Erolapset?

Jos jt:t eroavat esim. siitä syystä, että vain toinen vanhemmista kuuluu yhteisöön, niin miten hoituvat lasten tapaamiset eron jälkeen?
Kieltääkä jt lapsensa jos he jäävät exälle? Tai toisin päin: salliiko jt lastensa tavata exää?

Mikä on lapsen paras tällaisissa tapauksissa?
4271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Lapsen paras on lepo, rauha, riittävä ravinto, liikunta ja vastuulliset vanhemmat. Mutta koska asianjärjestelmä ei ole ideaalinen, niin myös siinä toimivien organisaatioiden toiminta voi olla korruptoitunutta. Siksi omakohtainen vastuu itselleen, lähimmäisilleen ja ympäristöä kohtaan voi vaatia sen, että asioille pitää tehdä vertailevaa tutkimusta eri näkökantojen välillä ja sensuhteen millaisia menetelmiä käyttämällä näiden näkökantojen tulokset ovat syntyneet?

On eriasia se, miten sitten organisaatiot tukevat tätä kansalaisten omakohtaisen vastuunottamista ja onko niillä kykyä siihen? Joten varmaankin voi olla niin, että eron jälkeen lapsia valitettavan usein käytetään erilaisten kostotoimenpiteiden välikappaleina, sortamalla lapsen mieltä ja oikeutta olla lojaali molemmille vanhemmilleen?

Puhumattakaan siitä mitä lisävivahteita asiaan tuovat erilaiset ryhmäpaineiden tai niiden kulttuurisen käyttäytymisen tuomat seikat?

Äänestä
  • Olet oppinut käyttämään?

    Äänestä

Lapsen parasta ei voi suoralta kädeltä sanoa, sillä erot ja perhetilanteet ovat niin erillaisia.
Jos luopio ryyppää ja rellestää on syytä lapset pitää kaukana luopiosta, mutta jos luopio vanhempi on kunnollinen, ei ole mitään syytä pitää häntä erossa omista mussuistaan.
Käytännössä aikuiset lapset karttavat vartiosaunan pelossa ja tulkinnan mukaan luopioitunutta isii tai äiteetä, olkoon kuinka kiva ja rakas tahansa.

Äänestä

>>Jos jt:t eroavat esim. siitä syystä, että vain toinen vanhemmista kuuluu yhteisöön, niin miten hoituvat lasten tapaamiset eron jälkeen?
Kieltääkä jt lapsensa jos he jäävät exälle? Tai toisin päin: salliiko jt lastensa tavata exää?

Mikä on lapsen paras tällaisissa tapauksissa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_9870 kirjoitti:

Jos jt:t eroavat esim. siitä syystä, että vain toinen vanhemmista kuuluu yhteisöön, niin miten hoituvat lasten tapaamiset eron jälkeen?
Kieltääkä jt lapsensa jos he jäävät exälle? Tai toisin päin: salliiko jt lastensa tavata exää?

Mikä on lapsen paras tällaisissa tapauksissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu