Sananvapaus

todistavainen

Oletteko törmänneet seurakunnassa sananvapuden rajoittamiseen? Tarkoitan sitä, että "rivijäsenet" eivät saa ääntään kuuluviin, vaikka heillä olisi painavaakin sanottavaa. Ns. "hyvä veli" järjestelmä jyllää, ts. tietyt henkilöt saavat tuoda mielipiteitään esille, ja jopa sulkea toisten mielipiteen pois, ettei jää mahdollisuutta esittää asiaansa. Arvatkaa vain, miltä se pidemmän päälle tuntuu?
Aivan, joku voi mahdollisesti ajatella, että mikähän valittaja nyt kirjoittelee. En ole valittaja, äärimmäisen harvoin minulla on asiaa, silloin kun on, koen todellakin sen Jumalan tahdoksi viedä asiaa eteenpäin.
Vaan siellähän on "jarrumiehet" vastassa.

Uskovien tulisi olla yhtä suurta perhettä. Se on erikoista perhe-elämää, jos toisten tulee olla aina vain hiljaa.

Maailman lehdissä ei uskovien tulisi asioita selittää, vaan ko. toiminnalla ei juuri vaihtoehtoja jätetä.

5

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raamatun tiellä

      Meinaatko, et jokaisen pitää saada tuoda omat näkemyksensä seurakuntaan?
      Yks sanoo, että liitytään Natoon, toinen tulee vastustamaan sitä. Ja kolmas pitää sellaista puhetta hengellisenä.
      Seurakuntaan kuuluu VAIN Raamatun sana ja sen selitykset. Omat mielipiteet ja politiikat pitää selvittää muualla.

      • Todistavainen

        Nimenomaan Raamatullista näkemystä. En kirjoittanut sanallakaan politiikasta, se ei kuulu seurakuntaan, miksi asian vedit esille? Vai oletko niitä uskovia, jotka suorastaan pakahtuvat täydellisyyteensä. Kaikki luetaan ja otetaan itsestäänselvyyksinä, luullen tietävän toisen ajatukset ja tarkoitusperät.

        Mielipiteeni liittyy juuri siihen, miten seurakuntaa johdetaan. En todellakaan odota, että vanhimmisto ja paimenet olisivat täydellisiä, mutta jotakin heiltä tulee voida odottaa.
        Jos ko. henkilöt laiminlyövät täysin yhteyden ja yhteydenpidon seurakuntalaisiin, jotka syystä tai toisesta ovat jääneet sivuun. Hallitsevat ns. "kukkopoikina", eivätkä johda kuten "Yks-tämmönen" kirjoitti siteeraten
        Luuk. 22:26:
        Mutta älkää te niin; vaan joka teidän keskuudessanne on suurin, se olkoon niinkuin nuorin, ja johtaja niinkuin se, joka palvelee.

        Näistä asioista minulla olisi puhuttavaa, mutta eihän ole foorumia, jossa asiat voisit esittää. Ja niinpä pian leimataan tälläinen ihminen vikoilijaksi jne.
        Minua lohduttaa se, että Jumala on oikeudenmukainen. Ihmisiin valitettavasti joutuu usein pettymään.


    • Yks-tämmönen

      sanananvapauden rajoittamiseen en ole itse törmännyt, mutta varmaan se on totta. Ja sitten sellasitakin ikävää asiaa olen kuullut, että srk:n työntekijälle luottamuksella kerrottuja asioita on kerrottu saarnapöntöstä. Minusta se ei ole oikein. Olet oikeassa siinä, että seurakunnan pitäisi olla kuin yhtä perhettä.
      Niin juuri oli alkuserakunnan aikaan. Se vaikuttaa paljon, kuka seurakuntaa johtaa. Onko se Pyhä Henki, vai seurakunnan vanhimmat, eli onko se heidän seurakuntansa, vai Jumalan seurakunta. Jumalan seurakunnassa kaikki saavat kyllä äänensä kuuluviin. Tiedän, että se tuntuu pahalta, kun ei kuunnella, vaikka juuri sinulla saattaa olla Jumalalta seurakunnalle joku sanoma. Jumalalla ei ole seurakunnassa lellilapsia, vaan kaikki ovat tärkeitä ja samanarvoisia. Seurakunnassa ei pitäisi olla mitään "rivijäseniä". Johtajuuskin seurakunnassa käsitetään joskus vähän väärin.

      Luuk. 22:26

      Mutta älkää te niin; vaan joka teidän keskuudessanne on suurin, se olkoon niinkuin nuorin, ja johtaja niinkuin se, joka palvelee.

      • Kaipaa SANAA

        Tampereela nääs.
        Kokouksessa annettiin jokaisen tuoda esiin asiansa. Eräs esitti puheessaan, joka kesti yli tunnin, että kaikkien pitää alkaa käydä jokaisessa kokouspaikassa, ja varsinkin nokiamissionin tilaisuuksissa. Yhtäkään raamatullista asiaa ei ollut. Tuon puhujan mielestä olisi estetty sananvapaus jos hänen ei olisi sallittu pitää puhettaan ex tempore. Paikalla oli veljiä, joilla olisi ollut raamatusta nousevaa opetuksen sanaa. Mun mielestä tuo yllätyspuhuja olisi pitänyt keskeyttää ja antaa puheenvuoro luotettaville puhujille.
        Ei kaikilla ole opetuksen sanaa, vaikka useat niin luulevat.


      • Mukana seurakun.
        Kaipaa SANAA kirjoitti:

        Tampereela nääs.
        Kokouksessa annettiin jokaisen tuoda esiin asiansa. Eräs esitti puheessaan, joka kesti yli tunnin, että kaikkien pitää alkaa käydä jokaisessa kokouspaikassa, ja varsinkin nokiamissionin tilaisuuksissa. Yhtäkään raamatullista asiaa ei ollut. Tuon puhujan mielestä olisi estetty sananvapaus jos hänen ei olisi sallittu pitää puhettaan ex tempore. Paikalla oli veljiä, joilla olisi ollut raamatusta nousevaa opetuksen sanaa. Mun mielestä tuo yllätyspuhuja olisi pitänyt keskeyttää ja antaa puheenvuoro luotettaville puhujille.
        Ei kaikilla ole opetuksen sanaa, vaikka useat niin luulevat.

        Puheenvuoron voi antaa vain raitishenkisille tunnetuille ja luotettaville seurakunnan jäsenille. Tämänhän pitäisi olla selviö.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      9
      3424
    2. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      58
      3263
    3. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      44
      2969
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      93
      2836
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2688
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2638
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      97
      2610
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      113
      2317
    9. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      55
      2063
    10. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      66
      1951
    Aihe