Miksi työ ette kerro? Teillä tietoa sisäpiiristä ja Kervisen papereista. Varma tieto että olette SAMALLA TAVALLA tietoisia Kervisen salaisista papereista niinkuin se musta 8 aikaisemmin!
Kertokaa nyt mitä Kervinen on laiminlyönyt? Ja kuinka monta kertaa? Ja kertokaa oliko ne salassa pidetyt terveydentilaa koskevat tiedot niissä listoissa? Ei tarvitse kertoa sisältöä muuta kuin että oliko vaiko ei ollut? Kervinen väittää sivustollaan että on käytetty niitä ei-julkisia terveydentilaa koskevia tietoja papruissa.
Voisitte kertoa, ja, oliko kaupunginvaltuustolla ne paperit lukemisessa päätöksessä!
Lopettakaa salailu!
Kertokaa nyt mitä Kervinen on laiminlyönyt? Ja kuinka monta kertaa? Ja kertokaa oliko ne salassa pidetyt terveydentilaa koskevat tiedot niissä listoissa? Ei tarvitse kertoa sisältöä muuta kuin että oliko vaiko ei ollut? Kervinen väittää sivustollaan että on käytetty niitä ei-julkisia terveydentilaa koskevia tietoja papruissa.
Voisitte kertoa, ja, oliko kaupunginvaltuustolla ne paperit lukemisessa päätöksessä!
Lopettakaa salailu!
Vastaukset 20
Vanhimmat
Juuri näin asiat esille. Taidatte olla itsekkin todellisia salailioita. Nyt meni uskottavuus.
Mannataina 4 salaista Kervispykälää taasen!
Ei mitään selvittelyjä enään, Kervinen antanut selvityksensä, se riittää!
Koko Kervis-soppa ei ole syntynyt itsestään, vaan siihen on tarvittu ainakin kaksi osapuolta, joista kummassakin voi löytyä moitittavaa. Olkoon skisman syy mikä tahansa, on se jo mennyt överiksi ja hörhöjen herkuksi palstoilla sekä aiheuttanut osapuolille harmia ja yhteiskunnalle taloudellista tappiota, kun virkamiehet joutuvat käyttämään työaikansa kirjelmiin vastaisluun. Kellään ei tunnu olevan enää selkeää kuvaa siitä mistä loppujen lopuksi alkujaan on kyse (ehkä pelkästään henkilökemiasta ?). On kuitenkin huomattava, että virkakoneisto joutuu vastaamaan kotijuristien valituksiin pykälien mukaan, eikä samanlaisella sanailulla kuin valittajat. Usein tämän tyyppisissä kärhämissä valitukset ovatkin niin vaikeaselkoisia, ettei itse asiasta kokenutkaan juristi tai muu virkamies saa tolkkua, mutta asiat on silti käsiteltävä. Toiseksi he eivät voi vastata samalla tavoin heitettyihin herjoihin, vaan on pysyttävä asiallisena. Valittajalla on taas oikeus vedellä sanoja peräkkäin vaikka omasta hatustaan. Tähän hänellä on lain suoma oikeus.
Olkoon oikeus mikä tahansa, pitäisi tälle tarinalle saada piste tavalla tai toisella, etenkin kun nyt haaskalle ovat ilmestyneet myös poliitikot saadakseen riidasta oman hyötynsä toimimalla kuin korpit, jotka nokkivat raadolta silmät.
Ajattelet oikein kuten kotkan hallitus jotta kummastakin voi löytyä moitittavaa niinku koulukiusaamisessa demokraattisesti tietysti enemmistö on oikeassa ja kiusattu saa mitä on tilannu ja on vähemmän viksu mikä tulee saattaa kaikkien demokraattien tietoon ja heille kiitos ja kivenmurikka käteen toimenpiteitä varten.
Sain tosiaan Kouvolan Hallinto-oikeuden päätöksellä mainitun mustan listan haltuuni muutama viikko sitten. Olen typertynein mielin sitä pari kertaa nyt läpi lukenut. En ala tässä erittelemään siellä mainittuja "laiminlyöntejä". Se on Kervisen asia, jos haluaa ne julkistaa.
"Laiminlyöntien" kirjaaminen on aloitettu jo vuonna 1993 ja sitä jatkui yli kymmenen vuotta. "Laiminlyönnit" ovat sitä luokkaa, että niin haluttaessa voitaisiin samanlaista listaa kerätä kenestä tahansa ihmisestä ja mistä tahansa työpaikasta. Esimerkiksi minä itse olen monesti pitänyt kahvituntia hieman kauemmin kuin ohjesäännössä sanotaan ja jos ei mitään akuuttia ole työn alla ollut, olen puuhastellut omia asioitani. Vastaavia "laiminlyöntejä" tehdään joka työpaikalla ja niitä tekee jokainen.
Olen vaatinut papereita alun perin Kerviselle ja sen jälkeen, jos virheitä ilmenee, niiden kaupungin arkistoista korjaamista. Kun vaatimusteni tähden jouduin itse rikostutkinnan kohteeksi (!!!!), pyysin papereita itselleni, todistaakseni syyttömyyteni. Kaupunki ei antanut, mutta oikeus antoi. Myöskin syyttäjä totesi etten ollut mihinkään rikokseen syyllistynyt. Itse pidän kaupungin rikosilmoituksia minua kohtaan vastenmielisenä vittuiluna, mutta en ole ryhtynyt vastatoimiin oman kunniani tähden. Nyt vaadin vain ja ainoastaan kyseisten Kervistä koskevien asiattomien tietojen pyyhkimistä pois. Taaskaan kaupunki ei meinaa suostua.
En osaa tarkalleen sanoa, missä yhteydessä mahdollisesti mitäkin, esim. terveyteen liittyvää tietoa on käytetty. Valtuuston kokouksissa niitä ei, kuten ei koko listaakaan, ole esitelty.
Oletko työskennellyt tämän ihmisen kanssa?? Et voi tietää miten asiat on olleet hänen kanssaan työskennellessä. Sinulla on vain päässäsi herran marinat! Tai muutama äänikö??
En ole ollut Kervisen kanssa samassa työpaikassa. Olen kuitenkin lukenut hänestä ylös kirjoitetut "laiminlyönnit". Kervisen mokat tosiaan olivat luokkaa "viipyi kahvitunnilla vähän pitkään". En minä sitä kiistä, etteikö mahdollisesti ole ollut hankala tyyppi. Ei se kuitenkaan anna vielä lupaa tuollaiseen stasimaiseen kyttäykseen.
Tunnen muutamia Kervisen kanssa satunnaisissa työtehtävissä kontaktiin päässeitä. He ovat kertoneet Kervisen olleen sanavalmis ja persoonallinen tyyppi. Kervisellä oli aina mielipide joka asiaan ja usein sen "virallisen mielipiteen" vastainen. Ovat sanoneet Kervisen olleen "hyvä jätkä". Kervinen oli kouluja käymätön, mutta paljolla lukemisella ja yhteiskunnallisia asioita seuraamalla itsensä pitkälle sivistänyt. Tunnistan ihmistyypin. Sellainen ottaa kovasti päähän korkeasti koulutettuja naisia.
jotain erikoista täytyy hänessä olla, ei "hyvä jätkä" tarvitse kouluja käydä, Hän pärjää ilman niitäkin. Eikä "Hyvää jätkää" kukaan sorra..Mitäköhän se "persoonallinen tyyppi" mahtaa hänen tapauksessaan tarkoittaa??
Voi Juho Juho kovaan ääneen huusit täällä listaa julkiseksi ja nyt et itse ole halukas julkaiseman asioita siitä. Teit itsestäsi nyt tosi poliitikon paskaa jauhavan broilerin.
mielestä (siis Kervinen&kumpp.) on täyttä valetta, niin ihmetellä täytyy ettei sitä kehtaa näyttää??? Onkohan sittenkin listauksissa vähän totuuttakin mukana??? Tässä tapauksessa voisi sanoa vanhan sananlaskun, jossa hiljaisuus on myöntymisen merkki.
No jopa on vaikeeta asiattomien tietojen poisto, mutta eipä näytä Kervinen antavan periksi ja Hirvonen taisi vähän laittaa valtuustolaisia ojennukseen!
Nyt ois korkea aika jaka soppa mun kela raha kaikki ruka ei muuhu ilmanene sopa nyt perkele.
Minä olen työskennellyt Askon kanssa. Minä tiedän miten asiat olivat hänen kanssa työskennellessä.
Aivan normaalia työelämää hänen kanssa. Yhtä asiaa hän ei sulattanut. Jos hiljaista ja heikompaa työntekijää joku muu sorti henkisesti tai väkivaltaisesti, sitä hän ei hyväksynyt. Siitä hän sai maksaa muun vahvemman työyhteisön väen ja jopa esimiesten painostuksen taholta.
Oletko sinä työskennellyt Askon kanssa?
En ole halunnut lukea töiden laiminlyöntiluetteloa henkilökohtaisesti vaikka minulle on luettu kyllä pahimpia kohtia otteiden muodossa.
Kotkan kaupunginvaltuuston enemmistä päätti käskystä jatkaa tätä asiaa loputtomiin koska valtuusto ei halunnut käyttää sitä oikeutta mitä kunnallislaki edellyttäisi hyväkseen.
Vain Perussuomalaiset halusi lopettaa tämän yksilön piinaamisen kerta heitolla, mutta hävisi äänestyksen.
Nyt mustanlistan poistaminen jatkuu sitä hallituksen ja valtuuston siunaamalla tavalla entisellään. Kuitenkin yksi saavutus saatiin aikaiseksi. Asiaa ei lakaistu ylimielisesti enemmistönpäätöksellä matonalle muka loppuun käsiteltynä.
Mustan listan sisällöllä ei ole merkitystä Suopmi24 palstalla tässä vaiheessa asian ollessa valtuuston päätöksellä levällään kuin Jokisen eväät rautatieasemalla.
Arto Hirvonen
Perussuomalaiset
Kaupunginvaltuutettu
Kaupunginhallituksen varajäsen
Hirvonen omasta mielestä laittoi valtuuston kuriin. Tässä on vastaus sinunlle. Minäkin olen Nokian pääjohtaja. Jos itse uskoo omiin juttuiohin niin se on vielä aika ontuvalla pohjalla
Ihan oikeesti. Hu Hu
lähtisi noin hullunlailla puolustamaan ketään tietämättä mistä häntä syytetään. Ihanko tosissasi sanoit ettet ole niihin listoihin tutustunut? Silloinhan olet toiminut koko ajan ja vielä nytkin vain yhden ihmisen näkemyksen mukaan, mikä ei ole mun mielestä olleenkaan viisasta henkilöltä joka toimii valtuustossa ja jonka nimenomainen tehtävä olisi ottaa asioista selvää muustakin kuin yhdeltä kantilta.
Tiusanen myönsi Kervisen epäasiallisen kohtelun!
Oikeus tulee vielä laittamaan valtuuston kuriin.
Persut haluaisvat asian selvittää ja salailun loppuvan, mutta muut eivät!