Vadelma&mustikka, kotiviini

Kotiviinin noviisi

Tein kotiviiniä luonnon antimista, siis puutarhavadelmasta ja metsämustikoista. Nyt se on valmis, vain makeutusta ja pullotusta vailla. Tällä hetkellä vielä käymisastiassa, saatiin tulos: alkoholiprosenttia 12% ja
ominaispainomittarilla makeusaste on 10. Satsi oli yhteensä 6 kg tasapuolisesti molemmista marjoista, sokeria vajaa 5,5 kg. Oli otettu pakastimesta joulun jälkeen, eli käymisaika oli peräti neljä viikkoa! Käymispakkausmerkki oli Golden Wine. Oli muodostunut runsaasti vaahtoa, jouduin kaatamaan saavista toiseen monta kertaa, kunnes hiilidioksidin haju hälveni. Jään vain kysymään, kuinka "kuningatarviinin" makeutus sopisi olla?
Olen ymmärtänyt, että ominaispainoltaan sopisi olla 15. Maku aromikas, mutta kaipaisi jotain. Kiittäen tiedosta!

2

549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käymisainepakkaus

      Jätit aika makeaksi. Yleensä suositellaan käyttämään kaikki sokeri pois, eli 0:aan ja jälkimakeuttamaan. Tosin joskus itsekin käyttänyt suoraan suositusmakeuteen ja pysäyttänyt käymisen.

      Eipä kaipaa muuta kuin lirauksen sokeria ja pullotuksen kypsytyksen. Sokeri muuten peittää mahdolliset makuvirheet.

      • ämätööri

        Juuri oikein siihen makeutusasteeseen osuu, kun on vadelma&mustikkasatsista! Kuivaksi se satsi ei sovi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11416
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8102
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5894
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      162
      4809
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      15
      4681
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      32
      4331
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4203
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3487
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3250
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1741
    Aihe