi ihan hyvä.
Tilastoihin en ota kantaa, sillä tilastoista saadaan juuri sellainen miltä esittäjä haluaa sen ulospäin näyttävän. Omat kokemukset ratkaisevat paljon ja ainakin minulla ne ovat tästä "maahanmuutto bisneksestä" valitettavasti aika synkät.
On toki onnistumisiakin kuten Keski-Suomessa toimiva nuohooja joka on saapunut meille etelä Amerikasta tekemään raskasta työtä. Kuuleman mukaan tuo kelpo mies on sanonut näin, kun kylänmiehet ovat häntä kiusoitelleet sillä että, hän saisi paremmin rahaa sosiaalitoimistosta kuin työnteosta. "En ole mikään somali".
Mutta varsinaiseen asiaan pakolainen ja maahanmuuttaja. Mielestäni myös media voisi ottaa piikkiinsä näiden kahden asian sekoittumisen toisiinsa. Olen ymmärtänyt että, pakolainen pyritään lähettämään pois maastamme, kun tilanne lähtömaassa antaa myöden. Mutta ei, lehdistö ja muutkin tiedotusvälineet alkavat rummuttamaan kuntiin loppusijoituspaikkoja näille ihmisille ja samalla silmänkääntötempulla pakolainen muuttuu maahanmuuttajaksi. Ja aika usein katkeraksi ja työttömäksi sellaiseksi.
Olenko väärässä, jos väitän? Pakolainen tulee hakemaan maastamme väliaikaista turvaa ja maahanmuuttaja saapuu jo ennalta sovittuun työpaikkaan. Näin sen kuuluisi mennä myös meillä.
Synkkää jatkoa. T: Kadunlakaisija.
Miksi suurin osa somaleista on pitänyt afrikkalaiset tapansa vaikka moni asunut täällä ja elätetty kohta 20v.
Miksi somali ei opi lukemaan/kirjoittamaan suomessakaan missä joka vuosi taivastellaan, että kuinka suomalaiset menestyvät pisa ym. tutkimuksissa ja kilpailuissa.
Miten luku/kirjoitustaidoton somali työllistyy?
Jos ainoa kieli mitä puhuu on somali ja muutenkin puuttuu yleissiviystystä, kielitaitoa, it-taitoa ym. 2010-luvulla tarpeellista tietoa.
Kuka palkkaa burka pukuisen, luku/kirjoitustaidottoman somalin jonka cv on täyttä tyhjää ja suomalaisia työnantajia haukutaan rasisteiksi.
Sillä tiedäthän itsekin varsin hyvin että, kysymyksiisi on täysin mahdotonta vastata kattavasti.
Otin kirjoituksessani kantaa lähinnä vain sanoihin "maahanmuuttaja" ja "pakolainen". T: Kadunlakaisija.
tai joltain muulta vastaavalta idiootilta, mikseivät moniosaaja kultamunat osaa mitään, muuta kuin rötöstellä ja häiriköidä.
Koira on paljon viisaampi, väitetään, ettei pure ruokkivaa kättä.