siementen kylmäkäsittely

tipitii..

miten ihmeessä kylmäkäsitellään siemeniä? tilasin juuri pinon siemenpusseja, ja kahdessa niissä vaaditaan siemenille kylmäkäsittely. no, minähän nohevana tyttönä otin ja laitoin koko siemenpussit jääkaappiin :)

rupesin tässä sitten miettimään, että meniköhän kuitenkaan oikein? tuskin.
eli mitenkä se kylmäkäsittely oikeaoppisesti tehdään? en jaksa googgeloidakaan, toivon että joku viisaampi minulle selvästi suomeksi sen kertoo ;)

kylmäkäsittelyä tarvitsevat (pussissa lukee että 2vk) siemenet ovat siis elefanttiheinä ja röllinurmikka.

4

1144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 28

      Kylmäkäsittelyssä voit joko kylvää siemenet valmiiksi ruukkuihinsa ja laittaa jääkaappiin(esim. pakastepussilla peitettyinä kuivumisen estämiseksi).
      Voit myös kylvää siemenet esim pakasterasioihin josta sitten pelastat itäneet taimet omiin ruukkuihinsa.

      Kylmäkäsittely ei toimi jos siemenet ovat myyntipakkauksessa vaan niiden pitäisi saaada hiukan kosteuta kylmän lisäksi (Älä kuitenkaan hukuta niitä, vain vähän vettä kylvökseen).
      Ensin kylmä, sitten siirrät kylvökset lämpimään.Tarkista välillä ettei ole jääkaapissa jo itäneet, niinkin voi käydä.

    • Tacca

      Istuta ruukkuihin heti. Voit panna ne sitten jääkaappiin, mutta suosittelen, että panet kylvetyt siemenet ulos, nyt kun on vielä kunnon talvi. Peitä ruukut hyvällä lumikerroksella ja odottele kevättä ja lumen sulamista. Antaa parhaimman itämistuloksen. Kokeilin molempia; erä jääkaapissa ja toinen oli ulkona. Ulkona olleet itivät paremmin.

      • tipitii..

        kun pussissa lukee, että ei pakkaseen? tuskin kannattaa viedä -25 asteeseen :D


      • ulos vaan
        tipitii.. kirjoitti:

        kun pussissa lukee, että ei pakkaseen? tuskin kannattaa viedä -25 asteeseen :D

        Onhan ne syksylläkin kylvetyt ulkona pakkasessa ja hyvin itävät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      250
      4526
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      124
      2961
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2722
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      17
      1437
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      52
      1285
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1067
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1055
    Aihe