suurin muuttotappiokunta viime vuonna, -234 asukasta. samaan aikaan Lapualla 59, eli onneksi suurin osa konkurssikauhavalta lähteineistä on ymmärtänyt lähteä kauemmaksi etteivät jää pilaamaan Lapuaa.
Kauhava
E-P:llä
14536
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Lapuahan onkin pilattu jo ennestään oman väen voimin.
myös kauemmaksi etteivät pilaa Seinäjokea, kun sen kuntaliitoksen aika tulee.
Elekäähän viittikö kääntää lähtijöillä kauhavalaasta haavas, kun heirän on ollu pakko jättää kotonsa. Siälä kepun linnakkees ei tuu enää toimehen iliman jäsenkiriaa.
silloinkin Lapualaisille kun ne ovat Seinäjokisia. :D
Se on lähiaikoina toteutuva asia. Lapuan ja Kauhava terveyskeskukset ovat liian pieniä yksin, jonka vuoksi ne määrättäneen yhteen. Seinäjoki ei Lapuaa tarvitse tässä asiassa. TK:n pääpaikaksi tulee keskuspaikka eli Kauhava. Tämä vetää Lapuan pikku hiljaa Kauhavan osaksi. Paluu Härmänmaahan voi olla katkera...
Kauhava on, vaikka mistä kattelis. Härmän sairaalan seutu on jo eri asia. Ei pirä eherotella maharottomia.
Meitä turhia Lapualaisia kulkee niin paljon Seinäjoella töissäkin että ihan sama vaikka se kuntaliitos tulisi heti voimaan.
ehdotella mahdottomia kun ei ole aihetta. Toikin että Lapua Kauhavaan on aiheeton.
seinäjoki tarvii lapuaa kun ei muuten pärjää, mutta liitosta ei silti tehdä, ja jos tehdään niin seinäjoki liittyy lapuaan halutessaan :)
sitähän varten Seinäjoki haluaa pelastaa Suomen maineen Lapualaisten takia sen takia siitä kuntaliitoksesta on ollut kiihkeä keskustelu.
Kansa pakenee kepulandiasta sen kun kerkiää ja voi.
Jos lapualaiset ei pidä varaansa, sama kohtalo odottaa.
Kysykää itseltänne, miksi Lapua on olemassa!
Mutta kun Kauhava tarvitsee Lapuaa! Kauhavaa pitää pönkittää, jotta se pysyy pystyssä ja siihen just tarvitaan Lapuaa. Uskokaa tai älkää näin on hiljaa ajateltu Kepulandiassa. Toiseksi lapuialaisten tulisi miettiä, olisiko se sittenkään niin huono juttu. Kauhavalla on alkamassa maakuntakorkeakoulu, Etelä-Pohjanmaan metalliteollisuus keskittyy vahvasti Kauhavalle, Kauhava on riittävän kaukana Seinäjoesta (joten voi elää omaa elämäänsä) ja Kauhava on vahvistumassa EP:n pohjoisen aleen keskukseksi.
omaa elämää kun Kauhavakin liittyy Seinäjokeen.
meirän naapuriilla pohojooskoreas menöö niin huanosti, pitääskö pistää riisikeräys pystyhyn?