http://www.kotimaa24.fi/blogit/uusimmat/article/?bid=225&id=4818
Mielenkiintoinen juttu, eikä niin vieras meille kuin kuvitella saattaisi (tämän palstan perusteella)
Mielenkiintoinen juttu, eikä niin vieras meille kuin kuvitella saattaisi (tämän palstan perusteella)
Vastaukset 12
Vanhimmat
taikauskoa pitäisi väkisin tunkea sinne missä sille ei ole tilausta? Juuri tuon taikia hhhuleita ei arvosteta.
"... joten annetaan kristillisille arvoille tilaa "
Annetaan uskonvapaudelle tilaa ja länsimaisille arvoille, jotka eivät ole tosiaankaan perua kristinuskosta vaan kristinusko on ennemminkin laahannut sen perässä. On mielenkiintoista, miten esimerkiksi sosialismia (kauhea kommunismi) syytetään kaikenlaisesta pahasta, mutta sen murroksen myötä on lähdetty pyrkimään kohti monia länsimaisia ihanteita (mm. tasa-arvo).
Etkä sinä nyt katso historiaa kovin rehellisesti. Ennen valistuksen aikaa oli sitä kurjuutta ja kieltoja ihan riittämiin vaikka kristinuskoa sai harjoittaa vapaasti ja sillä oli jopa valtioiden siunaus.
Tuli kirjoitusvirhe : hahjoittaa
PITI OLLA
Kahjoittaa.
Pahotellen, ei...
Sellaiset maat kuten NL, P(aska)-korea joissa on yksipuoluejärjestelmä ei mikään saa rajoittaa puolueen valtaa. Siksi uskonnot on tavattu kieltää, koska nillä olisi osa puolueelle kuuluvasta vallasta.
Teokraattiset valtiot kuten Iran, joissa uskonnonharjoittaminen on pakollista eivät salli minkään muun tahon vievän valtaa kuin valtiota johtavan kirkon.
Meniks tää nyt jakeluun vai oletko todella niin tyhmä, ettet tajua, että tossa on kyse vain ja ainoastaan valtapolitiikasta, ei suoraan uskonnosta tai uskonnottomuudesta.
Toki maat, joissa on uskonnonvapaus ja asmalla vapaus olla uskomatta mihinkään menestyvät paremmin kun valta ei pääse keskittymään liikaa ja ihmisille annetaan tilaa olla luovia ja tutkia asioita ihan itse.
MINÄ olen totuus...
ja ei muut
Poistakaa sitten tämäkin vastaus tai mieluiten kaikki, niin ei näytä " isoveljen" toiminta puhtaalta omien ateisti ajatusten suosimiselta.
... ja vain harvat sen löytävät!
"... ja vain harvat sen löytävät!"
Se johtuu yksinomaan siitä, että idiootit ovat tehneet opasteet ja ohjeet.
Jos uskonto on vallankäyttöä ja ihmisten ohjailemista, silloin on kyse vallasta ja hallitsemisesta, silloin on kyse on uskonnosta, ei valtapolitiikasta.
Onko kannattavaa vertailla ateismia ja sosialismia keskenään? Ateismissa ei ole oppeja, uskonnossa on ja niitä käytetään ihmisten hallitsemiseen. Se on vallankäyttöä, uskontoa. Vai onko toisin?
eikös vallankäyttö ja ihmisten hallitsemiinen ole valtapolitiikkaa?
Ja juuri sitä yritin tuodakkin esille, ettei ateismia pidä verrata uskontoon, politiikkaan tai mihinkään muuhunkaan vallankäytön välineeseen.
missä Jippu tms hörhöilee jessejuttuinensa ateistimuusikoiden kanssa samoissa konserteissa.
"Skenaario: seurakuntatalon pihatapahtumassa tai yhtä hyvin ja paremminkin kaupungilla tai kylätorilla jossain päin Suomea vaikkapa pappi toivottaisi kansan tervetulleeksi. "
Tuotahan kirkko kaiken aikaa tekee´: pyrkii saamaan itsensä joka paikkaan "siunaajaksi" ja tapahtuman "suojelijaksi". Kyseessä on vain profaanin ympäristön pakkokristillistämistä.
Pysyköön kirkko lestissään. Tuo Kotimaa-lehden kirjoittaja oli mielestään suvaitsevainen? Kuitenkin hän toivotti kirkonmiehen kuokkavieraaksi kaikkiin ei-kristillisiin tapahtumiin, ja oli vastavuoroisesti valmis heittämään samasta tapahtumasta ulos "ei-kristilliset" rienaavat muut esiintyjät.