Jäännösraamattu Ellenkommentaarein

Nyt se sitten on valmis ja sitä myydään innolla – tuo uusi adventismiraamattu, josta olen kirjoittanut aikaisemmin: http://keskustelu.suomi24.fi/node/5545137

”The Remnant Study Bible with E. G. White Comments” eli Jäännöksen opiskeluraamattu Ellen Whiten kommentaarein.
http://www.theremnantstudybible.com/

Siinä videolla pyörivässä mainoksessa tuosta antiraamatusta vilahteli sisäsivuilta sinisellä pohjalla lainauksia Ellen Whiten kirjoista. Ja vielä ketjun kuvat jakeiden perässä viittauksineen, että varmasti ne jakeet osataan yhdistää ellenin näkyoppien mukaisiin yhteyksiin ja niin vääntää Raamatun kokonaisuus aivan muuksi kuin se oli alkujaan kirjoitettu.

Möykkyoppikin siinä tuli selväksi: ”ihmisellä ei ole sielua – hän on sielu”.

Että semmoista harhaoppia opeteltavaksi.

Siinäpä petos adventistiprofessoreiden ja johtajien tarjoilemana.

19

376

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskova_1

      Ja täällä taas yksi adventismikanava mainostaa "parempaa elämää". Ja mitäs siihen kuuluu: kasvisruoka ja Ellenkomentaarijäännösraamattupa tietenkin. Adventtikirkon nimi on taas piilotettu kaikilta pääsivuilta. Se kuitenkin löytyy suosikkilinkkisivulta.

      http://betterlifetv.tv/

    • "Möykylle, möykyltä"

      "Niin IHMISESTÄ tuli elävä sielu!"

      #Möykkyoppikin siinä tuli selväksi: ”ihmisellä ei ole sielua – hän on sielu”.#

      Oletko niin huonosti aiemmin raamattusi lukenut? Ettet edes tuotakaan tiennyt? Ja vieläkin Raamatun totuutta möykkyopiksi ilkeät nimittää. Adventismi menee eteenpäin, koska se perustuu totuuteen.Sekö sinua närästää, kun sinun iankaikkinen elämäsi ilman Jumalan armoa ja Jeesuksen sovitusta saa huutia?

    • kuokkavieras

      Vaikutat tuohtuneelle. Miksi? Tuohan on Raamattu, jossa on selitteleviä kommentteja välillä. Hyvin merkattu, mitkä ovat pelkästään kommentteja. Tuollaistahan täällä eräs AVK on tehnyt vuosikaudet; raamatunjakeita ja omia hassuja kommentteja väliin. Etpä ole siihen reagoinut.

      • Ai vaan tuohtuneelta, no sehän on vähän se. Jumala sen sijaan oikein vihaa syntiä, myös harhaopin levityksen syntiä.


      • ,,..---

        On eri asia kun kirkkokunta tekee noin tai kun joku esittää omaa mielipidettään.

        Adventtikirkon vääryys tulee esille sen ristiriitaisissa tavoissa esitellä itseään ja oppiaan.
        KaiA täällä yrittää tuoda kirkkoanne tykö, ja kirkko sitten on mitä on omissa toimissaan.
        Huomaan hyvin, että sinä et osaa nähdä asiaa muiden kannalta, miltä asianne ulospäin näyttäytyy.
        23:31 Katso, minä käyn niiden profeettain kimppuun, sanoo Herra, jotka (KUTEN ELLU) ottavat sanansa omalta kieleltään, mutta sanovat: 'Se on Herran sana.'


      • Uskova_1-
        uskova_1 kirjoitti:

        Ai vaan tuohtuneelta, no sehän on vähän se. Jumala sen sijaan oikein vihaa syntiä, myös harhaopin levityksen syntiä.

        Että ihminen kuoleman jälkeen kun syntisenä kuolee elääkin iankaikkisesti'?
        Iankaikkisen elämän armolahja on sitten lahjoitettu perkeleessä?
        Sitten helvetin kadotuksessa on elämänpuu?

        Olikos se jotenkin näin?

        Sitten Riitta tulee sapattisin helvetin puolelle syömään elämänpuusta, että saisi elää iankaikkisesti ja samalla jututtasi kaikkia kituvia, sillä varmasti 100% siellä on jokin läheinen tuttusi.
        Voisit lohduttaa häntä, että kun et ottanut elämässäsi hyvää, mitä tarjosit, niin nyt olet iankaikkisesta iankaikkiseen täällä osassasi, "heippa, tulen taas ensi sapattina, syödään yhdessä elämänpuusta, että elämä jatkuisi!"

        Se nyt oli johdatus kirjoituksestasi.


      • kuokkavieras
        uskova_1 kirjoitti:

        Ai vaan tuohtuneelta, no sehän on vähän se. Jumala sen sijaan oikein vihaa syntiä, myös harhaopin levityksen syntiä.

        No nyt! Nyt olen Riitan kanssa prikulleen samaa mieltä. Ensimmäisen kerran vuosikausiin.

        Eikö siis olisi Riitankin korkea aika lopettaa harhaoppinsa levittäminen, koska hän sen synniksi tiedostaa itsekin.


      • Tee parannus!
        uskova_1 kirjoitti:

        Ai vaan tuohtuneelta, no sehän on vähän se. Jumala sen sijaan oikein vihaa syntiä, myös harhaopin levityksen syntiä.

        sillä jokainen joka uskoo että Jeesus kristus on lunastanut hänet synnin ja saatanan vallasta pelastuu, vaikka ei sinun harhaisia rikinkatkuisia valheitasi olisi koskaan kuullutkaan.

        Adventistit ovat syvästi uskossa, mutta sinä itse olet vain syyttäjä. Sellainen, joka kulkee sormi ojossa etsimässä vikoja toisista ihmisistä ja syyttämässä lähimäisiään, ei ole itse tullut vielä totuutta tuntemaan. Sillä se joka rakastaa, antaa myöskin anteeksi lähimäisilleen, eikä kersku omaansa vaan rukoilee heikkojen puolesta.


    • Kiitos etukäteen!

      Muistathan heti ilmoittaa kun tulee suomeksi kauppoihin?

      • Oppia odottava

        Blavatsky. Kirjoittamaa Raamattua. Kuinka me koskaan tulemme tuntemaan Teosofian salaisuuksia, ellei Riitta meitä noilla salaisuuksilla valaise. Riitta kulta annapa meille hyvä Teosofian Oppitunti.


      • Oppia odottava kirjoitti:

        Blavatsky. Kirjoittamaa Raamattua. Kuinka me koskaan tulemme tuntemaan Teosofian salaisuuksia, ellei Riitta meitä noilla salaisuuksilla valaise. Riitta kulta annapa meille hyvä Teosofian Oppitunti.

        jostain kumman syystä,ilmeisesti epähuomiossa.Kerroin käyneeni A-Kirkossa,ja suuresti ihmetelleeni sitä,ettei kirkossa ollut yhtäkään ristiä,ei minkäänlaista.Sitten kuulin etteivät Adventistit usko Herran Jeesuksen kertakaikkisesti sovittaneen ihmiskunnan synnit.Joten ei ristejäkään.


      • eräs käynyt..
        föörpiik kirjoitti:

        jostain kumman syystä,ilmeisesti epähuomiossa.Kerroin käyneeni A-Kirkossa,ja suuresti ihmetelleeni sitä,ettei kirkossa ollut yhtäkään ristiä,ei minkäänlaista.Sitten kuulin etteivät Adventistit usko Herran Jeesuksen kertakaikkisesti sovittaneen ihmiskunnan synnit.Joten ei ristejäkään.

        vaikkapa aikuiskoulutuskeskuksessa. Ainakin minä olen adventtikirkossa ristin nähnyt ja kaksikin.
        Toinen oli puhujapöntön etuosassa ja toinen kastealtaan päällä ja oikein isokin. Taisi se näkyä kerran kaikille tv. Jumalanpalvelusta seuranneillekin.

        Vai missä sinä kävit, oletko ehkä väärässä uskontokunnassa kun moista haastat'? Jospa kävitkin Jehovantodistajien valtakunnansalissa, sieltä et varmaan ristiä näe, ehkä paalun? Mene ja tiedä.


      • Risti =
        föörpiik kirjoitti:

        jostain kumman syystä,ilmeisesti epähuomiossa.Kerroin käyneeni A-Kirkossa,ja suuresti ihmetelleeni sitä,ettei kirkossa ollut yhtäkään ristiä,ei minkäänlaista.Sitten kuulin etteivät Adventistit usko Herran Jeesuksen kertakaikkisesti sovittaneen ihmiskunnan synnit.Joten ei ristejäkään.

        oli täyttä valhetta, sillä adventtikirkossa on risti. Miksi valehtelit? Tosin risti on tyhjä, koska adventistit uskovat ylösnousseeseen Kristukseen. Ainoastaan luterilaisessa kirkossa jeesus on jätetty roikkumaan ristille. Helluntalaisilla ja adventisteilla sensijaan on TYHJÄ RISTI, muistuttamassa Jeesuksen uhrista.

        Jeh. valt. sal. ei ole ristiä, koska Jeh. uskovat Jeesuksen olevan puupölkkyyn ripustetun eikä ristille.


    • helvetillinen helvet
      • 24

        Joopa joo. Harhaopista puheen ollen...

        Uskokoon hän, joka ei usko Raamattuun.


      • Riitalle vastausta m
        24 kirjoitti:

        Joopa joo. Harhaopista puheen ollen...

        Uskokoon hän, joka ei usko Raamattuun.

        ja helvettiopin alkeet, vaikka tuossa linkissä.
        Kyllä kommentaareja on herätysliikkeitten opeissa, kirjapöydissä, opetuksissa salaisissa moninaisissa tempaamisissa jne.
        Eli kommentaareja riittää ja niiden alttreiden ääressä ollaan rähmällään omaluoman jumalankuvan äärellä.

        Riitta Uskova_1 sikin, edustaa tätä harhakommentaaria oman suunsa tunnustuksen kautta.
        Hän on kirjoittanut, kuinka hän sapattisin käy taivaastaan helvetin tuskia katselemassa.

        Eli kuinka tällainen Riitta kommentaattori sitten on hädissään kun totuus hänen herrastaan "ette suinkaan kuole" astuu esille ja Sana polkee Riitan herran päätä murskaksi, kerta toisensa jälkeen.
        Kyllä se aktiivisesti nostaa päätään, että oppi ei kuolisi vaan mieletön kuva Jumalasta olisi heidänlaistensa alttarikivien äärellä, missä rukoilevat.

        Kiitos Alexille, että hänellä on voimaa uudelleen ja uudelleen muistuttaa siitä, että ihmisellä ei ole elämää ilman Jumalaa. Murhaajallakaan ei ole iankaikkista elämää, mutta rienaajan opissahan sitä kuolevaista elätetään, jopa siksi ettei hän kääntyisi, koska jumalankuva on niin mieletön, ettei hän jaksa uskoa moiseen.

        Mutta tuntuu mielettömälle joittenkin uskovien voima puolustaa tuota oppia.
        Eikö he usko ja ymmärrä Jumalan jo paratiisissa lausumaa sanomaa.

        Ettei nyt ota elämänpuusta ja mitä sitten näin eläisi iankaikkisesti.

        Ja ettei se onnistuisi Jumala ajoi ihmisen pois elämänpuulta, ettei hän eläisi iankaikkisesti

        ja sitten nämä rakkaat veljet, kuitenkin alkavat aatamia elättämään iankaikkisesti, eli vanhaa aatamia, että hänellä olisi iankaikkisen elämän avaimet.

        He eivät ymmärrä toisen Aadamin eli Kristuksen taivaan valtakunnan avaimista mitään, koska luodaan uusi taivas ja maa ja kaikki entinen on sitten mennyt.....

        Jumalattomat ovat kuin oljenkorsia ja ne palavat,,... on toinen kuolema.


    • painosta!

      Mutta älä sitten laita kovinpaljon omiasi väliin;))

    • Näköjään ei yhtään vastausta viikonlopun aikana ole tullut aiheeseen ellenraamatusta. Tuttuun tapaan vaan kaikenlaista sekoilua ja soopaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      64
      1011
    2. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      677
    3. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      90
      675
    4. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      24
      651
    5. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      638
    6. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      8
      629
    7. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      625
    8. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      68
      619
    9. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      82
      548
    10. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      62
      546
    11. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      42
      540
    12. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      22
      538
    13. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      531
    14. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      523
    15. 57
      520
    16. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      134
      498
    17. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      482
    18. Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?

      Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.
      Ikävä
      27
      437
    19. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      46
      433
    20. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      28
      411
    Aihe