Israelin Arabikansalaiset(n.3 milj.) ovat huomattavasti vapaimpia,varakkaampia,paremmin koulutettuja Israelissa,kuin alueen Arabimaissa asuvat omat Arabikansalaiset?
esim.Pukeutumisessa ei Israelissa ole kieltoja,ruokakaupoista saa kaikki eurooppalaiset tuotteet,alkoholia saa maitokaupoista!,matkustaminen sallittua kaikille ja kaikkialla,Arabi voidaan valita kaupunkienhallituksiin,eduskuntaan(Knesset n.20 Arabia)puollustuslautakuntiin,ministeriksi(huom.Juutalaisvaltio)ym.
esim.Pukeutumisessa ei Israelissa ole kieltoja,ruokakaupoista saa kaikki eurooppalaiset tuotteet,alkoholia saa maitokaupoista!,matkustaminen sallittua kaikille ja kaikkialla,Arabi voidaan valita kaupunkienhallituksiin,eduskuntaan(Knesset n.20 Arabia)puollustuslautakuntiin,ministeriksi(huom.Juutalaisvaltio)ym.
Vastaukset 14
Vanhimmat
että sinä kahden tunnin aikana kuin tuo "tiesitkö"-tyyppi kirjoitteli litaniaansa, 6 miljoonaa israelilaista jatkaa edelleen olemassaoloaan Lähi-idän vahvimmassa ja varakkaimmassa valtiossa yhtä tyytyväisinä, jopa tyytyväisempinä kuin ennen. Ja tiesitkö, että ketään heitä ei helvettiäkään kiinnosta? Ja tiesittekö, että Israelin miehillä on kivempaa kuin minkään muun maan, koska naiset näyttävät tältä? http://www.dailymotion.com/video/x9sp4y_sexy-israeli-girls-on-the-beach_news
kyllä se näemmä ainakin Kemppakullia kiinnosti ( juu sinä!) kun vastasit siihen!
Heh, heh, hee, Kemarukki ( juu sinä!)
Israelissa ihan fiksuakin porukkaa, mutta usein he äänestävät mm. maan työväenpuolueita, eivätkä ole sotahulluja eivätkä välttämättä edes sionisteja.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Neturei_Karta_International
olevan jotain työväkeä alunperin vai? Palestiinalaiset olivat Britannian mandaatin Palestiinan YLÄLUOKKA, nykyiset Israelin arabit olivat alaluokka. Alaluokalla ei ollut mitään ongelmaa jäädä samaan valtioon juutalaisten kanssa, kun taas yläluokka koki juutalaiset uhaksi eliittiasemalleen, ja siksi lähtivät.
Monet palestiinalaiset ovat kaikkea muuta kuin köyhi nykyäänkin, mutta entinen eliitti on niin ahnetta porukkaa, etteivät halua antaa vähäosaisemmille apua.
Israelilaiset ovat fiksua porukkaa, ihan yksi ja helvetin sama mitä puoluetta äänestävät. Ihan vaan tiedoksi.
Kiitos hienoista linkeistäsi. Olin kirjoittanut pitkät kirjoitukset sinulle, mutta huono koneeni teki tepposet ja tekstit häipyivät. No, sanonpa vain sinulle lyhyesti vielä sen, että Israel on miljoonien ihmisten suosikki eikä muuksi muutu. Jumala siunaa Israelia ja kristityt rukoilevat sen puolesta!
Ja kaunista on:
http://www.biible.org/profetioita/percy.html
linkki (koneeni tekee näitä tepposia). Tosin tuokin taivas-linkki on tosi tärkeä!
http://www.youtube.com/watch?v=jZX7WKsn5QE&feature=related
Kiitos, sinulle, israelilainen. Teillä on ihana ja rakastettu maa, Israel. Israelilla on miljoonia ystäviä eikä noiden natsipellien ja musulapsukaisten ala-arvoiset ja ymmärtämättömät jutut muuta asiaa! Olette suosikkeja siis miljoonille! Shalom!
israelilaisista, en palestiinalaisista, tuo Wikipedian suomenkielinen linkki kyllä selvittää asiaa riittävästi.
Se taas ketkä lähtivät ja ketkä jäivät ja mitä yleensä tapahtui on jo sitten ihan toinen asia, siitä voi lukea suomeksi myös linkistä...
http://www.kaapeli.fi/akys/WhyPalestine.html
ne jeesustelut pois tällä palstalla, sellaiset siivotaan palstalta asiattomina ja sääntöjen vastaisina. Juutalaisia voit mennä kumartamaan uskontopalstojen juutalais-osioon, jo kontallasi olemisen tarvetta tunnet.
Israel-vastaisen roskasakin linkit.
Neutraalissa wikipediassa asia kerrotaan:
"Up to 100,000 Palestinians, chiefly those from the upper classes, left the country to seek refuge abroad or in Samaria"
http://en.wikipedia.org/wiki/1948_Arab–Israeli_War
Niin siis those from the UPPER CLASSES. Eli yläluokkaa olivat, kun lähtivät, ja haaveilevat edelleen samasta eliittiasemasta.
"roskasakki" nyt vaan on isaraelilaisia juutalaisia. Eli heitä haukut.
kirjoittaa lähes kaikki nämä vastausviestit ja esittää välillä neutraalia pohtijaa ja välillä esiintyy omana itsenään. Kaikki te Israel-vastaiset hyypiöt olette vaan HEIKKOJA, omaan olemukseenne ja olemassaoloonne täysin aiheellisesti tyytymättömiä luusereita. Olette aina olleet ja tulette aina olemaan.
siis sosiaalidarwinismia, hieman vaikuttaa siltä tuosta kirjoituksestasi päätellen, kun heikkoja haukut?
>Sosiaalidarwinismi on yhteiskunnallinen näkemys, jonka mukaan ihmisten yhteiskuntien kehitys perustuu myös eräänlaiseen luonnonvalintaan.[1]
Sosiaalidarwinismi lähtee siitä olettamuksesta, että koska luonnossa evoluutio ja olemassaolon taistelu karsii heikoimmat pois ja tuottaa kokonaisuuden kannalta parhaimman tuloksen, myös yhteiskunnassa rajoittamaton kilpailu, olemassaolon taistelu tuottaa kokonaisuuden kannalta yhteiskunnallisesti parhaan tuloksen.
Charles Darwin ei koskaan väittänyt, että luonnonilmiöiden olemassaolo tarkoittaisi sitä, että ne ovat moraalisesti toivottavia tai että niitä olisi edistettävä asioihin puuttumalla. Darwin itse asiassa totesi, että luonnonvalinta karsii tasapuolisesti sekä heikoista että vahvoista. Tämä taas ei soveltunut sosiaalidarwinistien "vahvemman oikeus" -maailmankuvaan.>
http://fi.wikipedia.org/w/index.php?title=Sosiaalidarvinismi&oldid=5073163
Israelin vihollisten on korostettava epäkohtia, ettei esittämäsi kaltaiset seikat pääse sotkemaan hyvää raivoa. Milteipä uskoisin, että ei kovinkaan moni Israelin arabi vaihtaisi esim. Saudi-Arabiaan, vaikka takasinpääsykin taattaisiin.
mutta eihän tuosta ole kuin vajaa vuosi aikaa, kun Iranista tuli siellä asuneita juutalaisia lentokoneellinen Israeliin, syy poistumiseen ei ollut viihtyvyyden puute, vaan maiden kiristynyt tilanne. Eivät olleet siellä vihollisia.
Jotenkin enemmän tuntuu siltä, että tässä ollaan oltu jo pitemmän aikaa kiihdyttämässä aivan muiden raivoa, eli manipuloidaan monien asioiden taustoista tietämättömiä ja tietenkin kristittyjä uskontofundamentalisteja muslimivihaan, oletettavasti, että helpommin hyväksytään kun tuolta alueelta tulee jotain ikäviä uutisia lähitulevaisuudessa, uhreja paljon, ehkä etnistä puhdistusta, ehkä ydinpommitusta tai muuta vastaavaa...hasbaraa seuraa sitten perästä.