En nyt keksi yhtään mihin kategoriaan tämäkin kuuluisi, mutta mulla on kysymys. Mitä tarkoittaa eurofia? Esim. jotkut kirjoittavat blogeissaan tyyliin "onpas mulla nyt eurofinen olo"... Yritin googlata mutten löytänyt mitään vastauksia.
Plz help?
Plz help?
Vastaukset 5
Vanhimmat
jos kokeilet googlettaa sanaa, käyttää hakukoneita? Tuollainen kysely nykyaikana vaikuttaa aika peelojen hommalta ja vielä uutiskeskustelupalstalla...ja luehan se sana nyt varmasti oikein ;-)
Euforia on lääketieteellinen termi, jolla kuvataan kaikki muut tunteet ohittavaa hyvänolontunnetta. Euforialla tarkoitetaan usein lääkkeillä, alkoholilla tai muilla päihteillä aiheutettua keinotekoista, kaikki muut tunnetilat yliajavaa hyvänolon tilaa. Useimmissa tapauksissa euforia aiheutuu alkoholin viihdekäytöstä kun veren alkoholimäärä nousee tietyn rajan yli. Luontainen hyvänolontunne johtuu dopamiinin erittymisestä. Euforian vastakohta on dysforia.
Wikipedia
kiitos paljon !! :)
Eurofia on Euroopan autoliitto ja aiheuttaa ahdistusta bloggaajissa.
Rahaa rakastavien bisnes- ja visakorttimietiskelijöitten taivaallinen hurmiotila, jota he luulevat valaistumiseksi. lindkelnin vastaus eriarvoisuuden kritisoijille.