http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/01/luther-saatio_saa_oman_piispan_1364979.html
Sukupuolten välistä tasa-arvoa vastustava Luther-säätiö ei uskalla lähteä Luterilaisesta kirkosta ja kuten jutusta huomaa, he keksivät sille tekaistuja syitä.
Todellinen syy lähdön esteeksi on heidän kirkkoon sidotun omaisuuden menetys.
Hekin ovat satojen vuosien aikana rakentaneet kirkkoa ja sen omaisuutta.
Jos he lähtevät omaksi kirkkokunnakseen niin joutuvat aloittamaan kaiken alusta ilman kirkkoja, maita, muita toimitiloja tai muutakaan infrastruktuuria.
Luther-säätiö joutuisi laittamaan omat saarnaajansa ilman palkkaa ja omin kustannuksin kotoa käsin hoitamaan tehtävänsä, tyhjin käsin.
Tuskinpa kirkko kovin mielellään antaisi heille oikeutta yhteisiin tiloihinkaan ainakaan ilmaiseksi.
Oman infrastruktuurin rakentaminen olisi kallista ja veisi vuosia.
Kirkolla itsellään on nyt yhtä paha ongelma kun se on sisältä jo nyt hajonnut ja sen sisällä on toimijoita, jotka vastustavat kirkon oppia.
Kirkon johtomiehet ei jostain syystä lotkauta korvaansakaan, eivätkä kunnolla tiedota asioista vaikka kirkko on romahdustilassa....ilmeisesti siellä johdossa kuvitellaan kaiken menevän itsestään hyvin Jumalan ohjauksessa.
Luther-säätiö ei voi lähteä?
29
556
Vastaukset
- näky
Niin perustaisivat sateenkaarikirkon nämä liberaalit ja vaikka riekkinen sen johtotähdeksi
- Ei tarvitse
Luterilainen Sateenkaarikirkko on jo olemassa
- tiedoksi vain
Ei tarvitse kirjoitti:
Luterilainen Sateenkaarikirkko on jo olemassa
Luther-säätiöllä ei ole lainkaan kirkkoon sidottua omaisuutta. Kaikki toiminta pappien palkkoineen perustuu vapaaehtoiseen kannatukseen
- jep jep
tiedoksi vain kirjoitti:
Luther-säätiöllä ei ole lainkaan kirkkoon sidottua omaisuutta. Kaikki toiminta pappien palkkoineen perustuu vapaaehtoiseen kannatukseen
Seurakunnat lopettakoon avustusten maksamiset säätiölle
- Näin se menee
jep jep kirjoitti:
Seurakunnat lopettakoon avustusten maksamiset säätiölle
Eihän seurakunnat ole tähänkään asti avustaneet Kuthersäätiötä. Puhut läpiä päästäsi. Omillaan ne ovat toimeen tulleet, eli tietääkseni vapaaehtoisesta kannatuksesta.
- sorry vaa
Näin se menee kirjoitti:
Eihän seurakunnat ole tähänkään asti avustaneet Kuthersäätiötä. Puhut läpiä päästäsi. Omillaan ne ovat toimeen tulleet, eli tietääkseni vapaaehtoisesta kannatuksesta.
Ei Kuther, vaan Luther
Näin se menee kirjoitti:
Eihän seurakunnat ole tähänkään asti avustaneet Kuthersäätiötä. Puhut läpiä päästäsi. Omillaan ne ovat toimeen tulleet, eli tietääkseni vapaaehtoisesta kannatuksesta.
Luther-säätiö on osa kirkkoa ja toimii kirkon rahoilla palkanmaksuista lähtien sekä kirkon toimitiloissa ja kirkon välineillä.
Se mitä kautta kirkko jakaa, niin ei ole sinänsä merkitystä.
Keräykset ja lahjoitukset on mitätön osa.- no okey,
Näin se menee kirjoitti:
Eihän seurakunnat ole tähänkään asti avustaneet Kuthersäätiötä. Puhut läpiä päästäsi. Omillaan ne ovat toimeen tulleet, eli tietääkseni vapaaehtoisesta kannatuksesta.
sitten siinä ei ole mitään epäselvää. Sen kun Luther-säätiö eroaa kirkosta.
Sley:ltä ainakin on otettu seurakunnan tukia pois
”Esimerkiksi Helsingin ja Espoon seurakuntayhtymät ovat jo päättäneet lopettaa tukensa Sleylle ja sen lähetystyölle.”
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/2008/03/naispappeus_pirstoo_evankelisen_liikkeen_288431.html - Jukka piispa
Pe.ku kirjoitti:
Luther-säätiö on osa kirkkoa ja toimii kirkon rahoilla palkanmaksuista lähtien sekä kirkon toimitiloissa ja kirkon välineillä.
Se mitä kautta kirkko jakaa, niin ei ole sinänsä merkitystä.
Keräykset ja lahjoitukset on mitätön osa.Ukokaa jo, Luther-säätiö ei saa senttiäkään kirkolta eikä valtiolta. Koko toiminta perustuu yksityisiin lahjoituksiin!
http://www.luthersaatio.fi/ukk/miten-rahoitatte-toimintanne.html Jukka piispa kirjoitti:
Ukokaa jo, Luther-säätiö ei saa senttiäkään kirkolta eikä valtiolta. Koko toiminta perustuu yksityisiin lahjoituksiin!
http://www.luthersaatio.fi/ukk/miten-rahoitatte-toimintanne.htmlLuther-säätiö toimii kirkon sisällä ja kirkon sisällä toimimisen he ovat ottaneet myös tavoitteekseen.
"Suomen Luther-säätiö on vuonna 1999 perustettu luterilainen järjestö, jonka työnäkynä on rakentaa Suomen evankelis-luterilaisen kirkon sisälle...."
"Osalla sen papeista on kuitenkin Suomen evankelis-luterilaisen kirkon pappisvirka..."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luther-säätiö
Kirkon sisällä ja sen rakentamalla infrastruktuurilla ja osin palkkalistoillakin se toimii.- vääristeltyä
Pe.ku kirjoitti:
Luther-säätiö toimii kirkon sisällä ja kirkon sisällä toimimisen he ovat ottaneet myös tavoitteekseen.
"Suomen Luther-säätiö on vuonna 1999 perustettu luterilainen järjestö, jonka työnäkynä on rakentaa Suomen evankelis-luterilaisen kirkon sisälle...."
"Osalla sen papeista on kuitenkin Suomen evankelis-luterilaisen kirkon pappisvirka..."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luther-säätiö
Kirkon sisällä ja sen rakentamalla infrastruktuurilla ja osin palkkalistoillakin se toimii.tietoa.Tarkastin säätiön sivuilta mistä rahoitus tulee ja missä kokoontuvat.
Näkyvät kokontuvan melko usein kodeissa, Adventtikirkon, jopa ortodoksikirkon tiloissa.
Rahoitus perustuu vapaaehtoislahjoituksiin, ja eiköhän niistä makseta tilojen vuokrat sekä pappien ja muun henkilökunnan palkat.
Jos sinulla on tarkempaa tietoa, noista "osin" tulevista henkilökunnan palkoista tai luterilaisen kirkon tilojen ilmaisesta käytöstä, niin yksilöippä tietosi linkkien saattelemana.
Muuten perunet vapaaehtoisesti puheesi rehtinä miehenä, jooko. Muutenhan saattaa jäädä käsitys, että muutkin puheesi ovat lähinnä mutua tahi tahallista panettelua.Eli joutavaa höpötystä. - säätiön kannattaja
Pe.ku kirjoitti:
Luther-säätiö on osa kirkkoa ja toimii kirkon rahoilla palkanmaksuista lähtien sekä kirkon toimitiloissa ja kirkon välineillä.
Se mitä kautta kirkko jakaa, niin ei ole sinänsä merkitystä.
Keräykset ja lahjoitukset on mitätön osa.Luther-säätiö ei toimi luterilaisen kirkon tiloissa eivätkä säätiön työntekijät saa ev.lut.kirkolta palkkaa, joten ota asioista selvää, älä kirjoittele tänne puuta heinää. En ole Luther-säätiön jäsen enkä myöskään luterilaisen kirkon jäsen, mutta ymmärrän heitä hyvin, kun olen seuraillut luterilaisen kirkon toimia viime vuosina. Olen eronnut luterilaisesta kirkosta kymmeniä vuosia sitten ja liittynyt erään toisen kirkon jäseneksi, enkä ole katunut.
säätiön kannattaja kirjoitti:
Luther-säätiö ei toimi luterilaisen kirkon tiloissa eivätkä säätiön työntekijät saa ev.lut.kirkolta palkkaa, joten ota asioista selvää, älä kirjoittele tänne puuta heinää. En ole Luther-säätiön jäsen enkä myöskään luterilaisen kirkon jäsen, mutta ymmärrän heitä hyvin, kun olen seuraillut luterilaisen kirkon toimia viime vuosina. Olen eronnut luterilaisesta kirkosta kymmeniä vuosia sitten ja liittynyt erään toisen kirkon jäseneksi, enkä ole katunut.
helppo lähteä ja lähtisivät jos noin olisi, mutta ei ole noin.
- kyllä vain
Lestat tarvitsevat myös oman piispan
- laestadiuksen
seuraajilla edes piispan virkaa, ehkä he tarvitsevat jonkinlaisen maallikkosaarnaajien esimiehen ja pääjehun...
Tosin eihän luterialaisillakaan oikeaa piispan virkaa ole, he vain käyttävät piispa-nimikettä kristillisen ajan jäänteenä.
- S. Eko
tuo taloudellinen puoli on kyllä tärkeä jos ja kun aiotaan perustaa uusi uskonnollinen yhdyskunta. Toinen juttu on sitten tuommoisen yhdyskunnan käsitys pappeudesta. Jos Luther-säätiön pitää hakea ulkomailta (tai yleensä muualta kuin Suomen ev-lut kirkolta) vihkimys papeilleen ja piispalleen niin silloin ollaan jo erottu Suomen ev-lut kirkosta virkakäsityksen puolesta vaikka joistakin muista syistä sen yhteydessä roikuttaisiinkin.
Sitten vielä mielestäni pitäisi tarkastella Suomen ev-lut kirkon ryhdittömyyttä näissä asioissa. Ev-lut kirkossa saa toimia useita semmoisia ryhmiä, jotka opettavat jotakin muuta uskoa ja oppia kuin kirkko opettaa. Enää ei kannata puhua moniäänisestä kirkosta kun jotkut laulavat riitasointuja. Nyt se on sitten valittu kirkolle uusi piispa.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/01/naispappeutta_vastustavalle_luther-saatiolle_oma_piispa_1373097.html
Kirkko ei hyväksy piispaa vaikka sen on kirkon jäsenet valinneet kirkkoon ja on kirkossa.
Aika monimutkasta ja kuka kantaa vastuun kirkkoon kuulumattomasta piispasta, joka on kirkon piispa.
Tuo ei taida olla mahdollista edes teoriassa:
"Kirkkoon kuulumaton piispa joka on kirkkoon kuuluva piispa" Luterilaisessa kirkossa se on kai mahdollista.- Mr....
No, kirjoitti:
eroaskel on otettu.
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/01/kirkko_ei_tunnusta_luther-saation_piispaa_1373992.htmlLaitanpa tähän otteen Luterilaisesta tunnustuskirjasta (s.293,294.). Joka on Pyhää Raamattua oikein selittävä evl-kirkon korkein opillinen ohje.
"Kaiken tämän perusteella on päivänselvää, että seurakunnalla on yhä oikeus valita ja vihkiä palvelusviran hoitajia. Kun siis piispoista tulee kerettiläisiä tai kun he kieltäytyvät vihkimästä virkaan, silloin seurakuntien on jure divino pakko jo virassa olevien paimentensa välityksellä vihkiä uusia paimenia ja viran hoitajia. Tämän väitetyn hajaannuksen ja erimielisyyden syynä on yksinomaan piispojen jumalattomuus ja tyrannius. Paavali määrää, että niitä piispoja, jotka saarnaavat ja puolustavat jumalatonta oppia ja kulttia, on pidettävä kirouksen alaisina."
Paarma ja kumppanit ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen ja kunnioittaneet ja palvelleet luotua enemmän kuin Luojaa. Kirkolliskokouksien tulisi ottaa myös ohjeensa ja oppinsa Raamatusta ja sitä oikein selittävästä luterilaisesta tunnustuksesta.
MIKÄ JA KUKA siis on ottanut eroaskeleen? - Tietysti
Mr.... kirjoitti:
Laitanpa tähän otteen Luterilaisesta tunnustuskirjasta (s.293,294.). Joka on Pyhää Raamattua oikein selittävä evl-kirkon korkein opillinen ohje.
"Kaiken tämän perusteella on päivänselvää, että seurakunnalla on yhä oikeus valita ja vihkiä palvelusviran hoitajia. Kun siis piispoista tulee kerettiläisiä tai kun he kieltäytyvät vihkimästä virkaan, silloin seurakuntien on jure divino pakko jo virassa olevien paimentensa välityksellä vihkiä uusia paimenia ja viran hoitajia. Tämän väitetyn hajaannuksen ja erimielisyyden syynä on yksinomaan piispojen jumalattomuus ja tyrannius. Paavali määrää, että niitä piispoja, jotka saarnaavat ja puolustavat jumalatonta oppia ja kulttia, on pidettävä kirouksen alaisina."
Paarma ja kumppanit ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen ja kunnioittaneet ja palvelleet luotua enemmän kuin Luojaa. Kirkolliskokouksien tulisi ottaa myös ohjeensa ja oppinsa Raamatusta ja sitä oikein selittävästä luterilaisesta tunnustuksesta.
MIKÄ JA KUKA siis on ottanut eroaskeleen?Luther-säätiö kapinoidessaan sisäistä kirkkokuria ja -lakia vastaan
"Arkkipiispa Jukka Paarman mukaan piispojen viroista päättää kirkolliskokous, ei mikään yksittäinen ryhmä tai järjestö. Myös hiippakuntien perustaminen kuuluu Suomessa kirkkolain mukaan kirkolle eli tässä tapauksessa kirkolliskokoukselle." - Mr....
Tietysti kirjoitti:
Luther-säätiö kapinoidessaan sisäistä kirkkokuria ja -lakia vastaan
"Arkkipiispa Jukka Paarman mukaan piispojen viroista päättää kirkolliskokous, ei mikään yksittäinen ryhmä tai järjestö. Myös hiippakuntien perustaminen kuuluu Suomessa kirkkolain mukaan kirkolle eli tässä tapauksessa kirkolliskokoukselle."KIRKKOLAKI
I OSA
YLEISIÄ SÄÄNNÖKSIÄ
1 luku
Kirkon tunnustus, tehtävä ja jäsenet
1 §
Tunnustus
Suomen evankelis-luterilainen kirkko tunnustaa sitä Raamattuun perustuvaa
kristillistä uskoa, joka on lausuttu kolmessa vanhan kirkon uskontunnustuksessa
sekä luterilaisissa tunnustuskirjoissa. Kirkon tunnustus ilmaistaan
lähemmin kirkkojärjestyksessä.
Onko piispoilla ja kirkolliskokouksilla halua pitäytyä kirkkolain edellyttämissä pykälissä? Mr.... kirjoitti:
KIRKKOLAKI
I OSA
YLEISIÄ SÄÄNNÖKSIÄ
1 luku
Kirkon tunnustus, tehtävä ja jäsenet
1 §
Tunnustus
Suomen evankelis-luterilainen kirkko tunnustaa sitä Raamattuun perustuvaa
kristillistä uskoa, joka on lausuttu kolmessa vanhan kirkon uskontunnustuksessa
sekä luterilaisissa tunnustuskirjoissa. Kirkon tunnustus ilmaistaan
lähemmin kirkkojärjestyksessä.
Onko piispoilla ja kirkolliskokouksilla halua pitäytyä kirkkolain edellyttämissä pykälissä?vaan kynsin hampain toisten takinliepeissä kuin loinen, piittaamatta laista tai demokratiasta tai tasa-arvosta.
On aika lapselliset ja naurettavat heidän tavoitteensakin, jotka voi lukea heidän sivultaan "toimia kirkon sisällä" mutta toimivat kirkkoa ja sen enemmistöä vastaan omilla keksimillään säännöillä.
http://www.luthersaatio.fi/- Tietenkin
Mr.... kirjoitti:
KIRKKOLAKI
I OSA
YLEISIÄ SÄÄNNÖKSIÄ
1 luku
Kirkon tunnustus, tehtävä ja jäsenet
1 §
Tunnustus
Suomen evankelis-luterilainen kirkko tunnustaa sitä Raamattuun perustuvaa
kristillistä uskoa, joka on lausuttu kolmessa vanhan kirkon uskontunnustuksessa
sekä luterilaisissa tunnustuskirjoissa. Kirkon tunnustus ilmaistaan
lähemmin kirkkojärjestyksessä.
Onko piispoilla ja kirkolliskokouksilla halua pitäytyä kirkkolain edellyttämissä pykälissä?kirkolliskokoukset ja piispat päättävät vapaasti kirkon säännöistä Suomen lain puitteissa.
- Mr....
Tietenkin kirjoitti:
kirkolliskokoukset ja piispat päättävät vapaasti kirkon säännöistä Suomen lain puitteissa.
Esivalta kantaa Jumalan miekkaa ja sitä meidän tulee kunnioittaa, mutta niissä asioissa mitkä ovat Jumalan sanaa vastaan tulee meidän ennemmin kuunnella Jumalaa kuin ihmistä.
Näemmehän sen mitä maailma meille antaa. Pyhä Henki toimii sanassa ja sakramenteissa niin, että näemme myös mitä Jeesus Kristus meille antaa ja se on kallisarvoisin aarre.
Joh. 14:25. Tämän minä olen teille puhunut ollessani teidän tykönänne.
26. Mutta Puolustaja, Pyhä Henki, jonka Isä on lähettävä minun nimessäni, hän opettaa teille kaikki ja muistuttaa teitä kaikesta, minkä minä olen teille sanonut.
27. Rauhan minä jätän teille: minun rauhani - sen minä annan teille. En minä anna teille, niinkuin maailma antaa. Älköön teidän sydämenne olko murheellinen älköönkä peljätkö. - madame.Alexandra.F
No, kirjoitti:
eroaskel on otettu.
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/01/kirkko_ei_tunnusta_luther-saation_piispaa_1373992.htmlliberaalityrannia. Aikanaan naispappien tullessa hyväksytyiksi, luvattiin että myös vanhalle virkanäkemykselle jää sijaa kirkkoon. Nyt onkin toisin, ja ovea osoitellaan hampaat irvessä.
Kaikki lesbopapittaret, homopapit ja transut saavat rauhassa huseerata ja vanhauskoisten on aika joko luopua omastatunnostaan sekä Raamatusta tai pitää pintansa. Säätiö ei ole luopunut luterilaisuudesta eikä huojahdellut uusien oppien mukaisesti, miksi sen siis pitäisi väistyä?
Lähtekööt papittaret piispoineen vaikka sateenkaarikulkueessa luomaan uutta uljasta kirkkoaan Kaikkisallivan jumalansa nimissä. madame.Alexandra.F kirjoitti:
liberaalityrannia. Aikanaan naispappien tullessa hyväksytyiksi, luvattiin että myös vanhalle virkanäkemykselle jää sijaa kirkkoon. Nyt onkin toisin, ja ovea osoitellaan hampaat irvessä.
Kaikki lesbopapittaret, homopapit ja transut saavat rauhassa huseerata ja vanhauskoisten on aika joko luopua omastatunnostaan sekä Raamatusta tai pitää pintansa. Säätiö ei ole luopunut luterilaisuudesta eikä huojahdellut uusien oppien mukaisesti, miksi sen siis pitäisi väistyä?
Lähtekööt papittaret piispoineen vaikka sateenkaarikulkueessa luomaan uutta uljasta kirkkoaan Kaikkisallivan jumalansa nimissä.ei tarvitse lähteä kun he toimivat kirkossa kirkon säännöillä.
- huonosti
ateistiksi olet lukenut Raamatun. Yleensä olen tottunut ateistipiireissä paljon parempaan Raamatun tuntemukseen.Mutta varmaan niisäkin piireissä on käynyt samoin, kuin uskovillakin, että ei viitsitä juurikaan Raamattua avata nykyisin, vaan puhellaan noin suunnilleen mutu tuntumalta sinnepäin ja sitten tehdään johtopäätöksiä noiden mutujen mukaan.Ja eksytään.
Niinkuin nyt sinäkin, koska sulla on jäänyt hoksimatta Luther säätiön ydinoppi kokonansa.
Ylin auktoriteettihan siellä kuuluu Raamatulle ja sen ohjeille elämästä. Sulla on jäänyt varmaan tuo naispappeus vaihde päälle ja siksi et huomaa että Raamatussa on monia muitakin ohjeita Jeesuksen seuraajille.
Yksi niistä kuuluu:
22 Autuaita olette te, kun ihmiset vihaavat teitä ja erottavat teidät yhteydestään ja herjaavat teitä ja pyyhkivät pois teidän nimenne ikäänkuin jonkin pahan-Ihmisen Pojan tähden.
23 Iloitkaa sinä päivänä, riemuun ratketkaa; sillä katso, teidän palkkanne on suuri taivaassa; sillä näin tekivät heidän isänsä profeetoille.
huomaa, että siinä ei sanota "erotkaa" vaan että heidät erotetaan.Sillä on vissi ero, piispat kyllä tietävät tämän ja sitä moni riviuskovakin odottaa, koska pallo on piispoilla ja kun ovat lähteneet seuraamaan muuta kuin Herraamme Jeesusta noita palloja tulee koko ajan lisää ja suurempia. En haluaisi missään rakkaudessa olla heidän housuissaan näinä aikoina. Mutta niinhän sitä sanotaan, että sitä saa mitä tilaa.Jos kääntää selkänsä Jumalan Sanalle, myöskin Jumalan suojelu lähtee pois.Saa sitten olla oman neuvon tiellä, kuten aikanaan muuan kuningas joka suojansa menetyksen huomattuaan hätääntyi ja yritti jos mitä, kääntyi jopa vainajahenkien puoleen, siis ennustaja eukkojen.Mutta Jumala oli jo valinnut toisen jonka päällä Hänen kätensä lepäsi suojaavana. Se vain on ja on ollut luopioiden tai niiden kohtalo jotka johtavat ihmisen siihen,kuten Israelin kansan historiasta saamme lukea.
Säälittävää kaikessa on se, että parempi osa on niillä kansoilla jotka eivät ole koskaan Jeesusta tunteneet, kuin niillä jotka ovat ja Hänet tietoisesti hyljänneet, ja kyllä, kyllä koskee kansoja.
Toivotaan ja rukoillaan, että Luther säätiö ja muut jotka tahtovat elää Jeesuksen uskossa pysyvät lujina ja saavat ihmiset ajattelemaan, ihan vaan kansamme parhaaksikin.
Seuraava askel luopioilla, vaikka ei millään uskoisi,on myös luettavissa tuon samaisen kuninkaan edesottamuksista seuraajaansa kohtaan.
Sinua taas koskee se, että jos et halua heitä autuaiksi niin lakkaa arvostelemasta heitä ja herjaamasta.
Vaan päinvastoin kehuskele heitä kaikesta voimastasi ja sydämestäsi, silloin vaikutus on päinvastainen.
Paradoksi vai, mutta ah niin totta ja on siinä vielä pieni lisämauste, se pitää tehdä tosissaan,eli uskoa niin mitä sanoo, kas kun Jumala näkee sydämen aivoitukset.Muuten se ei toimi.Ja onhan niin,että jos tosissasi olet heidän kanssa samaa mieltä. Olet silloin yksi heistä.
Huomaatko, kuinka vaikeata on käydä Jumalan suojelemien ihmisten kimppuun, että se tehoaisi.
Saman huomasivat aikanaan mm. Roomalaiset, menivät jopa niin pitkälle, että tappoivat saadakseen heidät vaikenemaan, mutta ei kun levisi vaan tuo oppi. Ja onhan sitä yritetty kautta historian, eikä neuvoa asiaan ole löytynyt.Mutta onhan ateisteilla ja muilla nyt varsin neuvokas opastaja, tuo Dawking. Ainakin heidän itse mielestään.
Mutta kuten aina, Paavalin sanoin:
9 sillä minulle on avautunut ovi suureen ja hedelmälliseen työhön, ja vastustajia on paljon"Harvinaisen huonosti ateistiksi olet lukenut Raamatun"
Avauksessahan ei puhuta Raamatusta sanaakaan vaan kirkon ja sen herätysliikkeen pesäeroista.
Raamatun tekstit tunnen tosi hyvin ja kerron sen silloin kun se asiaan liittyy.
- outolutteri
"Sukupuolten välistä tasa-arvoa vastustava Luther-säätiö" ei ole kiinnostunut omaisuudesta eikä sukupuolten tasa-arvoisuuden vastustamisesta. Kannattaisi ensin ottaa selvää kyseisen säätiön perusteista ja toiminnasta ennen kuin alkaa sitä arvostelemaan. Se on taloudellisesti jo melkoisen itsenäinen sillä kirkko ei tue sen toimintaa millään tavalla, päinvastoin. Luulisin enimmin syynä olevan tunnesiteet. Se on ollut "äitikirkko" jonka helmasta säätiö syntyi. Papin virkakysymyksestä on vain tullut sen näkyvin ulkoinen merkki, vaikka se ei ole lähimainkaan se tärkein erottava asia. Kirjoituksestasi näkyy että olet tempaissut oletuksesi yleisistä huolimattomista asiasta tietämättömien ihmisten mielipiteistä.
Viimeinen oletuksesi on kuitenkin hyvin osuva ja tarkkanäköinen.
Tästä kannanotosta ei tarvitse päätellä että pitäisin Luther-säätiötä virheettömänä ja oikeaoppisena, sen virheet ovat kuitenkin vain minun mielipiteitäni, joten ei niistä enempää.
Mielestäni sen tulisi lähteä kansankirkosta ja itsenäistyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad611179- 42891
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että327659- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116626- 51618
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 93600
- 75576
- 56564