oli kurjaa jo ennestään. Eivät he olisi ansainneet enään lisää kärsimystä.
Kapitalistisessa Haitissa
Ikävää
3100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kapitalismin? Kyllä siellä syytä on haettava muualta. Onhan meillä esim. Suomi jota jotkut väittävät kapitalistiseksi eikä täällä kuitenkaan ole asiat yhtä huonosti. Myöskään sosialismi ei olisi mitään pelastanut jos vertaat vaikka miten asiat ovat Pohjois-Koreassa jossa joka vuosi on nälänhätä.
Kyllä täällä on aika pitkälle kehittynyt demokratia ja yhteiskunnan sääntely. Kyllä Haitin kurjuudesta voi syyttää lähes täysin kapitalismia.
Jos tarkastellaan esim. taloudellisen vapauden indeksejä, niin kyllä Suomi (sija 17.) loistaa kirkkaasti Haitin (sija 147.) edellä (Lähde: Index of Economic Freedom 2009). On lisäksi kummallista, että pidät demokratiaa ja kapitalismia toisensa poissulkevina tekijöinä, sillä taloudellinen vapaus nimenomaan korreloi demokratian, elintason, talouskasvun, tulojen tasaisuuden sekä korruption ja poliittisen väkivallan vähyyden kanssa -- ja tätä vieläpä tukevat useat empiiriset tutkimukset (Lähde: mm. Cato Institute, The Heritage Foundation, Index of Economic Freedom ja Economic Freedom of the World).