Jätä sellaiset yhteisöt, jotka opettavat Jumalasta väärin, siis iankaikkisena kidutuksen sallijana!
Kaikkivaltias Jumala, meidän Taivaallinen Isämme EI SALLI SELLAISTA tehtävän ihmislapselle, omalle luomukselleen, joka on vajavainen kaikessa.
Raamattu opettaa, kuin myöskin Adventti kirkko, että Jumalan oikeudenmukainen rangaistus on kullekkin hänen omien TEKOJENSA MUKAAN.
Mutta uskovia, syntinsä anteeksi pyytäneitä, jotka Jeesuksessa Kristuksessa ovat, ei rangaista, vaan he siirtyvät kuolemasta elämään.
http://www.adventtikirkko.fi/etusivu.html
Tule Adventti kirkkoon Jumalan lasten yhteyteen!
6
118
Vastaukset
- uskossa Kristukseen
kristinuskon seurakunnista. Kun olen täällä seurannut Uskova 1,den ja A V Kantolan kieroilua ja toisen silmästä roskan kaivamista, suoranaista kieroutta ja asioiden toiseksi muutamista, olen tullut siihen tulokseen, että alan tossissani tutustumaan adventtikirkkoon ja adventisteihin. Pakko ottaa selvää, että mikä on totta ja mikä valhetta? Olen jo muutaman kerran käynyt adventtikirkossa ja täytyy sanoa että niin puhdashenkistä Kristuksen ylistystä saa hakea. Kiitos adventisteille ystävällisyydestä ja avusta, jota olen teiltä saanut. Olette todella uskossa eläviä ihmisiä.
- arvokas lunastettu
eikä Jeesus vie yhtäkään kadotukseen, vaan antaa voiman tulla Jumalan lapseksi ja Hänen perhekuntansa jäseneksi. Me olemme Jeesuksen verellä lunastettuja.
- Rytkönen
silloin tällöin enkä ole oikein saanut "makua". Tosin Suomen adventistien yhteisö on siksi pieni ja sisäänlämpiävä, että adventistit ilmeisesti tuntevat likipitäen kaikki toisensa mikä muodostaa heidän keskuudessaan jonkinlaisen tuttuuden ilmapiirin ja ilmeisesti jonkinlaisen perheyhteyden tunnun, josta tietenkin ulkopuolinen on ulkopuolinen. Tämä saattaa vedota houkuttelevana kävijään. Ilmiö lienee yleisinhimillinen ja toteutunee enemmän tai vähemmän kaikissa homegeenisssä ryhmissä.
Mitä jumalanpalvelukseen tulee, pidän kyllä vanhojen kirkkojen, ortodoksien, roomalaiskatolisten ja luterilaisten kirkkojen "ohjelmia" antoisampina kuin näiden ns. vapaiden suuntien, joihin adventtikirkkokin kuuluu. Adventtikirkostakin npuuttu liturginen rikkaus tyystin ja jo kirkon nuoresta iästä johtuva historiallisen patinan puuttuminen aiheuttanee sen ettei jualanpalveluksessa ole vanhan viinin hienostunutta aromia vaan se muistuttaa pikemminkin vastapuristettua tuoremehua, jossa hedelmälihanpalat uiskentelevat. >> Adventtikirkon opetus on raamattullisin kaikista kristinuskon seurakunnista. >>
Ottamatta kantaa väitteesi oikeellisuuteen, ihmettelen vain kuinka monet kristilliset kirkkokunnat ja niiden opetukset olet mahtanut koluta juurta jaksain voidaksesi tietää väitteesi paikkansapitävyyden. Kristillisiä kirkkoja erilaisine opinpainotuksineen kun löytyy maalmasta melkoinen määrä.
Tulkaa totuuden äärelle suhteessa adventtikirkkoon ja adventismiin.
"kyti":llä omakohtaista jäsenyyttä kyseisestä liikkeestä.
http://koti.mbnet.fi/kyti/index.htm
Tutkikaa..- auta Jeesus meitä
"Kun kerran minä olen sanoutunut tästä kirkosta, tai eroitettu vlpillisyyden takia, niin sehän on pakko saada vängättyä vääräksi," vai kuis on?
On siinä adventtikirkossa ainakin se hyvä puoli, että adventistit uskovat oikeamieliseen Jumalaan, joka rankaisee oikeudenmukaisesti, eli tekojensa mukaan ja senjälkeen hän tekee lopun synnistä ja jumalattomista. Raamattu sanoo, että synnin palkka on KUOLEMA, niin se on.
Lisäksi helvetistä sanotaan, että se on TOINEN KUOLEMA,niin se on sitä, eikä siitä enää ole ylösnousemusta, joten he pysyvät iäti kuolleina. On siis asetettu vastakkain elämä ja kuolema, niin valitse siis ELÄMÄ. Elämä on mahdollista ainoastaan Jeesuksen kautta, eikä Jeesus vie yhtäkään kadotukseen, vaan antaa VOIMAN tulla Jumalan lapseksi. "Ne jotka Kristuksessa ovat, eivät joudu tuomittavaksi, vaan siirtyvät kuolemasta elämään."
Kun taas Suureen Babylooniaan kuuluvien "antikristus kristittyjen"(kuten sinun) jumala kohentelee luomiaan vajavaisia ihmislapsia elävänä helvetin tulessa iankaikkisesta iankaikkiseen, loputtomasti, kun entinen liha on päältä syöty, tai palanut, kasvattaa uuden tilalle, niin ettei sillä tuskalla ja kärsimyksellä ole mitään rajaa, eikä määrää. Eikä se lopu koskaan! Noin saatana haluaa peloitella Jumalalla ihmisiä!
Saatana on monien näkyjen ja ilmestyksien taituri. Se saa jopa ihmiset uskomaan jonkun kuolleeksi, herättää sitten jsenvale kuolleen ja kas kummaa, tämähän kertoo käyneensä helvetissä, ja miten siellä syötiin elävänä ja liha kasvoi samantien ikuisesti, niin että raatelu ja palaminen saattoi jatkua.!!!Voi, voi tätä eksytystä!!!
Raamatussa sanotaan myöskin, että "tapahtukoon sinulle uskosi mukaan! "Noinko sinäkin todella haluat uskoa???
Ei todellakaan voi sanoa uskoviksi ihmisiä, jotka ovat alentaneet raamattua vääristellen Oikeamielisen KAIKKIVALTIAAN Jumalan tuohon halveksittavaan asemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1016547MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny535604Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.724386NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun834274Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja874026Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.811381- 791215
- 3281175
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?35968Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is306900