http://elisa.net/uutiset/kotimaa/?id=48080721
"Käräjäoikeuksissa käsitellään yhä useammin huoltoriitoja, joissa toista vanhemmista syytetään lapsen manipuloinnista eron jälkeen, kertoo Väli-Suomen sanomalehtien Sunnuntaisuomalainen.
Lapsen vieraannuttamista koskevissa kiistoissa jompikumpi vanhemmista tietoisesti mustamaalaa toista vanhempaa niin, että lapsi ei halua olla tekemisissä tämän kanssa. Väitöskirjaa aiheesta tekevän varatuomari Anja Hannuniemen mukaan useimmiten lapsen vieraannuttamiseen syyllistyy äiti. Vieraannuttajat sairastavat usein persoonallisuushäiriöitä.
- Omat ongelmat peilataan vastapuoleen, mikä on luonnehäiriöisen minän puolustuskeino. Kun viranomaiset eivät tilannetta tunnista, lapsi jätetään häiriintyneen vanhemman kynsiin.
Hannuniemen mukaan tuomarit ja sosiaalityöntekijät tulisi kouluttaa tunnistamaan vieraannuttaminen.
Vieraannuttamisoireyhtymää ei ole Suomessa virallisesti hyväksytty, vaikka esimerkiksi Euroopan ihmisoikeustuomioistuin on niin tehnyt."
Eikö lasten identiteetinmuuttamisessa ole kysymys hieman samanlaisesta asiasta. Siihen jopa liittyy oman identiteetin (ei siis ulkopuolisen eli vanhemman) mustamaalaus niin, että alkaa inhota äidinkieltään?
Lasten hyväksikäyttö kielipolitiikassa
pataseiska
1
103
Vastaukset
- Väinö.
Stefan Wallinin ja Peter Nymanin kaltaiset perhepakkoruotsittajat ovat alhaista sakkia.
Heidän lapsensa ovat 3/4-suomenkielisiä, mutta heidän juuriaan ei kunnioiteta tippaakaan.
Lapset rekisteröidään "suomenruotsalaisiksi" ja pistetään ruotsinkieliseen kouluun.
Tämä viattomien pikkulasten hyväksikäyttö kielipoliittisina pelinappuloina olisi saatava loppumaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2113354Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2401673Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971523- 921429
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461364Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601296Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121218Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231049Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89952Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55882