Asiasta uutisoitiin ja vähäsanaisesti vähän niinkuin ihmeteltiin miksi Helsinki ja Vantaa tyrmäävät asian, kun Fortun ja Pöyry ovat hankkeen kannattajat. Miksi asiassa ei uutisoitu Helsingin ja Vantaan asiantuntijoiden mielipiteitä? Pöyry on itsensä alas ajanut suomessa, enkä oikein luota sen asiantuntijoihin. Mitä mieltä?
Vastaukset 1
Saattaa asiaan vaikuttaa parikin muuta asiaa jo esiintulleitten lisäksi.
Kaukolämpö vähentää sähkön tuotantoa. Voimalaitoksesta saadaan sitä enemmän tehoa, mitä kylmempää on lauhduttimen jäähdytysvesi. Nyt se Loviisassa on talvella kylmimmillään -0,2 astetta.
Jos höyry jäähdytetään sanotaan vaikka 60 asteisena kaukolämpöverkkoon, putoaa sähköteho reilusti. Eikä kaikkea höyryä sovi tähän verkkoon kuitenkaan vaan se pitää ottaa väliottohöyrynä. Koska kaukolämmön kulutus vaihtelee vuodenaikojen mukaan, vaihtelee väliottohöyrynkin osuus. Turpiini voidaan kuitenkin mitoittaa vain yhteen toimintapisteeseen hyvälle hyötysuhteelle. Toimii se muillakin kuin mitoitetulla väliotolla, mutta hyötysuhde laskee ja saadaan vielä vähemmän sähköä joka on atomivoimalan päätuote heti byrokratian papereiden jälkeen ja ainut, mistä nyt sadaan eliitille rahaa.
Siirtomatka on liian pitkä. Lämpöhäviöt ovat niin suuria matkalla, että esim. lähtölämpötila 60 astetta ei alkuunkaan riitä. Nostetaanko lähtölämpötila vielä ylemmäs sähkötehon kustannuksella vai tehdäänkö matkan varrelle lämmityslaitos/-laitoksia? Hölmöläisten hommaa molemmat.
Ydinvoimalakin saattaa pysähtyä toimintahäiriön tai vian takia. Joskus pitkäksikin aikaa. Mistä varavoima jos ollaan yhden suuren energiantuottajan varassa? Jos varavoimaa rakennetaan, seisoo kallis laitos tyhjän panttina silloin kun atomivoimala toimii.
Muitakin saattaa löytyä, mutta tässä nyt äkkiä muutamia aluksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä34913622 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk66788- 54773
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä179756- 38745
Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma28695Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa63662- 47644
- 57638
- 58628