Kohtalotoverit, auttakaa, mistä saisi hyvän ja halvan vierasvuoteen, mitä mieltä olette näistä ilmapatjoista, onko hyviä? Missä niitä myydään, ennen oli ostoskanavalla, ei enää.
Hyvä ja halpa vierasvuode
24
8076
Vastaukset
- nuku hyvin
kun huolehtii siitä ettei siihen tule neulanpistoja tai muuta, vaikea löytää se reikä sitten. Tosin paikkausaineet tulee yleensä mukana. Ostin Jyskistä kesällä yhden,maksoi alle siihen vain ei sopinut jo olemassa oleva pumppu. Sähköpumpulla täyttyvät on nopeita täyttää, käsin pumpattavat hyviä jos telttailee. Molemmista kokemusta, kannattaa hankkia. Vievät vähän tilaa säilytettäessä ja nukkumismukavuus on ihan hyvä. HobbyHallista olen joskus vuosia sitten tilannut, liekö enää valikoimissa
- edellinen nuku hyvin
eli hinta oli alle kympin
- .....
sitten siihen tuli reikä, joku pisti neulalla. Palautin sen ensin kauppaan, ja sain hyvitykseksi täkin, sitten oikaisin, mutta täkkiä en joutunut palauttamaan, vaivasi senverran kuitenkin että kysyin.
Ensinnäkin se oli hirveän painava ja haisi kumille.
Vierasvuoteena on kätevä taitettava patja, tai vuodetuoli.
Joustinpatjoja saa halvalla, hätätilassa kelpaa pelkkä sijauspatja. Kannattaa säästää vanhat petarit.
Jostain tehtaanmyymälöistä vaahtokumin palasia?
Myös mekanismituolissa voi nukkua, vai eikö?- rekä
kissoja lähelle jos omistat, heräsin kerran kovalta lattialta, kun kissa oli tullut yöllä viereen nukkumaan.
- 'o..o'
eikö niissä oleva veluri "pinnoite" ole hajuton?
Minkä lainen patja haisee kumille? - ...
'o..o' kirjoitti:
eikö niissä oleva veluri "pinnoite" ole hajuton?
Minkä lainen patja haisee kumille?jossa kukaan ei nukkunut.
- ovet säppiin
alkaa vieraita majoittamaan. Se on KALLISTA.
- tjftyf
Kuningaskuluttaja testasi niitä:
http://kuningaskuluttaja.yle.fi/node/2413
Itse ostaisin tavallisen patjan.
- Ingrid------
serkkupojalle itse patjana. Halpaa ja sitäpaitsi kivaa.
- Lahjus..
uudella 160x200 petarilla.Ostin ortobedisen patjan kun selkä ei kestänyt bonnel jousipatjaa enään.Patjat voi noutaa pirkanmaalta jos kiinnostaa.
- ilmapatja...
Jyskiltä ostetut samettipintaiset patjat ovat hyviä. Löytyy sis.rakennetulla pumpulla tai ilman. Meillä 150 cm leveä varavuode jossa me vaimon kanssa nukutaan jouluisin kun anoppi miehensä kanssa kylässä. Todella jämäkkä patja ja nukun jopa paremmin kuin omassa vuoteessani.
- mistä uusia tulppia?
Saako Jyskin patjoihin mistään varatulppia?
Kumitulpista on kuluneet reunukset pois, siksi hankala saada tulppa irti. - fgdfshsdfh
Bilteman retkivuode ,29,9 € , toimii.
http://www.biltema.fi/fi/Vapaa-aika/Retkeily/Asuminen-ja-nukkuminen/Kalusteet/Retkivuode-37241/- 100€
Rimpula ei tuolla mitään tee.
http://jysk.fi/makuuhuone/vierassangyt/vierassanky-magda-80x193cm hanki tuo se kestää loppuikäsi vierasvuode tarpeen.
- giuij
Älä ainakaan ostos tv osta yhtään mitään, sen tietää kaikki että se on pelkkää kusetusta. Osta biltemasta, tarjoustalosta, puuilosta tai motonetistä.
- Näitä taikka vastaav
..siis tälläinen taikka vastaavia myydään 10-15€ eri palstoilla ja toimii varavuoteena loistavasti. http://www.huuto.net/kohteet/varavuode-patjallakokoontaitettava/290276218
- Ohtois
JMeillä oli aluksi taittopatjat, jotka taittuvat 3-osaan ja kun sen laittaa kangaspussin sisään, niin patja toimii kuten rahi esim. lasten huoneessa eikä vaadi siis erillistä säilytyspaikkaa. Valitettavasti vain niissä ei ole aikuisen kovin hyvä nukkua.
Nykyisin meillä on vieraspatjana tavalliset n. 10 cm paksut vaahtomuovipatjat. Jyskissä myydään usein puoleen hintaan noita patjoja. Niillä on ihan hyvä nukkua. Meillä ne säilytetään sohvan ja seinän välissä pystyasennossa. Eivät ole kovin kauniit, mutta piiloutuvat kuitenkin aika hyvin sohvan taakse.
Vuodesohvasta olen haaveillut, mutta se onkin sitten lähes 1000 euron investointi, joten sellaista en aio ostaa tässä elämäntilanteessa.
Huuto.netissä ja kierrätyskeskuksissa myydään patjoja joskus tosi edullisesti. Tori.fi sivustolla löytää myös joskus ilmaisia patjoja. Vaativat vain kotiinkuljetuksen.- hmmm....
""1000 euron investointi, joten sellaista en aio ostaa tässä elämäntilanteessa.""
No eipä maksa noin paljon. Taidettiin maskusta ostaa tarjouksesta viime kuussa 500 sadalla eurolla vuodesohvan kahdelle. Nähnyt halvempiakin mutta varmaan Ikea tasoa.. No jo yöpymiset satunnaisia niin kai nekin toimii... - ohto nen
hmmm.... kirjoitti:
""1000 euron investointi, joten sellaista en aio ostaa tässä elämäntilanteessa.""
No eipä maksa noin paljon. Taidettiin maskusta ostaa tarjouksesta viime kuussa 500 sadalla eurolla vuodesohvan kahdelle. Nähnyt halvempiakin mutta varmaan Ikea tasoa.. No jo yöpymiset satunnaisia niin kai nekin toimii...Meillä ei ole erillistä vierashuonetta, vaan vuodesohvan pitäisi palvella myös perheen ainoana sohvana olohuoneessa. Koeistumisen perusteella aika moni halpa vuodesohva on huono istumiseen ja huono nukkumiseen.
- Asepit
ohto nen kirjoitti:
Meillä ei ole erillistä vierashuonetta, vaan vuodesohvan pitäisi palvella myös perheen ainoana sohvana olohuoneessa. Koeistumisen perusteella aika moni halpa vuodesohva on huono istumiseen ja huono nukkumiseen.
Ei kannata juuri satsata tuollaisiin vuodesohviin. Kunnon sohvat saa kierrätyksestä alle 200€ ja taittuvan varavuode tsydeemin 10-15€. Yhtään kunnon vuodesohvaa en ole tavannu, jos on hyvä istua, niin ei sitten nukkua ja päinvastoin.
Meillä ainakaan laiteta 1000€ mihinkää vieraiden vuodesohviin ja muuhunkaan. Omassa talossa asutaan, nyt teen piharakennukseen harrastustilaa, siellä saa vieraat nukkua halvoilla runkopatjoilla. - heheheheheh
hmmm.... kirjoitti:
""1000 euron investointi, joten sellaista en aio ostaa tässä elämäntilanteessa.""
No eipä maksa noin paljon. Taidettiin maskusta ostaa tarjouksesta viime kuussa 500 sadalla eurolla vuodesohvan kahdelle. Nähnyt halvempiakin mutta varmaan Ikea tasoa.. No jo yöpymiset satunnaisia niin kai nekin toimii...Ikea-tasoa aka huomattavasti edullisempia, tyylikkäämpiä ja mahdollisesti kestävämpiä kuin masku ym. lafkojen vuodesohvat. :)
- kiitos kaikille
Olen kylläkin vain kumitulppia vailla.
- Etkö ole kuullut?
Halvalla ei saa hyvää eikä köyhän kannata ostaa halpaa.
- dghnrn
Halva on elintarvike.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236819Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää401221Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271032- 75891
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47824Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61817Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93784Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38781Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14726- 43723