Millaisia hihut?

Millaisina ihmisinä pidät uskovia?

(Jätetään huomiotta tämä palsta, vaan kuvaukset arkielämän kautta.)
12160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mielestäni uskovaiset jotka pitävät uskontoa omana asiana ovat ihan ok. No problem there.

Mutta en tykkää ihmisistä joilla on agressiivinen käytös uskonsa kanssa, siis juuri ne joilla on jotenkin ylimielinen asenne ei-uskovaisia sekä uskonveljiäkin vastaan.

voin kertoa esimerkin.
Eräs työkaverinikin(ei kaveri minulle) joutu lähtemään työpaikaltani(sai potkut) kosk hänelle Jeesuksesta saarnaaminen oli tärkeämpää kun itse työnteko ja laatu(ilmailuala). ihmiset eivät saaneet syöda rauhassa safkiksella kun hän hoilasi ja saarnasi kovaan ääneen, ja jos joku ei jaksanut kuunnella ja pyysi olemaan hiljaa niin alkoi se saatanalla huutelu ja halvekunta.

Äänestä
  • vielä aggressiivisemmin (kirjoitetaan kahdella G:llä toim. huom.)

    Äänestä

  • Et pärjää aidossa elämässäsi niin tulet palstalle pätemään. mikään keskustelu ei pysy asiallisena kun tulet tänne sekoilemaan.

    Äänestä

  • Jesajasi kirjoitti:

    vielä aggressiivisemmin (kirjoitetaan kahdella G:llä toim. huom.)

    Mikä palsta tämä on? kop kop, anybody home?

    Äänestä

  • NineStar kirjoitti:

    Mikä palsta tämä on? kop kop, anybody home?

    Ei edes tiedä missä on.

    Taitaa hihulla olla tyhjä kallo.

    Äänestä

  • . kirjoitti:

    Ei edes tiedä missä on.

    Taitaa hihulla olla tyhjä kallo.

    melkoinen hihu tuo Meingott

    Äänestä

  • ..... kirjoitti:

    melkoinen hihu tuo Meingott

    Multiikki on aikamoinen tampio.

    Äänestä

  • "..ihmiset eivät saaneet syöda rauhassa safkiksella kun hän hoilasi ja saarnasi kovaan ääneen, ja jos joku ei jaksanut kuunnella ja pyysi olemaan hiljaa niin alkoi se saatanalla huutelu ja halveksunta"

    Tuossa on se pahimmasta päästä häiriintynyt tapaus.. Aika moni tuntemistani uskovaisista ei ole kovin aggressiivisia saarnaajia. Pieni osa on luonteeltaan sen verran ulospäin suuntautuneita, että aiheuttaa järjestelmällistä närkästystä ympäristössään. Monesti mitä vähemmän kouluja käynyt ja mitä vähemmän on lukenut mitään tutkittua tietoa sen varmempi raamatun totuudesta.

    Varsinkin vapaissa suunnissa "saarnamiehiä" kunnioitetaan todella paljon. Huvittaa muistella erästä alkoholista raitistunutta helluntalaismiestä joka kuskasi saarnamiehiä uudenkarhealla autolla (pari kertaa vuodessa) ja saarnamiesten kuskaus oli perusteena auton hankinnalle.

    Äänestä

Sen perusteella mitä itse heitä tunnen (ei montaa ole), vaikuttavat melko huumorintajuttomilta. Keskustelua ilman että jumala tai raamattu johonkin välin tungetaan ei tahdo syntyä. Minusta he voisivat joskus nauraa vähän itselleenkin (ei millään pahalla) Itse kutsun itseäni usein saatananpalvojaksi :) Jotkut uskovaiset ovat mielestäni myös vähän kuin muissa maailmoissa, kummallinen autuas ilme kasvoilla. No eräs poikkeus on (hellari) ei koskaan puhu mitään jumalasta eikä raamatusta eikä tyrkytä mitään. Joskus olen käynyt hänen luona äitini kanssa ja hän oli juuri lukemassa raamattua, kohteliaasti hän pisti raamattunsa hyllyyn ja keitteli kahvia ja puhuttiin niitä näitä. Tämä ei ole yleistys vaan oma melko suppea mielipide kun en heitä kovinkaan montaa tunne.

Äänestä
  • jo ihan fiksulta kommentilta. Minun tuntemani uskovaiset ovat ihan tavallisia ihmisiä eivätkä koskaan tuputa uskontoaan.

    Äänestä

  • ..... kirjoitti:

    jo ihan fiksulta kommentilta. Minun tuntemani uskovaiset ovat ihan tavallisia ihmisiä eivätkä koskaan tuputa uskontoaan.

    Olen kolmatta vuotta uskonnollisessa opistossa, jossa enemmistö on uskiksia. Eroa muihin kouluihin ei juurikaan ole. Jos jotain pitäisi todeta, niin absolutisteja on aika paljon. Muuten suurin osa on käytökseltään samanlaisia kuin uskonnottomatkin. En ole joutunut käännytyksen kohteeksi, vaikka jotkut täällä sitäkin kokevat.

    Äänestä

TUntemani uskovaiset ovat lähinnä iäkkäämpiä, tavallisia valtionkirkkoon kuuluvia sukulaisia. Harrastavat diakonia- ja lähetyspiirejä ym. Tiedä sitten mitä nuo pitävät sisällään. Eivät ole uskonasioista juurikaan puhuneet sen jälkeen kun kohteliaasti ilmoitin, etten ole kiinnostunut. Ja muutakin keskustelun aihetta kyllä löytyy.

Täysin toinen ääripää ovat sitten nämä ulko-ovilla ja kaupungilla vaikuttavat saarnaajat, joiden kaaliin ei millään meinaa mahtua, ettei juuri sillä hetkellä tai muulloinkaan ole aikaa tai halua keskustella jeesuksesta.

Eli yleistyksenä voisi ehkä sanoa, että uskovat, joiden elämässä on muutakin sisältöä, ovat pääasiassa samanlaisia ihmisiä kuin sellaiset ateistitkin, joiden elämässä on muutakin sisältöä kuin ateismi. Jyrkkä, koko elämän täyttämä ääripää ei ole koskaan hyvä, oli ajatuksena sitten mikä tahansa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Meingott kirjoitti:

Millaisina ihmisinä pidät uskovia?

(Jätetään huomiotta tämä palsta, vaan kuvaukset arkielämän kautta.)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu