GOOGLE on aikamme Troijan puuhevonen
Jore435
5309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Google varmaan syöttää viestejä alitajuntaan ympäri nettiä, koska siihen on niin tottunut että on koko ajan auki. Joka päivä tulee tehtyä lähemmäs sata hakua joista kyllä selviää aika paljon elämästäni ja kiinnostuksen kohteista, kuka näitä tietoja käyttää ja mihin? olenko vaarassa?
Bingin ja altavistan tiedän, mutta onko nekään yhtään sen parempia?
Mikä olis salkkarille paras hakukone?
Heehe,, mulle on ihan sama kuka kattoo ja mitä, ei mulla oole mitään salattavaa, päinvastoin, kehaisin julkaista vaikka kirjan Kuukeskusteluista jossa Kuuuskovaiset ovat kärsineet aina rökäletappion, tosin en tee sitä koska kannatan Nasan seuraavaa feikkiä jossa se julistaa ufot ulkoavaruuden alienien lentolaitteiksi, mahdollisesti saamme varustautua jopa ufosotaan, tässä olisi hyvä yhteinen asia jonka eteen tehdä työtä:)
Eli kuukkeli ilman noita isovelihommeleita:
http://www.scroogle.org/cgi-bin/scraper.htm
Sitten tulkittavissa niin että Patteri on salkkis?
http://kaarle.blogit.uusisuomi.fi/2009/01/06/google-pyrkii-luomaan-koneellisen-jumalan-maailmalle/
Toisen Googlen perustajan Sergey Brinin visio palvelun tulevaisuudesta on ”olla kuin jumalan mieli”. Google on pyrkimässä tuohon tavoitteeseen kuumeisesti.
Vaikka kyseinen lainaus liittyi keskusteluun parhaasta mahdollisesta tiedonhakukoneesta, tämä analyysi osoittaa että hän tarkoitti Googlea itseään. Monet muut lainaukset osoittavat heidän pyrkimyksensä; mitä he tarkoittavat ”kaikella maailman tiedolla”; kuinka he pyrkivät tavoitteeseensa Yhdysvaltain armeijan kanssa tässä hankkeessa, joka saattaa muuttaa ihmiskunnan.