Kirkko se sitten selitti tappionsakin voitoksi:
http://evl.fi/EVLUutiset.nsf/Documents/7B565BE258F7707DC225769D002E8714?OpenDocument&lang=FI
Jotenkin viivan alle jää kuitenkin se, että kirkkoon kuuluvien osuus on nyt jo alle 80%...
http://evl.fi/EVLUutiset.nsf/Documents/7B565BE258F7707DC225769D002E8714?OpenDocument&lang=FI
Jotenkin viivan alle jää kuitenkin se, että kirkkoon kuuluvien osuus on nyt jo alle 80%...
Vastaukset 7
Vanhimmat
Et nyt ehkä huomaa tätä suomalais-luterilaista kulttuuriperimää, jonka jatkeesta tässäkin voisi olla kyse. Missäs muussa maassa on juhlittu niin paljon sodassakin toiselle sijalle pääsyä kuin Suomessa?
luterilaisen kirkon sijoitus tulee tulevaisuudessa oleman DNF "Did not finish" eikä mikään kakkossija
Juu...
Sehän tuosta tuli mieleen, että "meistä kahdesta minä tulin toiseksi ja sinä olit viimeistä edellinen"...
Selvää on, että kun kirkkoon kuulumattomien määrä kasvaa, myös kirkkoon liittyvien määrä kasvaa. Luulisin, että liittyjien suhteellinen osuus kirkkoon kuulumattomista pysyy melko vakiona.
Jos kirkkoon liittyvien määrä kasvaa yli 15% ja kirkosta eroavien määrä vähenee yli 15%, niin tuo ei ainakaan takaa kirkkoon liittyvien vakio-osuutta kirkostaeronneiden kokonaismäärästä. Populaation kokoon vaikuttaa muutkin tekijät, kuten syntyvyys ja kuolleisuus, joita tietoja en nyt ole jaksanut kaivaa esille, mutta tuo "pysyy melko vakiona" jää nähtäväksi. Miljoonasta laskettuna liittyjät tekivät vuonna 2009 n. 1,3%.
Yksikin harhautettu, uusi kirkollisveron maksaja on kirkolle arvokkaampi kuin kymmenet tuhannet kirkosta eronneet.
Kirkon propagandalaitos toimii