pahinta.....

äiti

1.3 oli elämäni kauhein päivä,silloin rakas lapseni lähti tästä maailmasta,yks kaks yllättäen.
Aamu oli ihan tavallinen,syötiin,leikittiin ja syötiin ja menimme molemmat päivä unille,niinkuin melkein joka päivä tähänkin asti.
Heräsin ja ihmettelin miksei poika ollut minua herättänyt,katselin ympärilleni ja huomasin että poika nukkui edelleen vieressäni mutta oli jotenkin eri näköinen kuin yleensä.Tarkastelin hetken ja silloin tajusin että jotain on vialla,poika ei hengitä.
Aloin puhaltaan kuin raivotautinen ilmaa keuhkoihin samalla soittaen ambulanssia.
Ambulanssi tuli ja elvytys kotona kesti 1,5 tuntia jonka jälkeen lähtivät viemään sairaalaan,mutta pyysivät jos tulisin itse perässä.
Tiesin jo silloin että ei ne voi enää pelastaa Markusta mutta pieni toivon kipinä kyti kuitenkin sisälläni.
Sairaalaan saavuttuani näin ihmisten ilmeistä heti miten oli käynyt ja siinä vaiheessa tuli romahdus.
Lasten lääkäri kertoi ettei valitettavasti ollut mitään tehtävissä ja poika on julistettu kuolleeksi.sitä tuskan määrää ei voi sanoilla kuvata jonka sillä hetkellä koin.
Saatiin mennä katsomaan Markusta ja viipyä niin kauan kuin haluttiin,siellä hän oli niin levollisen näköinen,ihana mun poika.
Silitin tukkaa ja kerroin rakastavani ikuisesti.
Sairaalasta lähettyämme oli niin tyhjä olo,tuntui ettei ollut paikkaa mihin mennä.
Muutama päivä tapahtuneesta tuli poliisi kotiin kuvaamaan paikkoja ja tuntui kun he pitivät minua jotenkin syyllisenä tapahtuneeseen ja itsekkin syytin itseäni koska kuolinsyy selviäisi vasta avauksessa.
reilu viikko tapahtuneesta soittelimme sairaalaan ja kyseltiin tapahtuneen syitä ja syy oli isku vasten kasvoja:myöhäis iän kätkyt kuolema.
Tuntui niin väärältä,olin aina luullut että se tapahtuu ihan pienille vauvoille ja Markus oli sentään 14kk.
Hautajaiset oli todella raskaat,oli niin vaikeaa hyväksyä sitä että pieni poika laitetaan maan alle,hän on vasta lapsi,ei lasten kuulu kuolla ennen vanhempiaan.....
Markus valittiin pirkka napero sivuille kuukauden (maaliskuu) naperoksi ja muistan kun ilmoitin häntä sinne ja aiheena oli nukkumaan meno, kävin kyseisellä sivuilla kattomassa Markuksen kuvaa pyjama päällä ja ajattelin että nyt hän sitten nukkuu,nukkuu ihanaa ikuista unta
Kiitos Markus että sain pitää sinua edes näin kauan,olet elämäni rakkaus enkä unohda sua koskaan,oma enkeli poikani

8

4672

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äiti myös

      Otan osaa:*(

    • Kolmas äiti

      Itkin luettuani tarinasi. Voimia sinulle jaksaa!

    • lapsirakas

      Varmaan jokaisen äidin takaraivossa on pieni pelko lapsen menettämisestä, niin minullakin.
      Se on pahinta mitä elämässä voi sattua.
      Otan osaa... jaksamista Sinulle!

    • myös äiti

      Järkyttävää... Tippa linssissä luin. On se niin väärin. Toivon sinulle jaksamista ja voimia sydämeni pohjasta.

    • :´-(

      Otan osaa suruusi.
      Lähetän Sinulle koko sydämestäni Voimia!

    • Taina

      Rakas poikani syntyi terveenä ja 2kk iässä hänellä todettiin synnynnäinen sydänvika.)9kk iässä hän kuoli sydämen rytmihäiriöön.
      Raskasta aikaa,henkisesti ja tieto tulevasta kuolemasta pelotti kamalasti.
      Vaikka poikani olisi nyt 15v.Siltikin ikävä on jäänyt ja kaipaus.

    • isä 35v

      On raskasta lukea tällaisia tarinoita ja en voi muuta kuin esittää syvimmän osanottoni siihen että olet/olette menettäneet tuonikäisen pikkumiehen. Omaan perheeseeni kuuluu 3 ja 6 vuotiaat lapset ja muistelin heitä kun he olivat 14kk ikäisiä ja sitä kuinka loppujen lopuksi kauan
      he olivat tuolloin olleet elämässämme mukana. Isoäitini on jo kohta 90v ja asuu huonomuistisena dementiakodissa ja vaikka jokainen elämä on arvokasta vanhanakin mutta kyllä oikeudenmukaisuutta ei tässä elämässä ainakaan ole.
      Kun katson muita vanhuksia vanhainkodissa, heitä jotka ovat elämäntehtävänsä suorittaneet ja olisivat varmaan jo varmasti valmiita lähtemään pienten lasten asemasta tästä maailmasta.En voi toivottaa hyvää kesää, koska se ei tod. näköisesti
      sitä nyt ole, mutta ehkä ensi kevät ja kesä on jo parempi. Voimia jaksamiseen !

    • nofa

      syvät osanottoni poikasi kuoleman johdosta.itku tuli kunluin juttuasi.multa kuoli lokakuun alussa 4 kuukauden ikäinen tyttö ja kätkyt kuolema se oli kanssa.isänsä kainaloon päikkäreillä kuollut.miksi kukaa ei infoo että kätkyt kuolema saattaa olla vaarana jopa kahteen ikävuoteen asti.mun suurin pelko oli juuri kätkyt kuolema ja neuvolan tantta lohdutti että yleensä pojilla ja hyvin harvinaista...outoa puhetta.mun kohdalla juuri ei mahdollista tapahtui.terveyskeskuslekuri sanoi että miten olisi uusi yritys ja ettei samaan perheeseen toista kertaa voi...kukaan ei voi luvata mahdottomia.yhtälailla uutta lasta varjostaa edellä aminitu kamaluus.sinulle haluan ja toivotan hurrrjan paljon voimia ja jaxamisia.tiedän tuskasi ihan varmalla.t.nina

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      217
      28056
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      104
      19415
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      305
      15529
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      153
      10697
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      118
      9630
    6. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      37
      8251
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      35
      8212
    8. 237
      6762
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      204
      6413
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      36
      5983
    Aihe