joustoluotto

verttimartti

Otin tyhmyyksissäni joustoluoton jota olen säntillisesti ajallaan maksanut. Nyt taloudellinen tilanne on parempi ja haluaisin maksaa luoton nopeammin pois. Miten onnistuu? Voiko lainaa lyhentää enemmän kerralla ( esim säästää jemmaan ja maksaa isompi osa kerralla) vai kannattaako kk erän nostaminen? Kuluja varmasti tulee kun suunnitelmia muuttaa.

5

4595

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehkäpä näin on

      En ole sata varma, mutta olen ainakin ymmärtänyt, että voi maksaa vaikka kerralla pois, jos niin tahtoo, eikä ylimääräisiä kuluja pitäisi tulla.

      Itsellä tullut myös hölmöyksissä tullut otettua risicum-kulutusluotto, mutta ensi kuusta alkaen aion lyhentää lainaa enemmän kuin he vaativat, jotta saan lainan nopeasti pois. Mielestäni ehdoissa oli, että lainan voi maksaa kuluitta milloin vain vaikka kokonaan pois.

      Pankin kanssa opintolainan lyhennys menee suoraveloituksena ja muistaakseni jos tekee ylimääräisiä lyhennyksiä, menee joku pieni maksu tyyliin euron..

    • onnistuu kyl

      Ainakaan asuntolainan könttälyhennyksistä ei mene Nordeassa eri maksua. Pitää vain maksaessa heidän kanssaan sopia, että rahat ei jää kikkimään lainanhoitotilille vaan menee lainan lyhennykseen heti.

      Koron kokonaismäärä per laina-aika putoaa könttämaksulla enemmän kuin kuukausierän nostolla, mutta muutaman tonnin lainassa sillä ei juur ole merkitystä.
      Joustoluotto sinällään ei ole hetiskään niin tyhmä kuin pikavipit sun muut koronkiskonnat. Eikös sen korko oo kuitenkin alle 10 % reilusti?

    • vielä muutama kk

      Kai riippuu pankista ja luoton ehdoista. Minulla on Nordean joustoloutto, kk erä 220€. Käydessäni nostamassa rahat pankista kysyin, mistä jos haluaa maksaa enemmän kuukaudessa tai jonkun isomman summan. Kassaneiti vastasi minulle, että laskusta näkee paljon on lainaa jäljellä ja sen voi maksaa vaikka kaikki pois samantien. Eli jos olisi olluut yhtäkkiä 6000€ tilillä viikko lainan ottamisen jälkeen, olisi voinut maksaa pois. Minusta kannattaa mielummin maksaa hieman isompaa kk erää kuin säästää lainan maksua varten, koska korothan pyörii koko ajan.

      Itse laitan säästöön jonkin verran rahaa joka kuukausi ja maksan sitä luottoa 50-100€ enemmän kuin kuukausimaksu olisi. Voi olla, että kun laina on lähes pois maksettu, niin otan tuolta säästöstä siihen rahaa, mutta pitää olla hätävarakassa hätätapausten varalta.

      Siis maksa niin suurta erää kuin pystyt, mutta laita jotain säästöön, niin, että säästössä on aina jonkun verran rahaa. Sitten, kun vaikka lainaa jäljellä 500€ ja säästössä 1000€ voit maksaa loput pois. Tai jos on isompi laina, niin kerran vuoteen laittaa esim. puolet säästöistä lainaan. Eli et sinällään säästä lainaa varten, mutta kun säästöjä on tarpeeksi niitä kannattaa lainaan käyttää.

    • tilit...

      tilistä. Aivan kuten laittaisit säästö/käyttötilillesi rahaa niin voit luotolliselle tilille laittaa rahaa. Voit nostaa sen minkä luottoraja sallii ja minimimaksu pitää vähintään maksaa kuukaudessa. Maksat vaikka euron päivässä niin ei ongelmia...Kunhan minimi lyhennys kuukaudessa onnistuu. Pari maksamatonta lyhennyskuukautta johtaa tilin sulkemiseen ja koko velka saldo kerralla maksettavaksi. Joten parempi vaan maksaa enemmän mutta silti vähintään se minimi joka kuukausi kunnes tilin saldo on nolla. Voi sen toki plussan puolellekin laittaa mikäli haluaa.

    • 15+19

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      40
      1410
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1355
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      289
      1245
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1105
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1051
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      65
      1028
    7. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1009
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      878
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      17
      833
    Aihe