Kristitty lankeaa ainoastaan silloin kun antaa periksi saatanalle tahdossaan. Jokainen Kristitty on periaatteessa voittamaton niin kauan kunnen luovuttaa taistelussa perkelettä vastaan.
lankeemus
lankeemus
2189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kristillisyys=lankeemus.
Millä perusteella kristityt uuttaa "saatanan" erilleen kokonaisuudesta, kun jumaluutenne väitetään kaiken luodun takana olevan?
"Kristitty lankeaa ainoastaan silloin kun antaa periksi saatanalle tahdossaan. Jokainen Kristitty on periaatteessa voittamaton niin kauan kunnen luovuttaa taistelussa perkelettä vastaan."
Et sitten yhtään selkeämmin keksinyt tuota muotoilla. Sen takia mulla muutama kysymys:
Jos kerta on Jumalan tahto ja on Saatanan tahto, mihin me tuossa kuviossa itseasiassa sijoitumme?
Onko meillä ollenkaan edes omaa tahtoa ja saammeko me sitä käyttää?
Miten ihmisen status Kristittynä vaikuttaa tämän todennäköisyyteen langeta syntiin?
Miten kristitty voi langeta syntiin jos kerta heidän mukaansa kaikki ihmiset ovat jo alunalkujaankin syntisiä?
Ja tietysti sitten se suurin:
Miksi nämä Kristityt ovat niin tyhmiä että toistelevat samoja lauseita (jotka eivät edes oikeasti tarkoita mitään) joka paikassa vain tunteakseen itsensä muka niin viisaiksi ja valaistuneiksi.