Heikki Tala valehtelee, väärentää, kehuu itseään ja uhkailee. Suomalainen ei näin tee!
Heikki Tala - ei ole suomalainen
Suomalainen.
18217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Jos näin on, niin Heikin täytyy sitten olla sveko. Silloin täyttyy noi ominaisuudet.
Eihän se oo ku joku potkutsaanut hulikaani, jolle suuri maailma ja englanti on ihanne, vaikka ei ole varmaan kotipitäjänsä kirkonkylää kauempana käyny. Ei kannata noteerata sen juttuja miksikää.
samoin kuin minäkin ja näkee ja ymmärtää miten takapajuista kielten opiskelu on Suomessa. Ememmistöä pakotetaan opettelemaan vähemmistön turha pieni kieli.
Tässä maassa on jotakin outoa ja hämärää että Rkp on pystynyt vuosikausia määräämään suomalaisten lasten kieliopiskelusta.
Mikä eniten hämmästyttää on se että muutamat säälittäät suomenkieliset on saatu mukaan tähän epäisänmaalliseen joukkoon.
Kuinkahan moni meistä on elämänsä aikana saanut jostain työpaikasta potkut? Ei taida olla ainoa. Muistaakseni kenkää on annettu monenlaisille hulikaaneille. Toisille hulikaani on toisille sankari.
Jos mietitään tulevaisuutta, on Tala olemassa historiankirjoissa henkilönä, joka jaksoi vastoinkäymisistä huolimatta ajaa Suomen ja suomenkielen asiaa. MAhtaako historiassa olla mainintaa, että joku nimimerkillä kirjoitellut Rautalapio jaksoi pistää hanttiin.
Miten Tala ajaa Suomen ja suomenkielen asiaa? Haluaa englannin rapauttavan suomenkielen ja jenkkikulttuurin syrjäyttävän suomalaisuuden. Kukahan viitsii kirjoittaa historiaa moisesta, suomalaisuuden vastustajasta? Ps. Meitä on muitakin, kuin Tapio, jotka emme hyväksy talaismiä.
taas ja yrittää vääristää Talan sanomaa. Tala selvästi haluaa suomen yksikieliseksi suomenkieliseksi maaksi ja vapaaksi pakkoruotsista.
Englanti tietenkin ykköskieleksi ja ruotsin opiskelu vapaaehtoiseksi. Jos olet työskennellytt ulkomailla niin tiedät hyvin että ei millään muulla kielellä kuin englannilla pärjää ympäri maailmaa ja tuo kieli vaan lisääntyy kaikkialla.
Nyt suomalaisten on pakko oppia muita suuria kieliä ruotsin sijaan ettemme jää tänne peräkylään kahden pienen kielen loukkuun.
Tala vastustaa Suomea, suomea ja suomalaisuutta. Ainoa, mitä hän kannatta on väkivaltaan yllytys, hurrivihaan yllytys ja muiden solvaaminen. Jos hän oikeasti olisi suomalaisuuden asialla, hän huomaisi suomenkielen heikon aseman maassamme ja yrittäisi tehdä jotain sen puolesta.
Ps. Olen työskennellyt useammassakin maassa, enkä ole missään tarvinnut englantia. Suomi, ruotsi, saksa ja venäjä on riittänyt aivan hyvin. Turhaa voohotusta tuo englannin ihannointisi.
"Turhaa voohotusta tuo englannin ihannointisi. "
Kun ei osaa, eikä halua oppia kieliä, niin tietämättömyyden voimalla saadaan luotua vankka mielipide kielten tarpeettomuudesta.
Me, jotka työksemme käytämme useampaa vierasta kieltä, tiedämme millainen etu kielten osaamisesta on mm. kaupankäynnissä. Tänäänkin tein kauppaa suomeksi Suomessa ja pärjäsin varmasti paremmin kun englantia Suomessa käyttävä ruotsalainen.
Miksi tulitkaan Suomeen?
Hänhän ei pystynyt oppimaan ruotsia edes Ruotsissa, eikä ruotsalaistytötkään häntä huolineet.
On häpeällistä kutsua Talaa suomalaiseski!
jos et tosiaan tiedä että kaupanteko melkein jokaiseen maahan sujuu englannin kielellä ja sitä käyttävät kauppakumppanini ympäri maailmaa. Etelä saksassa olen joskus joutunut käyttämään saksaa.
Ruotsissakin käytän englantia. Siellä olemme tasavertaisia ja käytämme kaikki meille mierasta kieltä josta on nyt tullut yhteinen business kieli jota kaikki ymmärtävät.
Sinä tietysti saat kayttää suomen ruotsin murretta jos et osaa kunnon englantia.
Talasta vielä. Mies on sivistynyt ja paljon matkustellut ja silti supisuomalainen joka yrittää saada Suomi muiden siityneiden maiden joukkoon.
yrittää saada Suomen muiden "siitettyjen" maiden joukkoon, mutta mitä jos sinä opettelisit suomea? Puheenvuorosi on tyypillinen, tietämättömän ja osaamattoman juntin juttu jolla kuitataan se, että ollaan ulkona. Paremmin meni tänäänkin kaupanteko Suomessa suomeksi kuin englanniksi. Suomalaisia kun vaivaa tuo ralli-inglis, joka tuhoaa itsetunnon.
että Ruotsissa arvostetaan, jos kauppakumppani käyttää ruotsinkieltä. Mutta ethän sinä sitä voi tietääkkään, jos Tala vasta "yrittää saada Suomi muiden siityneiden maiden joukkoon". Älä huoli, kyllä sinäkin vielä opit lukemaan ja kirjittamaan, kunhan Tala saa Suomen yksikieliseksi maaksi. Sitten sinullakin on äidinkielenäsi se jenkkienglanti.
!!!
UP!
Taas sama juttu; kun joku kirjoittaa vahingossa väärin, niin svekot on vaatimassa suomen oppimista, kun ei muuta pysty enää kommentoimaan.
Suomessakin kaupanteko sujuu monesti paremmin englanniksi, kuin ruotsiksi. Itse olen tehnyt kauppaa Ruotsissa olevan valmistajan kanssa englanniksi, ihan menstyksellä. Kauppaa käytiin myös virolaisen kauppiaan kanssa pitkään englanniksi, kunnes hän sitten vastasi yhteen viestiin selvällä suomen kielellä. Siirryttiin siis suomen käyttöön.
Ralli-inglish vaan yrittää jostain syystä vekoilla koko ajan ja vääristää asiaa. Suomi on suomalaisten äidinkieli ja olisi oltava ainut virallinen kieli Suomessa. Muut kielet siten, että kahta kieltä olisi opiskeltava ja kukin voisi valita ihan vapaasti, mitä kahta kieltä opiskelee. Todennäköisintä on, että englanti säilyttää ykkösasemansa siitäkin syytsä, että se on käytännössä kansainvälinen liikekieli.
Ja sekös svekoja ottaa nuppiin, että englantia pidetään Suomessa (ja muualla) paljon tärkeämpänä kielenä, kuin ruotsia.
Minäkin arvostaisin, jos ruotsalainen käyttäisi kanssamme suomea. Mutta ei käytä. Jos jollakin on kaupanteko kiinni siitä, että arvostaa ruotsinkielen käyttöä kaupankäynnissä enemmän, kuin euroja (tai kruuunuja) niin siitä vaan. Se on ihan selvä, että jos Ruotsissakin kaupankäynti keskittyisi vain ruotsinkieltä taitaviin ja käyttäviin pohjoismaalaisiin, jäisi Ruotsin vaihtotase aika lailla miinukselle.
Olisihan ruotsia osaaville henkilöille Suomessa paljon enemmän työtilaisuuksia, kun ei kaikki fennot olisi tunkemassa niillekin työmarkkinoille.