Suomen kieli

Suomen kieli kohta tarpeeton?

Katsokaapa näitä vekkuleita:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010011510933462_uu.shtml

Onkohan heidän lapsillaankin yhtä isot suut??
Noihin kahteen suuhun kyllä tuntuu mahtuvan ainakin paljon sammakoita
19145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

opiskelemaan muhamettien kieltä

Äänestä

Isot suut ovat Suomen ja suomalaisten vihollisia.

Äänestä

Enemmistönä - toistaiseksi - suomenkieliset

Äänestä

Mikähän työ sitten on oikein sellainen, missä ei tarvitse puhua kenenkään kanssa. Ilmeisesti tuomarit ovat tottuneet ratkomaan asiat rahan tai arpakuution voimalla.

Äänestä
  • ettei mamut tee töitä vaan loisivat suomalaisten rahoilla. Siis teidän logiikan mukaan työpaikoilla ei ole kuin suomalaisia eli mitään kieliongelmaa ei ole.

    Äänestä

Juu Suomalaisten työntekijöiden on opittava uusia kieliä kuten Viro, Venäjä, Kiina ja joku muu vapaavalintainen kehitysmaan kieli. Näinollen kieliongelmilta vältytään. Halpaa ja helppoa!

Äänestä
  • Tuota kuolevaa kieltä ei trvitse opetella.
    Saksa, ranska, venäjä,kiina. Noita on lisättävä

    Äänestä

  • Osaa kaikkia maailman kieliä sillä eihän juntti saa sanottua mitään edes suomeksi. Seisovat vain tyhminä suu auki möllöttämässä. Ehkä menneet sukupolvet olivat ahkeria mutta nykyiset suomalaiset pelkkiä laiskoja paskoja työelämässä. Näistä kehitysmaista tulevat sentään vielä motivoituneita sillä eivät ole tottuneet saamaan kaikkea ilmaiseksi kuten suomalaiset. 9 euroakin kuukaudessa olisi riittävä summa.

    Äänestä

  • tykys kirjoitti:

    Osaa kaikkia maailman kieliä sillä eihän juntti saa sanottua mitään edes suomeksi. Seisovat vain tyhminä suu auki möllöttämässä. Ehkä menneet sukupolvet olivat ahkeria mutta nykyiset suomalaiset pelkkiä laiskoja paskoja työelämässä. Näistä kehitysmaista tulevat sentään vielä motivoituneita sillä eivät ole tottuneet saamaan kaikkea ilmaiseksi kuten suomalaiset. 9 euroakin kuukaudessa olisi riittävä summa.

    Noinko on asiasi huonosti?
    Osaan nejää kieltä kohtalaisen hyvin, verrattuna massaan.
    Eestilläkin pärjään, mutte en ammattien, enkä tekniikan ja politiikan alalla.
    Suomi, ruotsi, venäjä, saksa. Ukaraina, bulgaria lisänä (heikkoina)

    Äänestä

OLISI KIVA KUUNNELLA JA YMMÄRTÄÄ KUN NAURESKELEE JA VITTUILEE SUOMALAISILLE.......NIIN JA EHKÄ KUULIS HYVIÄ EURONARVOISIA VINKKEJÄ SOSSUN JA KELAN ASIOINTIIN!!!!!

Äänestä

  • työ????? kirjoitti:

    Netiltäkin löytyy sanakirjoja, tosin muutamia sanoja ei ilmeisesti ole heidän kielessään. Yksi niistä sanoista on TYÖ!
    Katso vaikka itse:
    http://ilmainensanakirja.fi/sanakirja_suomi-somali/työvoimatoimisto

    Valitan. Kyllä on luettava. Sanakirjoista, etenkin netistä, ei riitä.

    Äänestä

engalannin kielen osaaminen on tärkeämpää kuin suomen kielen.
Yksi esimerkki on tietysti Nokia.
Rva Stubb tarkoitti sitä, että ulkomailta tänne tulleen työntekijän ei välttämättä tarvitse osata suomen kieltä.
Kyllä suomalaisten kielitaito on kohentunut niistä tankeroenglantiajoista.
Eli työasiat hoituvat ulkomaalaisen kanssa englanniksikin.

Äänestä
  • ei pitäisi olla olemassakaan. Sinne uppoaa suomalaisten, työtätekevien työn tulokset.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Alexander Kanto kirjoitti:

Suomen kieli kohta tarpeeton?

Katsokaapa näitä vekkuleita:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010011510933462_uu.shtml

Onkohan heidän lapsillaankin yhtä isot suut??
Noihin kahteen suuhun kyllä tuntuu mahtuvan ainakin paljon sammakoita

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu