"...hyvää suomen ja englannin kielen taitoa
Eduksi on myös, mikäli osaat yhtä tai useampaa seuraavista kielistä: italiaa, saksaa, ranskaa tai espanjaa"
"Tehtävässä menestyminen edellyttää sujuvaa suomen ja erinomaista englannin kielen hallintaa"
"Edellytämme sujuvaa suomen kielen taitoa. Englannin kielen taito sekä tekniikan tuntemus luetaan eduiksi. "
Aika harvassa on ruotsinkielen osaaminen vaatimuksena. Toki niitäkin löytyy, mutta vähemmistössä ovat.
Eduksi on myös, mikäli osaat yhtä tai useampaa seuraavista kielistä: italiaa, saksaa, ranskaa tai espanjaa"
"Tehtävässä menestyminen edellyttää sujuvaa suomen ja erinomaista englannin kielen hallintaa"
"Edellytämme sujuvaa suomen kielen taitoa. Englannin kielen taito sekä tekniikan tuntemus luetaan eduiksi. "
Aika harvassa on ruotsinkielen osaaminen vaatimuksena. Toki niitäkin löytyy, mutta vähemmistössä ovat.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"...hyvää suomen ja englannin kielen taitoa.
tosin ei taida olla mainintaa sujuvasta Suomenkielen osaamisesta kuin matkailuyrityksillä.
Ai niin; kun Viking Linen alus tuli Turkuun, sattui kerran niin, että eivät saaneet terminaalin siltaa käyttöön, vaan väen tuli poistua laivalta autokannen kautta. Joku ahvenanmaalainen sitten kuulutti:
"Hyvät matkustajat. Teknisen ongelman vuoksi ulostautuminen tapahtuu laivan peräaukon kautta..."
"osaa vähän suomea ja ralli-inglistä. Eduksi on myös jos osaa: netti spämmailun, laskureiden manipuloinnin tai kanssaihmistensä vihaamisen"
"Tehtävässä menestyminen edellyttää jonkinlaista suomea ja ralli-inglisin alkeet"
"Edelly-tämme netti fenno suomea. Ralli-inglis ja finnien puristelu taito luetaan eduiksi"
Eihän näitä ole. Siksi netti fenno odottaa himokkaana päätteensä ääressä seuraavaa tukirekkaa ja taivaanrannassa siintävää ilmaista kalakukkoa.
Onko Räikkönen sanonut jotain sulle tuhmasti, kun sua noin korpee? Vai yritätkö väkisin vain vääntää pakkoruotsikeskustelua johonkin muualle? Täytyy myöntää, että olet keksinyt hienon termin, kyllä sillä kelpaa nyt mällätä. Olishan se hienoa, kun jotkut muutkin alkaisivat sitä käyttää, mutta vieltä tarvitsee muutaman tuhannen toistoa.Ralli-inglis. Täytyy sanoa, että vasta kun mainitsit jossain nuo formulakuskit ja Räikkösen ralli"uran", hoksasin asiayhteyden.
Tukirekkaa tosiaan täällä odottelen. Investointituki (eikä mikään pieni) on ELY-keskukselta tulossa,tosin investoinnin kohde on tällä kertaa lähempänä tuota Ahvenanmaata, kuin tarkoittamaasi junttilandiaa. Kalakukkoa täällä päin ei juuri näe, kun siinä ei kuulemma käytetä silakkaa. Toi oma toimiala on kuitenkin sen verran sesonkiluonteista, että harkitsin tässä muitakin hommia. Mutta kun noita akateemisia työttömiä on niin pirun paljon (niitä pakkoruotsin osaajia),että ei sellaista, joilla on oma yritys hoidettavana, oteta töihin, kun noita tohtoreitakin on tyrkyllä. Täytyy sitten vaan tyytyä kiusaamaan svekoja.