Asperger perhekodissa viikot

Tattara62

Yksinhuoltajaäiti on 6-v asperger-poikansa kanssa perhekodissa viikot ja kotona viikonloput. Ollut useita kuukausia tämä systeemi.

Onko tämä jonkinsortin huostaanottotoimenpide vai onko tuo jotain uutta tukitoimintaa?

Tiedän ettei hän kerro jos häneltä suoraan kysyn mutta olen huolissani että otetaanko häneltä poika jossain vaiheessa kokonaan pois, eli onko tämä jotain esivalmistelua aiheeseen. Poika on äärettömän levoton tapaus.

Onko kellään kokemusta?

1

818

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xym

      Viekää tämä äärettömän levoton tapaus uudestaan neurologille, jospa on sekä ADHD että asperger. Aspergerit ovat luonteeltaan hiljaisia ja rauhallisia klassisessa muodossaan. Jos on sekä-että, viimeistään kouluiässä olisi syytä saada keskittymiskykyä parantava lääkitys, muuten ei taida tulla koulutaipaleesta helppo. Aspergereille ainakin laitoshoito pakkotoimineen on kammotus, kuten kaikille autisteille. Tämmöisiä tuli mieleen, toivottavasti ei ihan asian viereen mennyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      208
      2625
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      98
      1849
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      217
      1631
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      14
      1495
    5. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      278
      1362
    6. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      46
      1194
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      47
      1126
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      106
      1001
    9. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      53
      903
    10. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      875
    Aihe