Uskonnollisuus kirkon ulkopuolella

Johannes_uskovainen

Valtionkirkko asemassa toimivat (verotusoikeus):

- Evankelisluterilaiset 4 407 000
- Ortodoksit 52 000

Luterilaisuuden sisällä toimii mm lestadiolainen srk.
Suomen muut kristilliset kirkkokunnat. Näillä ei ole valtionkirkko statusta (verotusoikeus jne). Yleisesti jäsenet eivät kuulu kirkkoon.

Helluntailaiset 70000
Vapaakirkko 16400
Adventistit 7700
Siiloan seurakunta 7100
Roomalaiskatoliset 6800
Babtistit 2400
Metodistit 1700
Pelastusarmeija 1300

Seuraavilla kristillisillä ryhmillä on pää-opinkappaleena jokin muu kirjallinen lähde kuin Raamattu, mutta hyväksyvät myös Raamatun

Jehovan todistajat 31 000
Mormonit 4 600

Ei-kristillisissä uskonnollisissa yhteisöissä on noin 10000 jäsentä (Islam, juutalaisuus, idän uskonnot).

Edellä mainittujen uskonnollisten yhteisöjen lisäksi Suomessa on satoja tuhansia uskovaisia suomalaisia (n. 700.000) kokonaan kaikkien uskonnollisten yhteisöjen ulkopuolella. Suurin osa kirkkoihin kuulumattomista harjoittaa jotakin uskontoa tai elämänfilosofiaa yksityiselämässään. He muodostavat suomen väkiluvusta noin 15 % ryhmän. Vain noin 4% tunnustautuu ateisteiksi.

Kuten keisari neron aikana, niin myös nytkin, kristillinen kirkko joutuu toimimaan "maan-alla". Eli suomalaiset ateistit ja luterilainen kirkko vainoavat kristityitä sensuuri laiellaan ja monia on tuomittukkin (mm Tomashot, Ellilä). Sensuuri on pohjimmiltaan syyttömien ihmisten rankaisemista sakolla, vankeudella, tai muilla rangaistuksilla.

Kristillinen kirkko on aina joutunut toimimaan maanalla koska maallinen esivalta ja katolinen kirkko vihaa ja vainoaa kristillistä kirkkoa, siksi meillä on nämä jumalanpilkka lainsäädännöt joilla he myös Jeesuksen tuomitsivat kuolemaan. Luterilainen valtiokirkko on periaatteessa katolisen kirkon jatke ja sen manttelinperijä, ja on siten seurakunnan vihollinen.

Kristillisen opin mukaista on että kirkko ei voi toimia julkisena järjestönä, vaan sen on oltava sala-järjestö kuten keisari neron aikaan.

6

487

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskovainen.

      Monet lapset kastetaan nykyään kirkon ulkopuolella.

    • ttkk

      Heillä on oma veroprosentti 10 %. Voi sitä joka ei maksa tuota suoraan vapaan suunnan kassaan! Vapaaehtoinen pakko siis!

      • uskontokuntiin kuulu

        Entäs uskontokuntiin kuulumattomille kristityillä. Heillä ei ole maksuja


      • Yashua on profeetta

        Vapailla suunnilla ei ole pakollisia maksuja vaan jos ei ole varaa maksaa, niin eí haittaa


        Mutta valtionkirkko kerää veroa myös mm yrittäjiltä vaikka nämä eivät edes halua kuuluua koko valtiokirkkosysteemiin


      • tapiokivi

        Antakoon kukin niinkuin sydämensä vaatii, ei surkeillen eikä pakosta, sillä iloista antajaa Jumala rakastaa.
        Sydämen halusta saan antaa, lahjaksi olen saanut lahjaksi saan antaa. Tunnen sekä helluntaiseurakuntia, että vapaakirkollisia seurakuntia, enkä missään ole kuullut, että 10 % olisi pakko maksaa. Raamattu kyllä tuntee kymmenykset... Raamattu kertoo ihmisistä, jotka varoillaan palvelivat Jumalaa. Se, että minä saan antaa, se on osa minun Jumalanpalvelustani ja sen tulisi olla osa jokaisen uskovan Jumalanpalvelusta.


    • lkjlklklk

      Kaikkien on erottava kirkosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1520
    2. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    3. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      88
      708
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      578
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      536
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      516
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe