AABA tavoittelee valkoihoisten koripallon

http://viihde.msn.hs.fi/urheilu/muut/koripallo/artikkeli/AABA tavoittelee valkoihoisten koripallon ammattilaissarjaa/1135252331484
2120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Koripallo
AABA tavoittelee valkoihoisten koripallon ammattilaissarjaa

22.1.2010 16:51
A A

Helsingin Sanomat

The All-American Basketball Alliance (AABA) haluaa perustaa Yhdysvaltoihin uuden koripallon ammattilaissarjan, jossa saisivat pelata vain valkoihoiset.

"Vain pelaajat, jotka ovat syntyperäisiä Yhdysvaltain kansalaisia ja joiden molemmat vanhemmat ovat valkoihoisia, ovat eduskelpoisia liigassa", AABA:n tiedotteessa kerrotaan.

AABA:n edustaja Don Lewis kertoi Augusta Chronicle -lehdelle, että syy liigan perustamiseen ei ole rasismi.

"Tässä ei ole mitään vihamielisyyttä taustalla. En vihaa ketään ihonvärin takia. Mutta valkoihoiset, Yhdysvalloissa syntyneet ovat nykyään vähemmistönä. Tässä liigassa valkoihoiset pelaajat voivat pelata puhdasoppista koripalloa, mistä he pitävät", hän sanoi.

Georgian Augusta on yksi kaupungeista, joista AABA haluaisi saada joukkueen liigaan.

Augustan pormestari Deke Copenhaver kertoo, että hän on aina tukenut uusien urheilujoukkueiden tuomista Augustaan. "Tässä tapauksessa en kuitenkaan voi kannattaa sellaisen joukkueen tuomista, joka ei sovi siihen suvaitsevaisuuteen, jota minä ja monet muut olemme vaalineet kaupungissamme", hän sanoi Augusta Chroniclelle.

Augustan yliopiston urheilujohtaja Clint Bryant nauroi kuulleessaan uutisen. "Tämä on niin absurdia. Tämä on hauskaa, mutta kertoo yhteiskuntamme sairaudesta. Tämä kertoo, kuinka pitkälle ihmiset voivat mennä vain ollakseen ilkeitä. Koripallossa ei mielestäni pitäisi millään tasolla olla väliä, onko joukkue kokonaan tummaihoinen, vaaleaihoinen, kaikki latinoja, aasialaisia tai ketä tahansa. Pelaajien pitäisi vain olla koripallojoukkue."

Lewis haluaa painottaa puhdasoppista koripalloa värillisten ihmisten pelaamaan katukoriksen sijaan. Esimerkiksi ammattilaiskoripallon rappiosta hän nosti tapauksen, jossa NBA-joukkue Washington Wizardsin pelaajat uhkailivat toisiaan pukukopissa aseilla.

"Haluaisitko mennä peliin ja olla huolissasi siitä, että pelaaja raivostuu ja hyökkää kimppuusi katsomossa tai iskee haaroihisi. Se on tämän päivän kulttuuria, ja vapaassa yhteiskunnassa meillä pitäisi olla oikeus muuttaa asioita parempaan suuntaan."

AABA tavoittelee sarjaan kahtatoista joukkuetta. Joukkueiden pitää maksaa 10 000 dollaria saadakseen lisenssin sarjaan.

Lewis kertoi, että häntä on käsketty jo useammassa kaupungissa pysymään poissa. Hän on kuitenkin varma, että lopulta kannatusta löytyy kaikista kaupungeista.

Äänestä

jossa tarkoituksena olisi suunnitella ja rakentaa kokonainen kaupunginosa jonne ei värillisillä olisi mitään asiaa. Projektin työnimi olisi VESP= "värillisillä ei sisään pääsyä." Idea olisi siinä, että tässä kaupunginosassa kaikki olisi aina kunnossa, siellä eläisi vain onnellisia ja valkeita työtätekeviä ihmisiä ja siellä voisi suomineito nukkua puistossa jos haluaisi, vaikka ilman alushousuja ja perse pystyssä ja lompakko pään alla, ilman pienintäkään pelkoa siitä, että tulisi raiskatuksi tai ryöstetyksi. Turvamiehiä tarvittaisi ainoastaan kaupunginosan porteilla. Yritän puhua vihreät ja demarit mukaan tähän hankkeeseen. Ja Kimmo Kiljusen pääkoordinaattoriksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ammattilaissarjaa kirjoitti:

http://viihde.msn.hs.fi/urheilu/muut/koripallo/artikkeli/AABA tavoittelee valkoihoisten koripallon ammattilaissarjaa/1135252331484

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu