Miten asuminen myynnin aikana (asunto-osake)?

Asunto myyntiin

Miten olette hoitaneet asumisen asuntonne myynnin aikana? Oletteko vuokralla jossain ja maksatte samaan aikaan sekä vuokraa että omistusasuntonne vastiketta ( mahdollista jäljellä olevaa lainaa), oletteko jo hankkineet uuden omistusasunnon (mahdollinen kahden asunnon loukku), vai asutteko nykyisessä ja odottelette, että menee kaupaksi ja sitten vasta mietitte uuden hankkimista / väliaikaisesti vuokralle.

Jos asuu myynnin aikana omassa asunnossa, niin saako ostajan kanssa yleensä hyvin sovittua muuttoaikataulun, jotta ehtii "alta pois". Olisi mielenkiintoista kuulla näistä kommentteja.

2

706

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En ole vielä kertaakaan tavannut asunnonmyyjää, joka olisi muuttanut vuokralle myynnin ajaksi. Tietysti jos uusi asunto on jo hankkittu, niin sinne on saatettu muuttaa ja jättää vanha tyhjilleen.

      Vapautumisaikaa saat varmasti pari-kolme kuukautta, ilman että se karsii ostajaehdokkaiden määrää, ja jos aiot välillä asua vuokralla, niin mikä estää sopimasta vaikka yhden kuukauden vapautumisajasta.

      Lisäksi näkisin itse, kokemusteni kautta, että kalustettu asunto on helpompi myydä, koska ostajat osaavat paremmin hahmottaa tilojen kokoa. Poikkeuksen muodostavat todella "persoonallisesti" sisustetut asunnot, ja sellaiset joissa on pelkästään massiivisia huonekaluja (saavat asunnon tuntumaan todellisuutta pienemmältä).

      Eli laita vain asunto myyntiin, ja kun saat kirjallisen tarjouksen, niin mietit vapautumisajan riittävyyttä. Kukaan ei pakota myymään sinulle sopimattomilla ehdoilla (paitsi vouti, mutta siitä ei nyt varmastikaan ole kyse).

    • V33

      Ostotarjoukseen ostajan on määriteltävä vapautuminen, milloin maksu ja paljonko.
      Jos myyt välittäjän kautta, kerrot vain välittäjälle mikä on sinulle minimiaika lähteä / millaista vapautumista toivoisit. Välittäjä osaa kertoa ostajalle sinun toiveesi ja ostaja sitten päättää joustaako aikataulussa vai millaisella aikataulullä hän haluaa asunnon tyhjäksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      553
      1801
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      877
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      873
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      806
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      729
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    7. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      707
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      64
      681
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      638
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      543
    Aihe