sain tänään jostain saksasta sähköpostia! Olisin voittanut 700 000e liian uskomatonta ollakseen totta!
Viesti oli aika vakuuttava mutta silti epäilen roskapostiksi. Mutta mistä näistä voi oikeasti tietää onko ne sittenkin vaikka totta!!! Jos vaikka olisinkin oikeasti voittanut niin jos en uskokkaa ja rahat jää saamatta :)
Vai onko kovin moni muukin saanut saman viestin sähköpostiin ;)
omituinen sähköposti
9
659
Vastaukset
- alkuperäinenkirj
ja tuo sähköposti tuli saksasta Süddeutsche Klassenlotterie joku lotto systeemi
- hurjahurjahurja
No oletko vasta pelannut lottoa saksassa siten että siinä kupongin täyttämisen yhteydessä annoit yhteystietoinasi ainoastaan sähköpostiosoitteesi?
Saksanmaaltako noita voittoilmoituksia nykyään tulee?
Aiempiin, muunmaalaisista viesteistä perustuvioin tietoihini uskoen kehotan Sinua katsomaan sanakirjasta, mikä on saksankielinen ilmaisu esimerkiksi ´petos`- ja ´pyramidihuijaus`-termeille ... valitettavasti.
- masalotteryscam
poista itseltäsi tuollainen viesti älä vastaa niihin mitään,itse olen saanut tuollaisia monta kymmentä,esim tulevat arvonta sivujen mukana yms... huijausta,yrittävät kalastella tietoja koneeltasi,ja huijata,etsi tietoa netistä vastaavista lotto huijauksista ja kysele ihmisiltä,niitähän varoitellaan tämän tästä,hyväuskoiset ihmiset ovat romahtaneet tällaisiin,ja menettäneet jopa kotinsa,puhumattakaan rahoistaan.. ole varovainen näiden kanssa...
- 9
älä tee mitään,
muuta kuin kopio tekstiä kirjeestäsi ja laita ne Googleen, näet niitä on useita joile on tullut,
eli huijariviestejä,
meillekin 2-3 vuodessa.
jos jatkat osaavat kyllä psykologisen hienosti kirjoittaa alat jopa uskomaan ja jatkat, joten älä jatka.- kimi138
tottahan tuon täytyy olla!
sINNE vaan mukaan, varmaan jonkun verran joudut maksamaan noille rehellisille lottoviranomaisille että saat lunastettua tuon voiton mutta mitäpä sitä tyhmä ei tekisi kun on 700 000 tarjolla! Vieläpä euroja! Olet onnen pekka! Minullekin käy noin hyvä tuuri että olen voittanut isoja rahoja jostain tuntemattomasta paikasta vain noin viisi kertaa vuodessa! Valitettavasti en ole koskaan jaksanut vielä vastata noihin viestihin mutta joku päivä vielä! Olisin jo multimiljonääri jos en olisi näin SAATANAN LAISKA! ÄLÄ SINÄ OLE! TARTU ELÄMÄSI TILAISUUTEEN! ps. muita liukkari, tulet tarvitsemaan sitä kun sinua VEDETÄÄN PERSEESEEN HALVALLA!
- ...
Minä voitin kahden viikon aikana jossain lotossa, kerran Microsoftin arpajaisissa ja kaksi samanlaista moottorivenettä ihan peräjälkeen Yamahalta.
On se niin uskomatonta ollakseen totta. - pandorina
siis voin valistaa sinua paikan päältä. Kyseiset viestit ovat normaalia elämää saksassa. Yleensä ne alkaa sanoin: herzlichen Glückwunsch Frau sowieso Sie haben 10,000 Euro gewonnen.... sä et valitettavasti ole voittanut mitään! voi olla, että sulla on mahdollisuus ottaa osaa johonkin ostomatkaan jolloin menetät ainakin tonnin tai sun tulee ottaa osaa johonkin veikkaukseen jne. sorry mutta näin täällä
- uuuuuu...
niin mä hoidan sulle ton saamasi voition. Tiedän muuten miten sen saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011621
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581031Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61906
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11790Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t267782Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75727Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61722Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342721