Hyvä ja halpa vierasvuode

Onko tietoa

Kohtalotoverit, auttakaa, mistä saisi hyvän ja halvan vierasvuoteen, mitä mieltä olette näistä ilmapatjoista, onko hyviä? Missä niitä myydään, ennen oli ostoskanavalla, ei enää.

24

8104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nuku hyvin

      kun huolehtii siitä ettei siihen tule neulanpistoja tai muuta, vaikea löytää se reikä sitten. Tosin paikkausaineet tulee yleensä mukana. Ostin Jyskistä kesällä yhden,maksoi alle siihen vain ei sopinut jo olemassa oleva pumppu. Sähköpumpulla täyttyvät on nopeita täyttää, käsin pumpattavat hyviä jos telttailee. Molemmista kokemusta, kannattaa hankkia. Vievät vähän tilaa säilytettäessä ja nukkumismukavuus on ihan hyvä. HobbyHallista olen joskus vuosia sitten tilannut, liekö enää valikoimissa

      • edellinen nuku hyvin

        eli hinta oli alle kympin


    • .....

      sitten siihen tuli reikä, joku pisti neulalla. Palautin sen ensin kauppaan, ja sain hyvitykseksi täkin, sitten oikaisin, mutta täkkiä en joutunut palauttamaan, vaivasi senverran kuitenkin että kysyin.
      Ensinnäkin se oli hirveän painava ja haisi kumille.
      Vierasvuoteena on kätevä taitettava patja, tai vuodetuoli.
      Joustinpatjoja saa halvalla, hätätilassa kelpaa pelkkä sijauspatja. Kannattaa säästää vanhat petarit.
      Jostain tehtaanmyymälöistä vaahtokumin palasia?
      Myös mekanismituolissa voi nukkua, vai eikö?

      • rekä

        kissoja lähelle jos omistat, heräsin kerran kovalta lattialta, kun kissa oli tullut yöllä viereen nukkumaan.


      • 'o..o'

        eikö niissä oleva veluri "pinnoite" ole hajuton?

        Minkä lainen patja haisee kumille?


      • ...
        'o..o' kirjoitti:

        eikö niissä oleva veluri "pinnoite" ole hajuton?

        Minkä lainen patja haisee kumille?

        jossa kukaan ei nukkunut.


    • ovet säppiin

      alkaa vieraita majoittamaan. Se on KALLISTA.

      • tjftyf

    • Ingrid------

      serkkupojalle itse patjana. Halpaa ja sitäpaitsi kivaa.

    • Lahjus..

      uudella 160x200 petarilla.Ostin ortobedisen patjan kun selkä ei kestänyt bonnel jousipatjaa enään.Patjat voi noutaa pirkanmaalta jos kiinnostaa.

    • ilmapatja...

      Jyskiltä ostetut samettipintaiset patjat ovat hyviä. Löytyy sis.rakennetulla pumpulla tai ilman. Meillä 150 cm leveä varavuode jossa me vaimon kanssa nukutaan jouluisin kun anoppi miehensä kanssa kylässä. Todella jämäkkä patja ja nukun jopa paremmin kuin omassa vuoteessani.

    • mistä uusia tulppia?

      Saako Jyskin patjoihin mistään varatulppia?
      Kumitulpista on kuluneet reunukset pois, siksi hankala saada tulppa irti.

    • fgdfshsdfh
    • giuij

      Älä ainakaan ostos tv osta yhtään mitään, sen tietää kaikki että se on pelkkää kusetusta. Osta biltemasta, tarjoustalosta, puuilosta tai motonetistä.

    • Näitä taikka vastaav
    • Ohtois

      JMeillä oli aluksi taittopatjat, jotka taittuvat 3-osaan ja kun sen laittaa kangaspussin sisään, niin patja toimii kuten rahi esim. lasten huoneessa eikä vaadi siis erillistä säilytyspaikkaa. Valitettavasti vain niissä ei ole aikuisen kovin hyvä nukkua.

      Nykyisin meillä on vieraspatjana tavalliset n. 10 cm paksut vaahtomuovipatjat. Jyskissä myydään usein puoleen hintaan noita patjoja. Niillä on ihan hyvä nukkua. Meillä ne säilytetään sohvan ja seinän välissä pystyasennossa. Eivät ole kovin kauniit, mutta piiloutuvat kuitenkin aika hyvin sohvan taakse.

      Vuodesohvasta olen haaveillut, mutta se onkin sitten lähes 1000 euron investointi, joten sellaista en aio ostaa tässä elämäntilanteessa.

      Huuto.netissä ja kierrätyskeskuksissa myydään patjoja joskus tosi edullisesti. Tori.fi sivustolla löytää myös joskus ilmaisia patjoja. Vaativat vain kotiinkuljetuksen.

      • hmmm....

        ""1000 euron investointi, joten sellaista en aio ostaa tässä elämäntilanteessa.""

        No eipä maksa noin paljon. Taidettiin maskusta ostaa tarjouksesta viime kuussa 500 sadalla eurolla vuodesohvan kahdelle. Nähnyt halvempiakin mutta varmaan Ikea tasoa.. No jo yöpymiset satunnaisia niin kai nekin toimii...


      • ohto nen
        hmmm.... kirjoitti:

        ""1000 euron investointi, joten sellaista en aio ostaa tässä elämäntilanteessa.""

        No eipä maksa noin paljon. Taidettiin maskusta ostaa tarjouksesta viime kuussa 500 sadalla eurolla vuodesohvan kahdelle. Nähnyt halvempiakin mutta varmaan Ikea tasoa.. No jo yöpymiset satunnaisia niin kai nekin toimii...

        Meillä ei ole erillistä vierashuonetta, vaan vuodesohvan pitäisi palvella myös perheen ainoana sohvana olohuoneessa. Koeistumisen perusteella aika moni halpa vuodesohva on huono istumiseen ja huono nukkumiseen.


      • Asepit
        ohto nen kirjoitti:

        Meillä ei ole erillistä vierashuonetta, vaan vuodesohvan pitäisi palvella myös perheen ainoana sohvana olohuoneessa. Koeistumisen perusteella aika moni halpa vuodesohva on huono istumiseen ja huono nukkumiseen.

        Ei kannata juuri satsata tuollaisiin vuodesohviin. Kunnon sohvat saa kierrätyksestä alle 200€ ja taittuvan varavuode tsydeemin 10-15€. Yhtään kunnon vuodesohvaa en ole tavannu, jos on hyvä istua, niin ei sitten nukkua ja päinvastoin.

        Meillä ainakaan laiteta 1000€ mihinkää vieraiden vuodesohviin ja muuhunkaan. Omassa talossa asutaan, nyt teen piharakennukseen harrastustilaa, siellä saa vieraat nukkua halvoilla runkopatjoilla.


      • heheheheheh
        hmmm.... kirjoitti:

        ""1000 euron investointi, joten sellaista en aio ostaa tässä elämäntilanteessa.""

        No eipä maksa noin paljon. Taidettiin maskusta ostaa tarjouksesta viime kuussa 500 sadalla eurolla vuodesohvan kahdelle. Nähnyt halvempiakin mutta varmaan Ikea tasoa.. No jo yöpymiset satunnaisia niin kai nekin toimii...

        Ikea-tasoa aka huomattavasti edullisempia, tyylikkäämpiä ja mahdollisesti kestävämpiä kuin masku ym. lafkojen vuodesohvat. :)


    • kiitos kaikille

      Olen kylläkin vain kumitulppia vailla.

    • Etkö ole kuullut?

      Halvalla ei saa hyvää eikä köyhän kannata ostaa halpaa.

    • dghnrn

      Halva on elintarvike.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      322
      8361
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      101
      6563
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      176
      3785
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      79
      3193
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      45
      2703
    6. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      40
      2700
    7. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      145
      2551
    8. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2396
    9. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      30
      2123
    10. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2074
    Aihe