Yhteiskunta on siitä jännä kapistus, että kaikkialla maailmassa se nojaa pääosin ylempään keskiluokkaan eli Suomen tapauksessa vuositasolla 30-70 000€ ansaitsevaan kansanosaan. On ikävä kyllä niin, että tuloluokassa 0-20 000€ osa kansalaisista on erilaisten tukien varassa eikä heidän kulutuksensa laajemminkaan riitä muuttamaan yhteiskunnan suuntaa. Toisaalta taas ihmisen vuosiansioiden ylittäessä noin 80-100 000€ ei yhteiskunnan toimilla enää ole ole sanottavampaa merkitystä, koska yksilö selviytyy joka tapauksessa. Huomionarvoista on, että vuodessa 30-70 000€ ansaitsevia kansalaisia on riittävän suuret massat, jotta yhteiskunnan kannattaisi ottaa heidän tarpeensa huomioon, mutta ei vielä ole vaaraa heidän muuttumisestaan mistään piitttaamattomiksi elitisteiksi. Kyseinen tuloluokka kokonaisuudessaan on erityisen arvokas Suomen veronkannolle ja sitä kautta tulonmuodostukselle. He myös ovat aivan tavallisia suomalaisia palkansaajia eikä mitään wahlrooseja. Tähän tuloluokkaan tulisi kohdistaa tulevia veronalennuksia, jotta Suomen pyörät pyörisivät myös tulevaisuudessa.
Ylempi keskiluokka
Atski
11335
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
En nyt viitsinyt kaivaa tilastoja esiin osoitteesta www.stat.fi.
En kovin monta yli 40.000 vuodessa ansaitsevaa tiedä. Vaikka sen tulorajan ylittäviltä otetaan kaikki pois niin se ei paljon lämmitä.
Eiköhän tässä käy niin että 25.000 ja yli ansaitsevat verotetaan kuiviin, veroja on monta, ALV, autovero, käyttömaksu, TV-lupamaksu, pieni veronkorotus tuloveroon jne.
Tuloerot on kutistettu niin pieneen ettei enää riitä suurituloisia verotettaviksi.
Kiva ylläri sossuille, maksavat itse omat tulonsiirtonsa.