Halonen: "Osan siviili- ja sotilaspalveluksesta voisi yhdistää"
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010012510991788_uu.shtml
"Halosen mukaan kansainväliset ja kansalliset uhkakuvat ovat sellaisia, että voisi olla hyödyllistä yhdistää esimerkiksi alkuvaiheessa yhdistää koulutusjaksoja, joiden jälkeen sotilas- ja siviilipalvelusjaksot eriytyisivät."
Kertakaikkiaan loistava avaus pressaltamme!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010012510991788_uu.shtml
"Halosen mukaan kansainväliset ja kansalliset uhkakuvat ovat sellaisia, että voisi olla hyödyllistä yhdistää esimerkiksi alkuvaiheessa yhdistää koulutusjaksoja, joiden jälkeen sotilas- ja siviilipalvelusjaksot eriytyisivät."
Kertakaikkiaan loistava avaus pressaltamme!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kunhan muistetaan, että se on tarkoitettu palvelusmuodoksi niille, jotka eivät vakaumuksensa takia halua osallistua aseelliseen maanpuolustukseen. Näin ollen ei ole mahdollista, että siviilipalvelukseen hakeutuneita määrättäisiin armeijan järjestämään tai muuten sotilaalliseen maanpuolustukseen liittyvään koulutukseen.
Ylipäällikkö taas painaa stetsoni otsalla ja teltta harteilla. En ole kuuna päivänä kuullut tyhmempää ehdotusta. Mut ei se mua haittaa, kunhan naisille määrätään sitten pakollinen 6-12kk talouskoulu. Eikö ollu joku pari vuotta sitten joku reenin eliisabetti kun vaati että pitäis varusmiehille opettaa jotain siviilihommia. Kyllä se nyt johonkin on vedettävä se raja että paljon tässä joutuu ämmiä palvelemaan. Kai niitä palvelis, mutta kun eihän ne osaa enää mitään tehdä kotonakaan. Mut joo ymmärrän tämä on sitä tasa-arvoa, enkä minä sitä voi ymmärtää kun olen mies.
Siviilipalvelus on kyllä turhin palvelus. Vaikka onhan se hieno rangaistus ja ohjaa mukavasti materiaalia puolustusvoimien käyttöön. Kaikella kunnioituksella siviilipalvelusMIEHIÄ kohtaan, joita kaveripiiristäkin löytyy useita. Hyviä ukkojahan ne on ei siinä mitään, mutta palvelus on turha. Yhtä turha kuin T. Haloska.
Vasuriviherpiipertäjä Vappu Taipaleen töhö vaati varusmiehiä mukaan jo vuonna 1983 johonkin typeriin sosiaalialan mussutuksiin. Et aina noita ehdotuksia on möläytelty ilmaan ja yhtä nopeasti ne on ammuttu alas yleisen naurun saattelemana.
ammattitutkinto on niin helppo, että sen pystyy ihan hyvin varusmieskin suorittamaan. Ja voihan palvelusaikaa pidentää parilla kuukaudella, ettei tappajakoulutuksen taso kärsisi tästä uudistuksesta.
Näin tasa-arvon aikana olisi ihan hyvä, jos jokaisen miehen ja naisen täytyisi suorittaa joko armeija tai talouskoulu. Tämän siis saisi itse vapaasti valita. Näin säästyisi rahat turhalta sivari touhulta ja uusavuttomien määrä vähenisi, kun todennäköisesti parisuhteessa edes toinen osapuoli osaisi tehdä jotain kotiaskareita.
Ja koska talouskoulu ja armeija lyhimmillään kestäisi 6kk, loppuisi se turha kiukuttelu sivaripalveluksen pituudesta.
mikään tasa-arvokysymys.
Aseelliseen maanpuolustukseen riittää vapaaehtoiset.
Perustuslain mukaan jokainen on maanpuolustusvelvollinen, joten ne jokka ei halua tappajiksi, niin maksaa tappajien koulutuksen. Näin kaikki on tyytyväisiä ja homma on oikeudenmukainen.
Koulutksen jälkeen osa näistä sivarimiehistä voisi osallistua rauhanturvatehtäviin. Se toiminta ei ole läheskään aina aseellista. Sivarit voivat osallistua esikuntatehtäviin ja vaikkapa hoitoalan töihin.
sivarit voisivat suorittaa isänmaallisen velvollisuutensa pyyhkimällä afganistanin rättipäitten perseitä.
oma perseesi puhtaaksi paskasta. haisee tänne asti!
kirjastotäti pyyhkimään nenäsi.