turhaan laiskuuttaan eläkkeelle lähtevät maksavat suomi-valtiolle vuodessa n. 20 miljardia... siittä voitte ymmärtää ja laskea, milloin täys konkurssi selvitystila tulee suomeen. ja neiti Sinnemäen loosereille ottamat miljardi velat ulosmitataan??
valtion budejetti on 50 miljardia.
pakaks on päässy.
7113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
homo vittu päähäs
Ei tarvitse vetää edes päähän kun se oli synnäisenä jo valmiina pääs kiinni ja isäs veti sinne korvaan ekat varvit.
faijas saatana ja faijas faijan!
Hei, me keskustellaan.
ja juokse senjälkeen junan alle,niin budjetti vähän pienenee toimeentulomaksujen osalta.
Thors on suurin velankerääjä.
Sinnemäet ja Halonen ovat hyviä sparraajia, kuten lähes koko hallitus.
Meidän ei ole pakko ottaa tänne ainuttakaan pakolaista muka "velvoitteen" takia. Yhtä hyvin tai huonosti tulijat työllistyvät omassa lähtömaassaankin.
Jos joku lähettää tänne ankkurilapsen, niin uskooko yksikään koko maassa, että perässä tuleva lauma aikoo tehdä päivääkään töitä, vaikka saisikin? Tuskin.
Ankkuri kuuluu, sanonko minne?
Sinulla on mennyt yläkanttiin summa jonka sinä väität varhaiseläkeläisten maksavan valtiolle.
Sosiaali- ja terveysministeriön osuus budjetin menoista on noin 15 miljardia euroa ja tällä rahalla kustannetaan paitsi kansaneläkkeet myös terveydenhuollon valtionosuus, Kelan muut korvaukset ja vanhustenhoito.
Varhaiseläkkeelle eivät kaikki laiskuuttaan lähde vaan suurin osa lähtee siksi, että eivät enää pärjää työssään fyysisesti.
Työkyvyttömyyseläkkeelle taas ei todellakaan pääse vain laiskuuden takia vaan pitää olla vamma tai sairaus joka estää työnteon.
Luuletko todella, että palomiehet, poliisit ja sairaanhoitajat jäävät laiskuuttaan varhaiseläkkeelle jos luulet niin sinulla ei ole mitään hajua siitä miten raskasta työtä he tekevät.