Otin tyhmyyksissäni joustoluoton jota olen säntillisesti ajallaan maksanut. Nyt taloudellinen tilanne on parempi ja haluaisin maksaa luoton nopeammin pois. Miten onnistuu? Voiko lainaa lyhentää enemmän kerralla ( esim säästää jemmaan ja maksaa isompi osa kerralla) vai kannattaako kk erän nostaminen? Kuluja varmasti tulee kun suunnitelmia muuttaa.
joustoluotto
5
4559
Vastaukset
- Ehkäpä näin on
En ole sata varma, mutta olen ainakin ymmärtänyt, että voi maksaa vaikka kerralla pois, jos niin tahtoo, eikä ylimääräisiä kuluja pitäisi tulla.
Itsellä tullut myös hölmöyksissä tullut otettua risicum-kulutusluotto, mutta ensi kuusta alkaen aion lyhentää lainaa enemmän kuin he vaativat, jotta saan lainan nopeasti pois. Mielestäni ehdoissa oli, että lainan voi maksaa kuluitta milloin vain vaikka kokonaan pois.
Pankin kanssa opintolainan lyhennys menee suoraveloituksena ja muistaakseni jos tekee ylimääräisiä lyhennyksiä, menee joku pieni maksu tyyliin euron.. - onnistuu kyl
Ainakaan asuntolainan könttälyhennyksistä ei mene Nordeassa eri maksua. Pitää vain maksaessa heidän kanssaan sopia, että rahat ei jää kikkimään lainanhoitotilille vaan menee lainan lyhennykseen heti.
Koron kokonaismäärä per laina-aika putoaa könttämaksulla enemmän kuin kuukausierän nostolla, mutta muutaman tonnin lainassa sillä ei juur ole merkitystä.
Joustoluotto sinällään ei ole hetiskään niin tyhmä kuin pikavipit sun muut koronkiskonnat. Eikös sen korko oo kuitenkin alle 10 % reilusti? - vielä muutama kk
Kai riippuu pankista ja luoton ehdoista. Minulla on Nordean joustoloutto, kk erä 220€. Käydessäni nostamassa rahat pankista kysyin, mistä jos haluaa maksaa enemmän kuukaudessa tai jonkun isomman summan. Kassaneiti vastasi minulle, että laskusta näkee paljon on lainaa jäljellä ja sen voi maksaa vaikka kaikki pois samantien. Eli jos olisi olluut yhtäkkiä 6000€ tilillä viikko lainan ottamisen jälkeen, olisi voinut maksaa pois. Minusta kannattaa mielummin maksaa hieman isompaa kk erää kuin säästää lainan maksua varten, koska korothan pyörii koko ajan.
Itse laitan säästöön jonkin verran rahaa joka kuukausi ja maksan sitä luottoa 50-100€ enemmän kuin kuukausimaksu olisi. Voi olla, että kun laina on lähes pois maksettu, niin otan tuolta säästöstä siihen rahaa, mutta pitää olla hätävarakassa hätätapausten varalta.
Siis maksa niin suurta erää kuin pystyt, mutta laita jotain säästöön, niin, että säästössä on aina jonkun verran rahaa. Sitten, kun vaikka lainaa jäljellä 500€ ja säästössä 1000€ voit maksaa loput pois. Tai jos on isompi laina, niin kerran vuoteen laittaa esim. puolet säästöistä lainaan. Eli et sinällään säästä lainaa varten, mutta kun säästöjä on tarpeeksi niitä kannattaa lainaan käyttää. - tilit...
tilistä. Aivan kuten laittaisit säästö/käyttötilillesi rahaa niin voit luotolliselle tilille laittaa rahaa. Voit nostaa sen minkä luottoraja sallii ja minimimaksu pitää vähintään maksaa kuukaudessa. Maksat vaikka euron päivässä niin ei ongelmia...Kunhan minimi lyhennys kuukaudessa onnistuu. Pari maksamatonta lyhennyskuukautta johtaa tilin sulkemiseen ja koko velka saldo kerralla maksettavaksi. Joten parempi vaan maksaa enemmän mutta silti vähintään se minimi joka kuukausi kunnes tilin saldo on nolla. Voi sen toki plussan puolellekin laittaa mikäli haluaa.
- 15+19
Kulutusluoton saa käytännössä aina maksettua ilman kuluja kokonaan takaisin Kuluttajasuojalain perusteella.
http://www.finanssivalvonta.fi/fi/Saastajalle/Tuotteet_ja_palvelut/Lainat_ja_vakuudet/Ennenaikainen_takaisinmaksu/Pages/Default....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236945Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää401231Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271032- 75891
Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61837Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47834Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38781Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733