118:KIN HUIJAA!

Sain puhelun. Sanottiin, että noin neljänkympin vuosimaksulla saan perustietoni näkyviin heidän numeropalveluunsa. Kysyin, että eikö firmani nimi ja numero siellä sitten ole näkyneet lainkaan, vaikka kyseessä on valtakunnallinen numeropalvelu. Kaveri vastasi: "vlitettavasti ei, mutta tällä neljälläkympillä tulevat näkyviin." Kiitin kauniisti ja löin luurin kiinni. Epäilin, että mahtaneeko olla näin.. Soitimme yksissä tuumin numeropalveluun ja saimme yritykseni numeron heti paikalla.. Myynti ilmeisen provisiovoittoista, kun pitää huijaamalla saada rahat asiakkailta! ÄLKÄÄ MENKÄ LANKAAN!!
51004
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei muuta kuin linja kiinni jos eivät usko sanaa ei kiitos.Kyllä ne pääsi laskuttamaan meikäläistä mun yritystaipaleeni alussa.Silti nykyään on saman verran ja enemmänkin töitä ilman hakupalvelujen "apua" .Omat kotisivut ovat kaikista parhaiten tuoneet näkyvyyttä ja yhteydenottoja,kun olen kysynyt mistä toimialani löysitte.

Äänestä
  • Näitä 118 palveluitakin on kahdella eri firmalla. Ja muistaakseni tämä "vanha 118" ( http://www.118info.fi/ )on riidoissa tämän uudemman ( http://www.suomen118.fi/ ) tulokkaan kanssa, koska ratsastaa heidän imagollaan.
    Lisäksi näitä numeropalveluja on vaikka kuinka ja mm. tämä "vanha 118", Fonecta, 020202 ovat ainakin samaa puljua, mutta kaikki soittaa ja kauppaa palveluja erikseen. Samanlaisia kytköksiä eri palveluihin on myös Enirolla.

    Kyllä siitä nousisi aika älämölö, jos ruokakaupassakin samasta maitopurkista täytyisi maksaa 3-5 eri kertaan.

    Äänestä

Sain juuri äsken puhelun : tarkisti ensin numerotiedot . Jos haluat että ne näkyvät ,se maksaa 70 euroa ! Tämähän kumma firma on , pystyy antamaan vain maksetut tiedot .

Äänestä

Juuri soitettiin numerosta 0400479886. Tarjottiin tietoja ilmaiseen numeropalveluun. Ajattelin että ok - se on hakijalle ilmainen netissä.
Kaveri ei kertonut edes minkä nimisestä palvelusta on kyse puhui vain valtakunnalisesta numerotiedustelusta. Sanoin että jos tästä tulee laskutusta minulle niin puhelu lopetetaan samantien - soittaja myönsi ja sulki puhelimen.
semmosta.

Äänestä

Minäkin sain justiinsa soiton numerosta 0400 479880, valtakunnallinen numeropalvelu oli kuulemma kyseessä ja tietojen päivitys sinne maksaisi vuodessa 95,-. Kiitin kunnista ja kieltäydyin. Pidän tarkkaa kirjaa yritykseemme soitetuista hakupalveluja yms. tarjoavista ja sieltähän löytyi että samainen valtakunnallinen numeropalvelu oli tarjonnut itseään jo 5.4.2011, silloin palvelun hinta oli 70,-. Pikkusen oli hinta noussut parissa kuukaudessa.
Myyjä vielä ihmetteli miten meillä on varaa jättäytyä pois näin hyvästä ja kattavasta palvelusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Älkääuskokokaikkea kirjoitti:

Sain puhelun. Sanottiin, että noin neljänkympin vuosimaksulla saan perustietoni näkyviin heidän numeropalveluunsa. Kysyin, että eikö firmani nimi ja numero siellä sitten ole näkyneet lainkaan, vaikka kyseessä on valtakunnallinen numeropalvelu. Kaveri vastasi: "vlitettavasti ei, mutta tällä neljälläkympillä tulevat näkyviin." Kiitin kauniisti ja löin luurin kiinni. Epäilin, että mahtaneeko olla näin.. Soitimme yksissä tuumin numeropalveluun ja saimme yritykseni numeron heti paikalla.. Myynti ilmeisen provisiovoittoista, kun pitää huijaamalla saada rahat asiakkailta! ÄLKÄÄ MENKÄ LANKAAN!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu