Kylvin viime kesänä paprikan siemeniä, mutta niin toivottoman myöhään, etteivät ehtineet kukkia ennen syksyn kylmiä. Otin ne sisälle ja alkoivat kukkimaan loppusyksystä. Kukat kuihtuivat kuitenkin pois kun ei löytynyt pölyttäjiä. Nyt taimet ovat vihreitä ja hyväkuntoisia ja kasvavat jatkuvasti.
Onko kellään tietoa kannattaako niitä siirtää ulos ens keväänä ja kukkivatko ne uudestaan ja saan satoa ! ?
Onko kellään tietoa kannattaako niitä siirtää ulos ens keväänä ja kukkivatko ne uudestaan ja saan satoa ! ?
Vastaukset 3
Vanhimmat
ldkfldglsdgsldkj
Paprika, chili ja tomaatti ovat periaatteessa monivuotisia. Jos talvetus on onnistunut, ei ole mitään syytä miksei satoa tulisi.
Mikäli purkki on juuria täynnä tai multa näyttää huonolta, vaihda mullat. Aloita lannoitus, kun kasvu kiihtyy. Tarvittaessa voit leikata kasvia hyvinkin reilusti - jos venyy liikaa tai kasvaa vinoon tms. Tuki kannattaa laittaa heti eikä myöhemmin, paprikoista tulee isoja ja ne voivat painaa rungon nurin.
Kasvatus onnistuu vaikka kokonaan sisätiloissa, mutta silloin pitää ite leikkiä mehiläistä. Sudit pienellä pensselillä tai pumpulipuikolla kukasta kukkaan, ei se kukka tiedä kuka homman hoiti kunhan siitepöly siirtyy.
Kiitos tiedoista ja asiallisesta vastauksesta!
Minäpä yritän hoitaa paprikat neuvojen mukaan sadon toivossa ensi kesänä.