http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010012911019979_uu.shtml
Monennenkos kerran talvi yllätti pääkaupunkiseutulaiset tänä talvena ? Olisiko jo kymmenes kerta, ja tammikuu on vasta lopuillaan ! Joten lisää on odotettavissa, autopeltisepille rahakkaita hommia !
Ps, Yrittäkää edes ajamaan kelien mukaan, Espoossa on paljon sellaisia jätkiä , jotka eivät yritäkään !
Late Lapista.
Monennenkos kerran talvi yllätti pääkaupunkiseutulaiset tänä talvena ? Olisiko jo kymmenes kerta, ja tammikuu on vasta lopuillaan ! Joten lisää on odotettavissa, autopeltisepille rahakkaita hommia !
Ps, Yrittäkää edes ajamaan kelien mukaan, Espoossa on paljon sellaisia jätkiä , jotka eivät yritäkään !
Late Lapista.
Vastaukset 11
Vanhimmat
vain poro jolla ajelet. Helppoa kiljukännissäkin.
http://www.vartti.fi/artikkeli/a7de4dfd-b237-41bf-839c-286f1cb36b38
Ja pelti ruttaantuu ! Hesalaistenkin kannattaisi vaihtaa Poroihin! Ainakin talvisaikoihin ! EIKÖ ?
Ps, Miksi Joni Luppakorvaa totuus? niin perkeleesti vituttaa ?????
Late Lapista.
http://www.vartti.fi/artikkeli/66e6b08b-6e13-4eea-8aa8-51b4cb5417b9
Vai että LIIKAA HIDASTETTIIN? Olihan perskeles oikein järki lausunto paskalakiltakin?????
Late Lapista.
Pääkaupunkiseudulla asuu mukavia ihmisiä. Talvi jaksaa yllättää iloisesti lähes joka päivä. Tuota minä sanon positiiviseksi asenteeksi.
Taidat nauttia kun pääset usemman kerran vuodessa kertaamaan samaa litaniaa.
On tiedostettu täällä helsingissä talvi yllättää AINA ja niin tulee tekemään vähintään vuosisadan loppuun.Jolloin on ennustettu lunta ei enää ilmesty tänne mutta sen varmuuttahan emme saa koskaan tietää,
En tiedä niin nauttimisesta, pikemminkin käy sääliksi kun eivät opi ottamaan kelejä huomioon kaahaamisessaan, perskeles kaahataan tuhatta ja sataa kelillä kuin nkelillä, ja nokka toisen perseessä kiinni, johtuuko tuo hännässä ajamaninen homouteen taipuvaisuudesta vaiko tyhmyydestä?
Pitäisi täyspäisen heteron ymmärtää jättää liukkailla keleillä, tarpeellinen etäisyys edellä ajavaan!
Late Lapista. Maltilliset Mersumiehet RY !
tuo viittaus homouteen taipuvaisuudesta tässä talviajoa käsittelevässä ketjussa.
Eihän homoja voi viisaiksi kutsua ! EIHÄN ?
Late Lapista.
tilastoa kuinka moni kolaroijista on "moniosaajia" jotka eivät ole lunta eläessään nähneetkään.
Mutta autohan on heti itsestään selvyys maahan tunkeuduttuaan. Se on täkäläinen "pakolaisstatus"!
olemaan norm,Suomalaisten varallisuudelle mahdottomia hankintoja. Meilä kun on asumiskulumme ja vaatteetkin joutuu itse maksamaan..Ihmetyttää eikös ne maksa uusista autoista veroa ??
Neljäkymmentä vuotta Helsingissä autoilleena voin kyllä yhtyä Laten ihmettelyyn. Jos nyt joitain syitä voisi tuoda julkisuuteen: Ensinnäkin se Ensio Itkosenkin aikoinaan lausuma perisynti, että ajetaan puskuri puskurissa kiinni, niin kuin ison talon porsaat saparosaparossa. Siellä on myös suhteessa paljon kokemattomia kuskeja, jotka yltiöpäisen asenteensa vuoksi käyttäytyvät liikenteessä itsekeskeisesti. En halua loukata ketään, mutta Helsingissä on valtavasti myös nuoria naiskuljettajia, jotka saattavat sekoittaa pakkaa omalla tavallaan.
Tottumattomuus olosuhteitten huomioonottamiseen on varmaan se perussyy.
Vilkkaassa liikenteesä mielestäni on kaikkein turvallisinta ajaa, jos ottaa huomioon ne seikat, mitä vilkas liikenne vaatii.
Parikymmentä vuotta sitten esim. aika pienellä Töölön alueella yöllä sataneen lumen jälkeen tapahtui 50 peltikolaria eikä liikenne ollut lähellekään niin vilkasta kuin nykyisin.